Grace. Księżna Monako

Muza
2014-04-30
2014-04-30
Grażyna Majcher

Któż z nas o niej nie słyszał? Wspaniała gwiazda, która wytwórnie filmowe poświęciła , by stać się Księżną Monaco. Joanna Spencer to anonimowa dziennikarka i korespondentka. Stworzyła biografię, którą dość szybki się czyta. Grace Kelly - bo o niej mowa, jest niezwykłą postacią, barwną, romantyczną - i jak zapewne większość wie - tragiczną. Małżeństwo zawarte z "Księciem z Bajki" - jednak miało, posiadało wiele rys i niedomówień. Aktorka musiała dość długo aklimatyzować się w roli małżonki Księcia Rainiera. Pociechą dla niej była działalność dobroczynna , oraz dzieci. Katoliczka i Irlandka. A także przede wszystkim - Amerykanka. Życie pełne barw, pełen niecodziennych przygód i pełne też (a jednak) codziennych trosk. Biografia ta jednak - ma troszkę niedociągnięć - pewnych wątków Autorka nie rozwija. Pozostawia niedosyt czytelniczy. Ale może o to chodzi? Co najważniejsze - czyta się szybko, brniemy przez książkę otrzymując mnóstwo ciekawostek i mnóstwo sensacyjnych czasem rzeczy. Piękna kobieta, której los nieco przypomina Lady Di. Tyle, że nie te lata. Polecam tę biografię, pozostawia niedosyt i powoduje, że mamy ochotę zgłębiać tę postać już po zakończonej lekturze.

Na odwrót jak u pana Spoto, tu z kolei mamy za dużo skupienia się na Monako, za mało życia w Hollywood. Trudny orzech do zgryzienia, żeby to jakoś logicznie rozłożyć.

Świetna książka! W zwięzły, ale konkretny przedstawia historię życia księżnej Monako. Polecam :)

Grace Kelly (1929-1982),przeszła do historii najpierw jako jedna z najwybitniejszych aktorek amerykańskich wszechczasów, a następnie jako żona księcia Rainiera III- władcy maleńkiego śródziemnomorskiego państwa Monako. Choć początkowo z uwagi na pochodzenie, wzbudzała nieufność mieszkańców księstwa, to z czasem zyskała ich sympatię, prowadząc działalność charytatywną, wspierając potrzebujących i doprowadzając do ożywienia życia kulturalnego w kraju. Jednakże życie księżnej nie było wcale bajką. Choć początkowo ona i Rainier stanowili dobre małżeństwo i doczekali się trójki dzieci, to z czasem ich drogi zaczęły się rozchodzić, na skutek różnic w charakterach, podejściu do życia i stylu wychowania dzieci. Grace coraz gorzej było podporządkować swoje pragnienia do nawyków małżonka, wydającego cały czas polecenia innym. Marzyła też o powrocie do aktorstwa i chciała wrócić do swojej rodziny. Rainier zaś oddalał się od żony i skupił się na rozbudowie Monako. Życie Kelly przerwał w 1982 r, wypadek samochodowy.

Autorką tej biografii jest wielbicielka Kelly Joanna Spencer, która przez pewien czas była związana z dworem w Monako. I momentami to niestety widać. Autorka przedstawiła zbytnio wyidealizowany obraz Kelly, jako osoby pozbawionej jakichkolwiek wad. Przez to czasem brakowało mi trochę obiektywizmu w podejściu do księżnej Grace.

Pomijając jednak ten fakt, należy zauważyć, że biografia ta jest napisana w sposób bardzo przystępny i czyta ją się bardzo szybko. Można z niej dowiedzieć się dużo o życiu księżnej Grace i jej rodziny oraz podpatrzeć jak wygląda dwór w Monako. Dodatkową zaletą tej książki są również umieszczone w niej zdjęcia przedstawiające Kelly i jej bliskich w różnych sytuacjach.

Uważam, że książka ta jest dobra i wciągająca. Jednakże, gdyby nie to, że autorka zbytnio przekoloryzowała postać Grace Kelly, moja ocena tej biografii byłaby wyższa. Myślę, że w takiej sytuacji siedem gwiazdek będzie najbardziej rozsądnym wyjściem.

