Nocna zmiana

Stephen King horror

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Jest legendą: Antologia w hołdzie Richardowi Mathesonowi Gary Braunbeck, Ramsey Campbell, Nancy A. Collins, Ed Gorman, Joe Hill, Stephen King, Joe R. Lansdale, John Maclay, Richard Matheson, William F. Nolan, John Shirley, Whitley Strieber, F. Paul Wilson
Ocena 6,4
Jest legendą: ... Gary Braunbeck, Ram...
Okładka książki 999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Nancy A. Collins, Thomas M. Disch, Neil Gaiman, Rick Hautala, Stephen King, T. E. D. Klein, Edward Lee, Thomas Ligotti, Eric van Lustbader, Kim Newman, Joyce Carol Oates, Tim Powers, Chet Williamson, F. Paul Wilson, Jack Yeovil
Ocena 6,3
999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey...
Okładka książki Czarny Dom Stephen King, Peter Straub
Ocena 6,7
Czarny Dom Stephen King, Peter...
Okładka książki Mroczna Wieża - Rewolwerowiec: Siostrzyczki z Elurii Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Luke Ross
Ocena 7,3
Mroczna Wieża ... Peter David, Robin ...

klasyk.

klasyk.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pierwsze spotkanie z Kingiem. Muszę przyznać, że zbiór spełnił swoje zadanie. Czuję się zachęcony do dalszego poznawania twórczości autora.
Są opowiadania niesamowite, faktycznie niepokojące. Są też historyjki, które pod piórem gorszego twórcy byłyby średnie lub nawet słabe. Tutaj właśnie można spotkać czar Stephena Kinga. Pod jego ręką wszystkie historie są przynajmniej dobre. Co za umiejętność!
„Nocna zmiana” to idealna pozycja na rozpoczęcie przygody z twórczością króla horroru. Polecam, zachęcam!

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

We wstępie do mojego wydania jest takie ładne zdanie, które wypowiada sam autor. Jego sens to mniej więcej: "Jeśli chcesz pisać... to pisz". Tak mniej więcej się to przedstawia. Niektóre opowiadania są naprawdę wciągające, niektóre to dobra proza, a inne- no autor po prostu usiadł i je napisał.
Moje ulubione? Na pewno: "czasami wracają", "gzyms" i ten o rzucaniu palenia.

Moje ulubione? Na pewno: "czasami wracają", "gzyms" i ten o rzucaniu...

klasyka horroru

klasyka horroru

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Robiłam trzy podejścia do tego zbioru opowiadań, chyba wynikało to z szacunku do Króla, ponieważ sięgając po nie po raz pierwszy i przeczytawszy kilka początkowych doszłam do wniosku, że to chyba jednak nie czas na Kinga, więc odłożyłam książkę na później.
Za drugim, przebrnęłam przez dwa kolejne, a lekturze już wyraźnie towarzyszyło uczucie znudzenia i lekkiego niedowierzania tym, jak te opowiadania są słabe, nijakie i nudne, bo przewidywalne.
Dziś, w myśl zasady, że do trzech razy sztuka, przeczytałam wybrane na chybił trafił kolejne trzy, i wiedziałam, że kompletnie nie ma sensu brnąć dalej, ponieważ zdania nie zmienię - kompletnie nie podobają mi się te opowiadania, nie wzbudzają we mnie żadnych uczuć - uczuć, jakich można się spodziewać po tego typu literaturze. Przyznam, że zważywszy na moją miłość do Mistrza są zaskakująco rozczarowujące.
"Nocna zmiana" to najsłabsza spośród książek Kinga jakie przeczytałam, a przeczytałam ich sporo, naprawdę sporo.
Szok i rozczarowanie.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

King jest zdecydowanie lepszy w pełnych książkach niż krótkich opowiadaniach.

King jest zdecydowanie lepszy w pełnych książkach niż krótkich opowiadaniach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Stephen King w najwyższej formie. Zbiór krótkich i wciągających opowiadań grozy, które czyta się jednym zapartym tchem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W końcu się udało, bo szczerze się przyznaję, że mam problem z tym autorem. Nie wiem, może dotychczas trafiałem na słabsze pozycje, ale przecież część z nich była tak wysoko oceniana. Wybrałem tę pozycję trochę podstępem, trochę dla odmiany od cegieł, które mam już za sobą. Niecałe pięćset stron dla dwudziestu opowiadań zapowiadało się dobrze – celem było jak najbardziej ograniczyć z pozoru zbędne opisy i rozwlekanie pobocznych wątków. Wiedziałem, że przy tak ograniczonym polu manewru autor będzie musiał szybko rozprawiać się z tematem, a co za tym idzie, sprawnie żonglować wydarzeniami.

I co? „Nocna zmiana” to taka mini pigułka twórczości Stephena Kinga, a świadomość, że historie przedstawione w siedmiu z tych opowiadań doczekały się ekranizacji, tylko zaostrzyła mój apetyt. I faktycznie. Było krótko jak na mistrza i konkretnie. Nawiedzone społeczności, pozaziemskie byty i pradawne wierzenia. Za chwilę ożywały maszyny, zabawki czy przedmioty, które przecież powinny być codziennym dodatkiem, a nie dyktować warunki w społecznej hierarchii. Większą jednak część, poza oczywiście szczurzym elementem stanowi tu rasa ludzka. Sama w sobie, bo człowiek to w końcu najokrutniejsza postać i najbardziej nieprzewidywalna. Spotkamy się z seryjnymi mordercami, zwykłymi mieszkańcami, których sytuacja zmusiła do trudnego, ostatecznego kroku. Z dziwakami bądź też dżentelmenami, którzy rozwiązują dzielący ich spór ekstremalnym wyzwaniem.

Dostałem to na co liczyłem. Było szybko, sprawnie i konkretnie. Świetne historie i gdybym miał jeszcze raz zacząć swoją podróż ze Stephenem Kingiem rozpocząłbym ją właśnie od tej pozycji. A dalej? Cóż, nie odrzucam możliwości, że dojdzie do kolejnego spotkania, ale tym razem zdam się na wytyczne Roberta Ziębińskiego i jego książkę „Stephen King. Instrukcja obsługi”. Może On pomoże mi wytyczyć jakiś odpowiedni kierunek.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pierwszy tom opowiadań Stephena Kinga . Dwadzieścia historii o zwykłych ludziach i codziennych przedmiotach,o czajacych się stworach i oszalałych maszynach. O świecie,w którym to,ci na pozór bliskie i swojskie zawodzi,a szaleństwo i ślepa furia stają się jedyna rzeczywistością. O czającym się pod powierzchnią obłędzie. Wiele z tych opowiadań przeniesiona na mały lub duży ekran- m.in "Cmentarną szychtę"czy "Dzieci kukurydzy".

Bardzo dobry zbiór opowiadań! Niektóre dobre inne jeszcze lepsze,wiadomo tak to jest ze zbiorami. Bardzo polecam!

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak to z takim książkami. Opowiadania są lepsze i gorsze.

Jak to z takim książkami. Opowiadania są lepsze i gorsze.

6 109
    2 905