Bolek i Lolek. Szalony pościg

literatura dziecięca
Znak emotikon
2015-10-05
2015-10-05

Okładka książki Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Niesamowite pr... Justyna Bednarek, D...
Okładka książki Śmiechu warte Agnieszka Frączek, Maciej Szymanowicz
Śmiechu warte Agnieszka Frączek,&...
Okładka książki Nowe przygody Bolka i Lolka. Łowcy tajemnic Wojciech Bonowicz, Grzegorz Gortat, Jerzy Illg, Ewa Karwan-Jastrzębska, Rafał Kosik, Katarzyna Nowak, Anna Onichimowska, Maciej Wojtyszko
Nowe przygody ... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Kacper i Plaster Zofia Stanecka, Agnieszka Żelewska
Kacper i Plaster Zofia Stanecka, Agn...

Książka pełna bardzo śmiesznych przygód. Ciekawa i dla dzieci i dla dorosłych ;)

Bolek i Lolek okropnie się nudzą! Nic ciekawego się nie dzieje do czasu, kiedy Bolek przypadkowo uruchamia Automatyczny Generator Akcji. Nagle pies porywa ukochaną lalkę koleżanki. Chłopcy wskakują za nim do dołu w piasku i… lądują w Australii.

Czy uda im się wrócić? Czy odzyskają lalkę? I co na to wszystko rodzice?
Czytaliśmy wiele przygód Bolka i Lolka, ale ta wydaje nam się najsłabsza. Za to, jak zwykle kolorowa.

Czy uda im się wrócić? Czy odzyskają lalkę? I co na to wszystko rodzice?
Czytaliśmy wiele przygód Bolka i Lolka, ale ta wydaje nam...

2049

Świetna, pełna humoru dla dzieci i dorosłych. Pięknie wydana ze wspaniałymi ilustracjami dodaje charakteru tej książce. Już dawno się tak nie uśmiałam czytając książkę dzieciom. Polecam.

Kolejne szalone przygody dwójki braci. Równie zakręconych chyba dotąd nie było. Książkę czytało się bardzo szybko, trudno było się od niej oderwać, bo ciekawość co jeszcze spotka małych bohaterów była przeogromna.

Dla dzieci 6+, przyjemna do czytania dla dorosłych ;-)

Przeciekawa, przezabawna. Mój 6-latek aż tarzał sie czasem ze śmiechu. Mi tez bardzo fajnie się czytało ;-) Tez nieraz się śmiałam podczas lektury ;-)

Dodatkowy atut to tematyka. Bolek i Lolek podrózuja po całym swiecie - przeżywając przeróżne przygody. A wiadomo - podróze kształcą. Nawet tych, którzy o nich tylko czytają.

Na końcu książki znajduje się Przewodnik podróznika z zadaniami logicznymi.

Ciekawe czy inne części przygód Bolka i Lolka napisane przez innych autorów sa równie zabawne jak ta, którą napisał Rafał Witek.

Dla dzieci 6+, przyjemna do czytania dla dorosłych ;-)

Gdybyście dziś na mnie popatrzyli - powiedzielibyście, że zwariowałam. Moja starsza córka była w szkole, młodsza spała, a ja siedziałam w fotelu, w zupełnej ciszy, w rękach trzymałam książkę z Bolkiem i Lolkiem, i dosłownie dusiłam się ze śmiechu! Oj, jak ja uwielbiam tych dwóch urwisów. Zawsze ich kochałam, a teraz mam wrażenie, że z wiekiem ta miłość się powiększa. Ja naprawdę nie wiem dlaczego, ale tych dwóch braci to moi faworyci spośród wszystkich bohaterów kreskówek z mojego dzieciństwa. Są rewelacyjni. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości.

Tak więc postanowiłam po raz kolejny sięgnąć po książkę z Bolkiem i Lolkiem w roli głównej. Jedną z wielu, bo jak zerkniecie na stronę wydawnictwa Znak zobaczycie, że trochę ich już powstało. Ja jak dotąd miałam okazję przeczytać tylko jedną. Polecałam ją Wam jakiś rok temu. Dla przypomnienia - znajdziecie ją TU. Ale gdy zobaczyłam, że w nowościach jest kolejna to po prostu musiałam ją mieć. Pamiętam, że czytając tamtą książkę byłam zachwycona. Te przygody, śmieszne sytuacje, ciekawe teksty i ilustracje! Ach, nie da się tego opisać. Byłam zachwycona.

Nie musiałam też długo czekać na to, aż moja córka po nią chwyci. Alicja choć nie jest tak wielką fanką tych dwóch urwisów, widząc jak świetnie bawię się podczas tej lektury nie mogła oprzeć się pokusie, by po nie nie chwycić. I trzeba przyznać, ze z cała pewnością tego nie żałowała. Przeczytała ją wręcz błyskawicznie z wielkim uśmiechem na twarzy. Wtedy właśnie upewniłam się, że Bolek i Lolek to bohaterowie, których nie da się nie lubić. A ich przygody porwą każde dziecko bez wyjątku.

I tak do naszego domu trafiła kolejna część tych wesołych braci. Gdy Alicja zobaczyła tą książkę od razu krzyknęła: "Tym razem ja czytam pierwsza!". Co prawda nie udało nam się to, bo moje dziecko jest na razie w trakcie czytania szkolnej lektury, ale i tak cieszę się z jej reakcji. Wiem, że gdy tylko nadarzy się okazja mała zacznie czytać Salony pościg i znów z jej buzi nie będzie schodził wielgachny uśmiech. Bo historia opisana w tej części jest równie ciekawa i zwariowana. A wszystko przez lakę!

Tym razem wszystko zaczyna się na plaży podczas wakacji. Chłopcy wraz z rodzicami i drugą zaprzyjaźnioną rodziną spędzają ten letni czas nad morzem. Lolek większość czasu poświęca na zabawę z ciut młodszą od siebie koleżanką Manią. Natomiast Bolek okropnie się nudzi... Miał co prawda kilka pomysłów na zabicie czasu, ale żaden z nich go nie interesował. Postanowił zatem pobawić się telefonem ciesząc się, że ma w nim połączanie z siecią. I gdy właśnie miał uruchomić nową, dopiero co ściągniętą aplikację, do jego koca podeszła Mania z propozycją do zabawy. Bolek z przyjemnością dołączył lecz nawet nie spodziewał się, że zabawa ta skończy się równie nagle jak się zaczęła. Bo w pewnym momencie "długi, dmuchany, żółty banan ciągnięty przez motorówkę wbił się w plażę". I to nietypowe zdarzenie rozpoczęło wielką przygodę naszych małych bohaterów.

Zamieszanie, które wywołał nieproszony gość na plaży wykorzystał pewien niesforny psiak. Gdy wszyscy zajęci byli bananem ten czworonożny psotnik chwycił w zęby ulubioną lalkę Mani i dał nogę! Dziewczynka zaczęła strasznie płakać, a Bolek i Lolek pognali za uciekinierem. Postanowili odzyskać lakę koleżanki za wszelką cenę. I co wydarzyło się dalej? W pewnym momencie piesek upuścił zdobycz do wykopanego przez kogoś dołka i poszedł w swoją stronę. Gdyby tak się zastanowić, to powinien to byc moment rozwiązujący problem chłopców. Ale wcale tak nie było. Bo dołek ten był dość nietypowy. Gdy Bolek i Lolek wskoczyli do niego, by wyjąć lalkę trafili do... Australi!

Z ogromną przyjemnością opowiedziałabym Wam więcej treści tej książki, ale nie chce psuć Wam przyjemności poznania przygód Bolka i Lolka samodzielnie. A trzeba przyznać, że ta przygoda obfituje w wiele ciekawych, niesamowitych i z pewnością bardzo zaskakujących sytuacji. Bracia będą mieli okazję latać helikopterem, jeździć na motorze a nawet... podróżować w przesyłce pocztowej! I to nie byle jakiej, bo w te podróż wyśle ich sam Kurier Błyskawica, który odeśle tych małych poszukiwaczy przygód do domu na... wczoraj! Ale dość już. Więcej nic nie zdradzę. Wszystkiego dowiecie się czytając tą książkę.

To, że uwielbiam Bolka i Lolka to jedno, ale to, że książka ta jest fantastyczna to już zupełnie inna sprawa. Przede wszystkim przygody tych dwóch braci są ciekawe, niesamowite i bardzo zabawne. Jestem pewna, że każdemu dziecku się spodobają. Przygoda chłopców bardzo wciąga. A ponieważ rozdziały w książce są bardzo króciutkie - malec na pewno nie zniechęci się podczas czytania. Poza tym każdy z tych rozdziałów zakończony jest krótkim prostym pytaniem związanym z jego treścią. Nawiasem mówiąc, często podchwytliwym lub dość zabawnym. Ale spokojnie. Nie znasz na któreś odpowiedzi? Niewielką pomoc znajdziesz po przeczytaniu całej książki. Przy odrobinie cierpliwości - dowiesz się jakie są odpowiedzi ;)

Ale to nie wszystko. Bowiem podobnie jak było w poprzedniej książce z Bolkiem i Lolkiem w roli głównej - tu także poza opowiadaniem znajdziemy mały dodatek. Jest nim Przewodnik podróżnika. A w nim? Gry i zabawy, zagadki, krzyżówki i quizy. Czyli nic dodać nic ując - kilka dodatkowych stron cudownej zabawy! To tak na pocieszenie, bo jestem pewna, że każdemu będzie żal rozstawać się z ta książką tak od razu. Dla mnie takie fajne opowiadania nie powinny mieć końca. Mogłabym je czytać calutki czas :)