Bardzo lubię czytać książki, które opowiadają o życiu prawdziwych osób. Sięgnęłam po ten tytuł właśnie z tego powodu, a poza tym chciałam poznać opisywaną postać, ponieważ wcześniej nie czytałam o niej ani nie oglądałam filmu (choć chciałam i nadal chcę)!
Grace, księżna Monako, jako osoba, kompletnie mnie zaskoczyła, ponieważ okazało się, że to Grace Kelly, o której wcześniej już co nieco słyszałam. Najwyraźniej jednak zbyt mało, bo nie wiedziałam, że to ta sama osoba. Cóż, teraz już wiem. Grace, jako prawdziwa osoba, jest naprawdę interesująca. Doprawdy piękna, choć sama tak nie uważała, to ja tak uważam. W dodatku bardzo podoba mi się jej styl, jej ubiór, fryzury. Naprawdę podoba mi się właśnie ten rodzaj prezencji. Jeśli chodzi o charakter, to okazało się, że była normalnym człowiekiem. Choć może nie do końca, ponieważ była niezwykle cierpliwa, spokojna. Czy to faktycznie była maska, którą potrafiła ubierać dzięki doświadczeniu aktorskiemu? Nie wiem, ale Grace była niezwykle dobrym człowiekiem. Jest mi jej jednak żal, bo odczuwam, że była smutna... Że nie była nigdy tak naprawdę szczęśliwa. W porządku, może cieszyły ją dobre czyny, z pewnością cieszyły ją dzieci, ale czy była szczęśliwa jaka ona, szczęśliwa, bo jest właśnie sobą? Nie zauważyłam tego, ale to przecież tylko jedna książka. Myślę, że Grace zmarnowała swój talent i swoje życie, więc jest mi jej żal. Zrobiła wiele dobrego dla innych, ale nie dla siebie... Szkoda. Myślałam, że historia Marii Callas była bardzo przykra, ponieważ wycierpiała ona wiele, zwłaszcza ze strony miłości. Ale... przynajmniej coś przeżyła! Podczas gdy życie Grace wydało mi się trochę nijakie... A miłość? Nie ma. W książce co prawda jest napisane, że na początku między Grace a Rainierem było uczucie, ale trudno mi w to uwierzyć, bo nie widać tego ani przez jeden moment w tej książce.
Być może moje wrażenia są takie przez książkę, ponieważ sama książka nie jest zachwycająca. Początek jest bardzo ciekawy i szybko się czyta, ale później... Nudno. Suchy fakt za suchym faktem. Mnóstwo opisów dzieci Grace, a mało Grace. Nie jestem zbyt zadowolona ze sposobu w jaki napisano tę książkę. Nawiązując znów do Marii Callas, a właściwie do książki "Zbyt dumna, zbyt krucha" - tak powinna wyglądać biografia! Alfonso Signorini porwał nas w piękną podróż przez życie fenomenalnej kobiety. Cała książka napisana w taki sposób jakby to była powieść, a nie spisanie suchych faktów. A Joanna Spencer? No cóż, nie zrobiła tego tak czarująco, a szkoda. Może chodziło o to, by pokazać Grace jako zwykłego człowieka, a nie jako wybitną postać? Bo tak to odebrałam, a chciałam trochę inaczej...

