Nocna zmiana

Michał Wroczyński
Stephen King horror

Polecam.

Polecam.

Rewelacyjny zbiór opowiadań Kinga. Nie daję 10 , bo 1-2 opowiadania słabe , a kilka średnich. Najbardziej polubiłem - "Gzyms" Lub "Quitters, Inc" A najgorsze jak dla mnie było opowiadanie - "Przypływ"

Sporo słabych opowiadań. Ciężko uwierzyć, że to King napisał.

Sporo słabych opowiadań. Ciężko uwierzyć, że to King napisał.

Książka, na którą trafiłam przypadkowo. Bardzo lubię krótkie formy literackie dlatego też książka wciągnęła mnie bez opamiętania! Oczywiście w zbiorze znajdują się takie opowiadania, które niestety były po prostu nudne jak przykładowo "Kosiarz trawy" lub "Truskawkowa wiosna". Jednak niektóre opowiadania były genialne i przypominały mi serial "Czarne Lustro", przykładowo "Quitters. Inc.".
Z perspektywy czasu mogę jednoznacznie stwierdzić, że nie była to strata czasu!

Zbiór ma kilka słabszych pozycji, jednak reszta wynagradza to z nawiązką.
Warto przeczytać choćby "Gzyms".

Zbiór ma kilka słabszych pozycji, jednak reszta wynagradza to z nawiązką.
Warto przeczytać choćby "Gzyms".

Na półkach: , , , , ,

Solidny zbiór opowiadań. Oczywiście można powiedzieć, że jedne są lepsze, a drugie gorsze, jednak jest to wyłącznie subiektywna opinia każdego czytelnika, ponieważ każdego straszy co innego, każdy jest podatny na inne doznania.

Warsztatowo, wszystkie opowiadania bardzo dobre. King udowadnia, że potrafi również tworzyć krótkie formy.

Solidny zbiór opowiadań, zawiera kilka słabszych tytułów, jednak z całego serca polecam każdemu chociażby "Gzyms", czy też zapadający w pamięć "Czarny lud".

Dola Jerusalem 8,5/10

Kosiarz trawy 5/10
Quitters, Inc. 7,5/10
Wszystko, czego ci potrzeba 8/10
Dzieci kukurydzy 7,5/10
Ostatni szczebel w drabinie...

Jako całość oceniam ten zbiòr opowiadań jako bardzo dobry. King umiejętnie wydobywa ludzkie strachy, umie pisać o tym co ludzi przeraża. Dobrze wie, że dla jednego będą to groźne, zmutowane zwierzęta, dla innych śmiertelna, szybko rozprzestrzeniającą się zaraza, a jeszcze inny ma obsesję na punkcie czegoś innego. Autor wszystkie te strachy przekuł na opowiadania z umiejętnie budowanym napięciem. Aż do nieoczekiwanego, a czasem oczekiwanego finału. Pojedyncze opowiadania podobały mi się bardziej lub mniej, ale była przewaga tych co mi się podobały. Moimi ulubionymi są na pewno " Nocny przypływ" ( bardzo aktualny na te czasy), " Magiel", Dzieci kukurydzy", " Ostatni szczebel w drabinie",. " Ciężaròwki". Ciekawe było też " Wiem czego Ci potrzeba" " Gzyms', Truskawkowa wiosna" i "ktoś na drodze". Mniej podobały mi się " Doła Jeruzalem", " " Pole walki" i " Jestem bramą". Jednak trzeba przyznać, że każda historia ma w sobie dużą dozę niepokojącego klimatu i czyta się je z zainteresowaniem. Naprawdę warto przeczytać.

Dola Jeruzalem 9/10

Quitters, Inn 7/10
Wiem, czego ci potrzeba 7/10
Dzieci kukurydzy 6/10
Ostatni szczebel w drabinie 8/10
Człowiek, który kochał kawiary...