Wiem, że dziś okropnie się rozpisałam i pewnie macie już serdecznie dość tych moich wywodów. Ale cóż ja na to poradzę, że ta książka naprawdę bardzo, ale to bardzo mi się podoba i mogłabym tak o niej pisać w nieskończoność. Jestem zachwycona treścią opowiadania, cieszę się z dodatku na końcu, ale to nie wszystko. Nie mogę także zapomnieć o ilustracjach, które niczym nie różnią się od kreskówki, którą pokochałam w dzieciństwie. Mogłabym na nie patrzeć w nieskończoność. Te same uśmiechnięte buzie, te same wesołe scenki i żywe kolory. Oj, jestem zakochana. Bez dwóch zdań. A ta moja miłość udzieliła się także pozostałym domownikom. Wam także polecam tę książkę. Jest cudowna!!! :)

Kolejne nasze (moje i synka) spotkanie z bohaterami klasyki polskiej bajki. Bolek i Lolek ponownie zabrali nas w arcyciekawą podróż.

Tym razem chłopcy podczas wypoczynku na plaży strasznie się nudzą. Lolek bawi się z Manią, natomiast Bolek chcąc zabić czas ściąga na telefon aplikację Automatyczny Generator Akcji, którą bez problemów włącza. Nieoczekiwanie pies zabiera Mani jej ulubioną lalkę. Chłopcy postanawiają ją odzyskać, chcą psiaka przekupić wędliną, myśląc, że ten złapie kiełbasę, a wypuści z pyszczka lalkę, jednak pies wrzuca ulubioną lalę do wykopanej nieopodal dziury. Okazuje się, że dołek jest bardzo głęboki, jednak Bolek decyduje się wejść do niego, Lolek wkrótce podąża w ślady brata. Po długim locie przez szczelinę nagle zostają wyrzuceni w Australii, gdzie zaczyna się ich eskapada.

Książeczka jest bardzo interesująca. Język jakim jest napisana bajeczka jest doskonale zrozumiały dla młodszego czytelnika, jak również wielokrotnie przepełniony jest humorem. Autor postawił na większą ilość dialogów niż opisów, co moim zdaniem było dobrym posunięciem, ponieważ długie opisy mogłyby malucha znudzić, a nawet zniechęcić do dalszego czytania. Czytanie ułatwia również dosyć duża czcionka jaka jest zastosowana w publikacji. Książeczka wzbogacona jest w bardzo miłe dla oka ilustracje. Rozdziały są bardzo krótkie i co ciekawe każdy zakończony jest pytaniem kierowanym do malucha, na które odpowiedzi - w razie potrzeby - znajdziemy na końcu książeczki. Także na ostatnich stronach książki, czekają na dzieciaki różne atrakcje. Bowiem autor umieścił tam Przewodnik podróżnika, w którym to czytelnicy rozwiązują różne łamigłówki, między innymi muszę rozszyfrować list, rozwiązać krzyżówkę, znaleźć wyjście z labiryntu, narysować kilka rzeczy wskazanych przez autora, bądź odpowiedzieć na pytania z geografii czy lekcji przyrody. Na finale dzieci rozwiązują test wyboru, jeżeli ukończą go pozytywnie to otrzymają Dyplom podróżnika.

Jeśli chodzi o całokształt, to przyznam szczerze, że jestem zachwycona. Książeczka z zewnątrz jak i w środku przedstawia się imponująco, posiada twardą oprawę z bardzo sympatycznym rysunkiem na przyjemnym dla oka zielonym tle. Kolejnym atutem jest to, że kartki są szyte. Książeczka jest bardzo ładnie wydana. Z pewnością idealnie nadawałaby się na prezent.

Reasumując. Wspólnie z synkiem spędziliśmy kilka miłych wieczorów w towarzystwie dwóch urwisów. Książka bardzo przypadła do gustu mojemu trzyletniemu synkowi, który zaciekle komentował poczynania bohaterów. Jest to pozycja, która dostarcza mnóstwo rozrywki, przy której można miło spędzić czas jak również kilku rzeczy się nauczyć. „Bolek i Lolek. Szalony pościg” to książeczka idealna dla każdego dzieciaczka i jestem pewna, że zachęci je do częstszego sięgania po książeczki. Sądzę, że każdy fan dwóch braci nie zawiedzie się, jak również jest to doskonała pozycja, która może być miłym początkiem z przygodami Bolka i Lolka. Polecam.

• Dla dzieci
  • Przeczytane 2019