Lubię biografie, dają wielowymiarowy obraz postaci, mimo iż jest on z góry założony przez twórcę. Jednak nawet autorskie ujęcie czyjegoś życiorysu pozwala na czytanie między wierszami i wyrabianie własnej opinii.
Joanna Spencer to pseudonim dziennikarki związanej z monakijskim dworem. Jej książka jest laurką wystawioną księżnej, nie kryje ona zresztą uwielbienia i zachwytu dla samej Grace Kelly. Nie jest to wielką przeszkodą w czytaniu, czasem nawet ton pełen estymy wywołuje uśmiech pobłażania i sympatii.
Bohaterka książki to postać rodem z hollywoodzkiego filmu, choć trafniejszym określeniem będzie jednak bajka. Piękna, dobra, pełna szlachetnych zasad moralnych, silna, bogata, sławna. Odnosząca duże sukcesy w głośnych filmach (ulubienica Hitchcocka , zdobywczyni Oscara),pozostająca przy tym skromną dziewczyną.
Będąc na szczycie rzuciła kino i wyszła za księcia Rainiera III z rodu Grimaldich. Okazało się, że to rola jej życia, która wielokrotnie będzie wymagała aktorskich talentów, maskowania rozczarowań oraz kreowania wizerunku księżnej - osoby publicznej pełnej doskonałości.
Śledzenie jej losów - od sielskiego filadelfijskiego dzieciństwa, poprzez początki dorosłego życia w Nowym Jorku, a także kalifornijskie epizody, powiązane z kręceniem filmów (i mniej lub bardziej wydumanymi romansami z partnerami ekranowymi) dają dość spójny wizerunek Grace. Czas przed Rainierem był pełen beztroski, przyjemności, wyzwań zawodowych oraz był okazją do poznania najwspanialszych aktorskich nazwisk lat 50. Występowała obok samego Gary'ego Coopera w filmie W samo południe, grała też z Jamesem Stewartem w Oknie na podwórze, Clarkiem Gable'm w Mogambo (interesujące wspomnienia ze zdjęć w Afryce, gdzie ta subtelna eteryczna blondynka jeździła z szelmą Gable'm na safari),czy wreszcie Bingiem Crosby'm i Frankiem Sinatrą w Wyższych sferach.
Rola w tym ostatnim filmie była jej pożegnaniem z kinem, gdyż niedługo potem została księżną Monako. Zadanie to niewiele miało wspólnego z romantycznym wyobrażeniem o panowaniu i towarzyszących mu splendorach. Nowe państwo, nowy język, świeżo poślubiony, trochę obcy mąż, niechętni początkowo poddani, samotność, protokół dyplomatyczny i tęsknota za rodziną. Grace była jednak aktorką przygotowaną do odegrania każdej roli, więc i z tą dała sobie radę.
Jej monarsze życie znacznie obiegało o beztroskiego, pełnego przyjemności amerykańskiego życia. Nowe obowiązki, poszukiwania własnej drogi i pomysłu na godne reprezentowanie małego księstwa, stały się wiodącymi celami w życiu Grace.
Czas skończyć z bajkami o księżniczkach, wydaje się, że w rzeczywistości ich życie nie jest usłane różami, wystarczy poznać historię księżnej Monako, by dostrzec cienie dworskiego życia.
Jako remedium na baśniowe zakończenia polecam opowieść o Grace, niezwykłej kobiecie, którą los rzucił do maleńkiego miasta - państwa nad Morzem Śródziemnym. I tu nastąpił koniec bajki...

buchbuchbicher.blogspot.com

Jedna z najbardziej fascynujących kobiet w historii. A zarazem bardzo dobra aktorka, zdobywająca najważniejsze nagrody za swoje rolę filmowe. Ikona mody. Kobieta, która spełniła Marzenie wielu dziewcząt o wyjściu za mąż za księcia. Tyle że później już nie było jak w bajce. Książka opisująca życie Grace Kelly napisana jest ciekawie i przyjemnie. Szybko się ją czyta i z każdą stroną coraz bardziej interesuje się, fascynuje osobą księżnej.

Joanna Spencer w swojej publikacji skupia się przede wszystkich na uczuciach, dzięki czemu książkę czyta się jak powieść obyczajową, a nie biograficzną. Autorka nie przytłacza nas szeregiem niepotrzebnych dat, dawkuje informacje w sposób intrygujący i wzbudzający ciekawość. Nie będąc zagorzałą fanką biografii, przeczytałam publikację z zapartym tchem w jeden dzień.

Jedyny minus to brak jasnej informacji o tym, czy książę Rainier naprawdę ją kochał? A czy ona kochała jego? Niestety nie zostało to powiedziane. Czuję lekki niedosyt. Ze swojej strony polecam serdecznie. Przyznam, że naprawdę dobrze czytało mi się tę biografię.

Moja ocena: -5/6

Jedyny...

Wciagajaca biografia. Pochlonelam ja w ciagu nie calych 12 godzin. Historia Grace Kelly to opowiesc o kobiecie ktora dla milosci postanawia porzucic swoj ukochany swiat filmu. Zaczyna zycie w malym panstwie, gdzies na drugim koncu swiata. Z dnia na dzien ze slawnej aktorki przeistacza sie w ksiezne. Kochana przez miliony, niedoceniana przez mieszkancow Monako. Historia milosci, samotnosci, poszukiwania akceptaci otoczenia oraz historia zony, matki, ksieznej.

Dla mnie, książka jest napisana drętwo. I choć czytało się ją lekko i szybko, to jednak życie Grace opisane jest jakoś...beznamiętnie. Nie wzbudziła we mnie żadnych odczuć ta książka. Warto sięgnąć po tę pozycję jeśli interesujecie się gwiazdami kina tamtejszych lat oraz jeśli macie ochotę na przyjemną lekturę przy popołudniowej kawie.

• Biografie
  • Przeczytane w 2014