Oko

Muza
2015-09-09
1994-01-01
Anna Kołyszko

Kolejny "strzał na ślepo" z biblioteki. Krótka i smaczna powieść Nabokova, która bardzo mi podpasowała. Intrygujący bohater i intryga.

Moja ocena: 6/10

Moja ocena: 6/10

krótki przewodnik po derealizacji

krótki przewodnik po derealizacji

Nabokov jak zwykle nie zawodzi. Mimo iż pod względem fabuły książka niezbyt mnie porwała, to jednak styl, w jakim została ona napisana, pozwolił (podobnie zresztą jak w przypadku "Lolity") czerpać z lektury niemałą przyjemność.

Podczas czytania biografii Nabokova postanowilam rownolegle siegac po ksiazki, ktorych nie dane mi bylo jeszcze pochlonac. Wszystkich moze nie przeczytam, bo ich nie mam (jak ktos ma wydania z Muzy to ja chetnie), ale ta lektura byla znowu znakomita, tak jak lubie. Bylo wszystko co u Nabokova lubie czyli niejasnosci, bohater, ktory okazuje sie byc kims innym. Nie bede sie rozpisywac. Jestem zauroczona :)

Na półkach: , , , ,

Jeśli "Oko",to Nabokov,jeśli Nabokov to pewność,że mamy do czynieni z wielką literaturą,literaturą niezwykle inteligentną,błyskotliwą,nie pozwalającą podczas lektury na ziewanie czy przysypianie ,nie-to nam nie grozi w tym przypadku,mamy tu bowiem do czynienia z niebywale interesującym utworem,ukazującym człowieka balansującego i przemieszczającego się między dwoma światami -światem rzeczywistym i światem urojonym,przemieszczającym się między życiem a śmiercią,nie potrafiącym odróżnić co jest prawdą a co fikcją, w konsekwencji prowadzi to do zupełnego zagmatwania się wielorakiej osobowości głównego bohatera i niemożności opanowania sytuacji,w której się znalazł.Nabokov w iście mistrzowski sposób nakreślił nam portret osobowości głównego bohatera wraz z jego zawiłościami psychologicznymi i etapami rozwoju odmiennego stanu,w którym się znalazł bohater książki.Zachęcam nie tylko do tej książki wielkiego Nabokova ,proponuję również zapoznanie się z innymi pozycjami tego genialnego pisarza,wśród których każdy znajdzie coś dla siebie,delektując się bogactwem form literackich,przenikliwością i bystrością autora jak również wysokim poziomem intelektualnym jego dzieł.

Fajna.

Fajna.

Nabokov jest dla mnie ideałem pisarza. Z każdą przeczytaną książką tylko utwierdzam się w tym przekonaniu oraz zakochaniu. „Oko” to mikropowieść, która pozostawia z wieloma pytaniami, wypełniona po brzegi ważnymi fragmentami — zaznaczałam je z przyjemnością, bo nic tak nie raduje, jak wyniesienie z lektury pewnych interesujących przesłań.

Jeśli pragniecie zacząć przygodę z prozą Nabokova, to ta pozycja jest dla Was stworzona.

Jeśli pragniecie zacząć przygodę z...

Na półkach: , , , , , ,

Zazwyczaj nie brakuję mi słów, aby ocenić książkę. Jednak w tym wypadku coś się zmieniło. Pomimo zakończenia, które rozwiało wątpliwości co do"głównego" wątku pozostałam z ogromem pytań, zważywszy na fakt, iż owa mikropowieści ma zaledwie 80 stron. Tak więc skończyłam z jednym wielkim znakiem zapytania.
Czytało mi się naprawdę przyjemnie, ale mam nadzieję, że to dopiero zalążek twórczości jakże sławnego Nabokova.

Czytało mi się naprawdę przyjemnie, ale mam nadzieję, że to dopiero...

Trudno powiedzieć o czym. Na pewno ma jakiś głębszy sens.

Trudno powiedzieć o czym. Na pewno ma jakiś głębszy sens.