rozwińzwiń

Ciemna strona człowieka

Okładka książki Ciemna strona człowieka praca zbiorowa
Okładka książki Ciemna strona człowieka
praca zbiorowa Wydawnictwo: Burda Publishing Polska popularnonaukowa
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Burda Publishing Polska
Data wydania:
2014-07-16
Data 1. wyd. pol.:
2014-07-16
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377786192
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
126
26

Na półkach:

Jest naprawdę ciekawa i wciągająca, choć poruszane tematy bynajmniej nie napawają optymizmem, ma w sobie coś, przez co chciałem czytać kolejny rozdział.
Można się z niej wiele dowiedzieć, nie zdawałem sobie sprawy, ze wdowy w dzisiejszych czasach mogą mieć tak ciężko, podobnie było z kanibalizmem czy wywiadem gospodarczym. Wszystkie poruszane tematy oscylują wokół „ciemnej strony człowieka”, pokazując rzeczywistość i złożoność danych wydarzeń, stroniąc od komentarza autora czy autorki, a skupiając się na tej soczewce obserwatora z komentarzem, często okraszonym kontekstem kulturowym czy historycznym eksperta w danej dziedzinie. I choć, książka skupia się na analogiach różnych wydarzeń na przestrzeni wieków, paradygmatem oprócz ludzkiej psychiki jest również kontekst kulturowy, gdzie dla osoby postronnej dane rzeczy by wprawiały co najmniej w osłupienie, dla innych są codziennością w której żyją.
Nie znalazłem słabszego rozdziału który bym chciał pominąć albo bym sprawdzał ile jest stron do końca rozdziału, chętnie sięgnę po więcej publikacji.

Jest naprawdę ciekawa i wciągająca, choć poruszane tematy bynajmniej nie napawają optymizmem, ma w sobie coś, przez co chciałem czytać kolejny rozdział.
Można się z niej wiele dowiedzieć, nie zdawałem sobie sprawy, ze wdowy w dzisiejszych czasach mogą mieć tak ciężko, podobnie było z kanibalizmem czy wywiadem gospodarczym. Wszystkie poruszane tematy oscylują wokół „ciemnej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
260
159

Na półkach: ,

Jak cała seria- idealna na podróż lub poczekalnię lub krótki pobyt (w moim przypadku hospitalizacja). Artykuły dość rzetelne i tresciwe, ciekawe, wygodna forma. W tym przypadku sporo o skutkach wychowania i wyrachowania: dyktaturze, rasiźmie, biedzie...

Jak cała seria- idealna na podróż lub poczekalnię lub krótki pobyt (w moim przypadku hospitalizacja). Artykuły dość rzetelne i tresciwe, ciekawe, wygodna forma. W tym przypadku sporo o skutkach wychowania i wyrachowania: dyktaturze, rasiźmie, biedzie...

Pokaż mimo to

avatar
381
380

Na półkach:

Ciemna strona człowieka (2014)

Zbiorek tekstów z miesięcznika Focus. Obok tematów mrocznych, traktujących o typowo ludzkich wadach i przywarach, jednostkowym wykolejeniu i masowej degrengoladzie (w formie uświęconego zwyczaju),znalazły się tu także teksty o symbolicznym pochówku za życia (w ramach praktyk kojarzących się z new age),środkach halucynogennych i zaawansowanym szpiegostwie gospodarczym. O ile przy omawianiu substancji narkotycznych można natknąć się na masę negatywnych aspektów, a w kapitalistycznej bezwzględnej rywalizacji doszukiwać uzewnętrznia morderczych instynktów, to przy dobrowolnym poddaniu się quasi-rytuałowi, który ma być elementem terapii, rozpoczęcia nowego etapu i oczyszczenia (niezależnie od tego jakby to nie było naiwne),trudno o wskazanie co zadecydowało o włączeniu tekstu do tomu. Artykuł pokrótce traktuje też o lęku przed pogrzebaniem żywcem... ale cóż złego w tym że ludzie chcą żyć? (I że by żyć dalej, niekiedy potrzebują chwili refleksji, katharsis, wywołanego w ten czy inny sposób?).
W prawdzie większość tytułów focusowych książeczek, które mają za zadanie spinać klamrą różne niezwiązane ze sobą teksty, są zwykle nieco naciągane – to tutaj tekst „Pogrzebani żywcem” ewidentnie odstaje. Pozostałe są mniej lub bardziej w temacie: o dzieciach monarchów i polityków, od najwcześniejszych lat przygotowywanych do objęcia władzy (rozpuszczanych, bądź obcujących z wyrachowaniem i innymi patologiami); o pomocy humanitarnej, która służy jedynie zyskowi dostawców, generowaniu chaosu i wyzbywaniu się przeterminowanych zapasów; wpływie dużych koncernów medialnych na kształtowanie opinii publicznej; zepsutych małżonkach ludzi władzy; smutnym losie afrykańskich i azjatyckich wdów w prymitywnych społecznościach; o ludożercach (dawnych i dzisiejszych); średniowiecznym szaleństwie związanym z kultem relikwii; rytualnym uboju bez ogłuszania (czyli barbarzyństwie uprawianym tylko dlatego, bo stoi w zgodzie z tym co kiedyś, na pustyni, wydumali sobie niepiśmienni prostaczkowie); jest tu też mini-reportaż z Erytrei oraz trzy strony (a gdyby nie tytuł to zmieściłoby się na dwóch) o miejscach odosobnienia, dla prostytutek, więźniów, trędowatych; tekst zamykający zbiorek wykorzystuje katastrofę Costy Concordii jako pretekst do rozważań o haśle „najpierw kobiety i dzieci”, które pada zwyczajowo kiedy trzeba się ewakuować (w sumie też trochę na siłę załadowany do zbiorku).

Całkiem udany tomik: dobrze się czyta, teksty ciekawe i ładnie napisane. Można się z nich uczyć dziennikarskiego fachu. Niekiedy coś można by poprawić, ale ogólnie świetna robota.
Szkoda że to tylko takie cienkie (zaledwie 140 stron z hakiem).

W „Świętych szczątkach” jest literówka w imieniu cesarza Konstantyna (str.103),kilka stron dalej natkniemy się na samotną literkę O, zamiast słowa ODDAWAŁY (str.106),a potem w słowie WIEK zjedzone zostało W (str. 116). A reszta bezbłędna.

Ciemna strona człowieka (2014)

Zbiorek tekstów z miesięcznika Focus. Obok tematów mrocznych, traktujących o typowo ludzkich wadach i przywarach, jednostkowym wykolejeniu i masowej degrengoladzie (w formie uświęconego zwyczaju),znalazły się tu także teksty o symbolicznym pochówku za życia (w ramach praktyk kojarzących się z new age),środkach halucynogennych i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
228
79

Na półkach: ,

Można przeczytać - ciekawe ale d. nie urywa

Można przeczytać - ciekawe ale d. nie urywa

Pokaż mimo to

avatar
681
559

Na półkach:

Zapłaciłam za nią niecałe 5zł, więc nie żałują. Nawet ciekawa.

Zapłaciłam za nią niecałe 5zł, więc nie żałują. Nawet ciekawa.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    33
  • Posiadam
    20
  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane w 2015 roku
    1
  • Historia
    1
  • 2016
    1
  • Biblioteczka Focusa
    1
  • 03. Posiadam
    1
  • Psychologiczne i naukowe
    1
  • 2016
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ciemna strona człowieka


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne