Cappuccino z cynamonem

literatura piękna
Replika
2015-10-01
2015-10-01
Edyta Świętek literatura polska literatura dla kobiet

Współczesna powieść z współczesnymi problemami. Ważny wątek poruszony w książce to problem akceptacji społecznej, który pociąga za sobą obrastanie w kłamstwa czego konsekwencją jest krzywda i cierpienie. Strach paraliżuje i skłania do zachować ogólnie akceptowanych w społeczeństwie. Przykre, ponieważ akceptowanie przez społeczeństwo jedynie steretypow rujnuje nas samych i nawet o tym nie wiemy. Bo nigdy nie wiesz kiedy przez stereotypy sam zaczniesz pośrednio lub bezpośrednio cierpieć.

36-letnia Patrycja wiedzie typową dla swojego wieku, nieco monotonną egzystencję. Kobieta dzieli swój czas pomiędzy nudną pracę , życie rodzinne: męża Sebastiana i nastoletnią córkę Sarę a także kilka koleżanek. Od lat nic się nie zmienia: Patrycja jeździ wiecznie psującym się samochodem, mieszka w starym, odziedziczonym po ciotce domu, a jej małżeństwo osiągnęło już kilkunastoletni staż. Co dwa tygodnie – zawsze w tej samej kawiarni- spotyka się ze stałym gronem koleżanek.

Niezmienna jest także obojętność i emocjonalny chłód Sebastiana: choć na pozór małżonkowie stanowią wzór idealnie dobranej pary, ich życie erotyczne właściwie nigdy nie istniało. Nieco sfrustrowana Patrycja zdaje się akceptować sytuację, w której tkwi i nie mieć już złudzeń, że mąż kiedykolwiek zacznie jej pożądać.

Nudne, aczkolwiek uporządkowane życie rodziny burzy pewnego dnia nagłe i niewyjaśnione odejście Sebastiana.

Patrycja zostaje sama z pragnącą powrotu ojca Sarą, koniecznością odśnieżania, rozpalania w piecu a w dalszej przyszłości- koszenia trawnika.

Niespodziewanie na drodze Patrycji pojawiają się dwaj mężczyźni: zabójczo przystojny i uwodzicielski Jacek (którego jedynym mankamentem zdaje się być posiadanie żony) oraz wychowujący samotnie dwójkę dzieci wdowiec Klaudiusz.

Czy spragniona miłosnych uniesień Patrycja pozwoli uwieść się Jackowi? Jaką tajemnicę z przeszłości odkryje przed nią Klaudiusz? Z kim będzie chciała wyswatać matkę Sara?

Co wspólnego ma z tym wszystkim cappuccino z cynamonem i Małgorzata Foremniak?

Klasyczny, nieco rozwleczony i przydługi, osadzony w Polskich realiach romansik. Nie polecam i nie odradzam- tego typu książki trzeba po prostu lubić.

Historia z Patrycją w roli głównej podobała mi się dużo bardziej niż ta z Elwirą.
Powieść w prosty sposób ukazuje błędy życiowe głównej bohaterki w postaci romansu z żonatym facetem. Na szczęście dziewczyna idzie po tak zwany rozum do głowy.
Książka pokazuje też miłość która rodzi się powoli i na początku pozostaje nierozpoznana.
Warto sięgnąć po tą pozycję książkową.

Warto sięgnąć po tą pozycję książkową.

Okładka
taką kawę mogę wypić z Kasią lat 37
skąd
biblioteka
moja opinia
Bez przesady,nie każdy mężczyzna.Po 40 lata za nastolatkami.
Dla mnie zabawna ale i mądra powieść.O tym,jak być kobietą po przejściach.Mąż,zostawił.Ją,z bardzo ważnego powodu,ona.Musi sobie radzić,no i owszem.Musi być zbuntowana nastolatka./
Książka bardzo umila dzień.

Okładka
taką kawę mogę wypić z Kasią lat 37
skąd
biblioteka
moja opinia
Bez przesady,nie każdy mężczyzna.Po 40 lata za nastolatkami.
Książka bardzo umila dzień.

Zaczęło się ciekawie. Niestety im dalej tym gorzej. Momentami po prostu nudno. Jakoś nie zaciekawiły mnie perypetie Teodora, czy przydługie opisy babskich spotkań. Książka zupełnie przeciętna. Traktuję to jako "wypadek przy pracy" autorki znanej mi ze świetnej sagi "Spacer Aleją Róż".

Wierzyć mi się nie chciało, że to jedna i ta sama autorka, która napisała "Spacer Aleją Róż". Przemilczę ten wypadek przy pracy, bo autorkę niezwykle cenię. Inne książki polecam.

Taka sobie całkiem fajna choć chwilami nudnawa historyjka. Nie porywa jakoś szczególnie, ale czyta się dość lekko.

Często jest tak, że poukładana codzienność- bezpieczna, bez emocji, sypie się jak domek z kart. Ważne by się podnieść, spróbować jeszcze raz. Mimo wszystko, mimo strat.
To taka dobra powieść. Z happy endem.
Nastawia optymistycznie i poprawia nastrój.
Warto walczyć o lepsze życie. Nawet gdy nie ma się nadziei na wygraną. A nuż... szczęście może być tuż za rogiem.

To taka dobra powieść. Z happy endem.
Nastawia optymistycznie i poprawia nastrój.

To, że facet zostawił żonę a ona znalazła sobie drugiego to nie znaczy ze należy zaraz pisać o tym książkę. Nic się specjalnego nie dzieje w książce, ot życie zwykłej kobiety zmagającej się z przeciwnościami losu.

Polubiłam ostatnio utwory pani Świętek, więc przeczytałam... ale ta na pewno nie będzie należała do moich ulubionych... ot taka zwyczajna, bez fajerwerków.

Dodaj cytat z książki Cappuccino z cynamonem