Zabiegi

Okładka książki Zabiegi
Marcin Orliński Wydawnictwo: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu Seria: Biblioteka Prozy Współczesnej literatura piękna
literatura piękna
Biblioteka Prozy Współczesnej
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
2014-01-01
2014-01-01
literatura polska polska literatura współczesna

Okładka książki PIN i zielonym Wojciech Bączkowski, Paulina Danecka, Maciej Dobosiewicz, Agata Hajda, Adrian Hyrsz, Adam Januszek, Jakub Lepiorz, Grażka Majewska, Marcin Orliński, Joanna Pawłusiów, Agnieszka Polewczyńska, Patrycja Pustkowiak, Paweł Sajewicz, Agata Szubert, Jacek Wróbel
Ocena 6,7
PIN i zielonym Wojciech Bączkowski...
Okładka książki Free Over Blood Justyna Bargielska, Jacek Dehnel, Dariusz Dziurzyński, Mariusz Grzebalski, Wioletta Grzegorzewska, Roman Honet, Dawid Jung, Joanna Lech, Jakobe Mansztajn, Joanna Mueller, Marcin Orliński, Marta Podgórnik, Andrzej Sosnowski, Dariusz Suska, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Adam Wiedemann, Radosław Wiśniewski
Ocena 4,3
Free Over Blood Justyna Bargielska,...

Ale to dobre! Jakie prawdziwe i celne; ot, Polska w pigułce: swojska, rozczulająca, chwilami straszna

Życzyłabym sobie np. co tydzień czytać felietony tego pana...

Życzyłabym sobie np. co tydzień czytać felietony tego pana...

Ale to się kapitalnie czyta. Sięgnąłem po "Zabiegi" krótko po powrocie z wakacji nad Bałtykiem i nie mając absolutnego pojęcia, że książka Orlińskiego jest właśnie o wakacjach nad Bałtykiem. "Lustereczko, powiedz przecie...", normalnie. Autor z rozbrajającą ironią przygląda się sobie i innym podczas nadmorskiego wypoczynku. Co dostrzega? Powiem patetycznie: Polskę dostrzega! Lecz Polskę, która nie walczy, nie dopomina się, nie lamentuje, lecz leży plackiem na plaży, pije piwo z plastikowych kubków i - co tu ukrywać - bywa przaśna, chamska, prostacka. Lecz Orliński nie wytyka owych przywar złośliwie, bliższa mu jest raczej pełna wyrozumienia ironia rodem z czeskich powieści. Będę wracał do tego tomiku.

Dodaj cytat z książki Zabiegi