Medycyna wokół nas

2012-01-25
2012-01-25
978-83-7778-139-5
medycyna ciekawostki

Ta niewielka książeczka to skarbnica zaskakujących i czasem szokujących ciekawostek z dziedziny nauk medycznych. Poszczególne artykuły są bardzo krótkie i raczej zachęcają do pogłębiania wiedzy na własną rękę, niż dostarczają kompleksowych informacji na dany temat. Niestety książka nie posiada przypisów ani bibliografii odsyłającej do bardziej szczegółowych opracowań. Mimo to polecam jako zbiór luźnych ciekawostek.

Ciekawie napisana, szybko się czyta. Niektóre fakty mnie zaskoczyły.

Ciekawie napisana, szybko się czyta. Niektóre fakty mnie zaskoczyły.

Zbiór felietonów z kompletnym brakiem odwołań do źródeł, badań, itp, które potwierdzałyby przedstawione tezy.
Prawdziwość stawianych tez potwierdzona jest wyłącznie przez "odwołanie do autorytetu". tj. "ten artykuł przedstawia fakty bo autorem jest XXX.".

To moje pierwsze, ale ogromnie pozytywne spotkanie z książkami Focusa.

Pozycja krótka, format pocketowy, tematyka interesująca, okładka ciekawa... A pośród tych niepozornych komplementów jeden konkretny i najważniejszy - niesamowita ilość i jakość ciekawostek! Co śmieszne nawet ja jako częściowy znawca (z wyboru bądź nie, bo zależy jak na to patrzeć) i miłośnik tematyki medycznej znalazłam sporo nowości o których nie wiedziałam. Omawiany jest tu doping - tak nielegalny jak i legalny (bo co tak na prawdę z "chorymi" i zażywającymi leki sportowcami?!),problemy aklimatyzacji wysokościowej, dostajemy odpowiedź na pytanie czy sport to faktycznie zdrowie no bo co z kontuzjami i to czasami tymi zagrażającymi zdrowiu i/lub życiu? Dowiadujemy się, które dyscypliny sportu są tymi najbardziej na nie narażającymi. A także wiele wiele innych, ale równie ciekawych i intrygujących aspektów naszego życia i zdrowia. A wszystko to w bardzo prostym języku zrozumianym przez każdego.

Tak zaczęła, ale na pewno nie skończyła się moja przygoda z pozycjami Focusa. Bardzo pozytywne wrażenia po tak skromnym wydaniu. Książka dla miłośników ciekawostek, ale i nie lubiących ciężkiego trudnego i naukowego języka oraz encyklopedycznego wydania.

To moje pierwsze, ale ogromnie pozytywne spotkanie z książkami Focusa.

Dużo ciekawostek, które jednak niekoniecznie się przydadzą w życiu.

Dużo ciekawostek, które jednak niekoniecznie się przydadzą w życiu.

Książka to zbiór artykułów napisanych przez dziennikarzy, niektórych z wykształceniem dotyczącym opisywanego tematu. Tematy to np. dieta, różne kwestie dotyczące sportowców, kleszcze i komary, badania ekshumowanych ciał, nanotechnologia w przemyśle spożywczym, "zespół nadwrażliwości elektrogmagnetycznej" - EHS, jako jednostka choroba funkcjonujący tylko w Szwecji (3% Szwedów). Artykuły są atrakcyjnie napisane, w dziennikarskim stylu skoncentrowanym zwłaszcza wokół ciekawostek, tak że książkę pochłania się jednym tchem.

Najbardziej zainteresowała mnie medycyna dla zwierząt oraz wpływ pogody na zdrowie. Szybki rozwój medycyny dotyczy również gabinetów weterynaryjnych, co się słusznie zwierzętom należy, jak pisze autorka, bo dzięki nim ten postęp się dokonuje. Jako stały klient lecznic wiem (z toczących się rozmów),że w niektórych ośrodkach można zoperować psie serce, że istnieją banki krwi dla zwierząt. Na szczęście w Polsce nie dokonuje się transplantacji żywych narządów od dawców. W Wielkiej Brytanii, o czym przeczytałam, burzę wywołał projekt pobierania narządów od bezpańskich zwierząt (np. jednej nerki od bezpańskiego kota),w zamian za opiekę nad okaleczonym zwierzęciem. Projekt szczęśliwie upadł pod ciężarem krytyki obrońców praw zwierząt, którzy uznali go za niemoralny. Formalnie banki narządów działają za zgodą właściciela usypianego zwierzęcia. Poza tym dokonuje się postęp w diagnostyce dzięki wyspecjalizowanej aparaturze w lecznicy.

Zainteresowanych tematami odsyłam do artykułów.

Każdy z nas co nie co wie o medycynie, nie tylko tej domowej. Każdy z nas ma swoje sposoby na pozbycie się kataru czy kaszlu. Przykładowo nie znam osoby, która nie spożywa syropu z cebuli. Jest to medykament szeroko znany. Wiem też, że wdychanie rumianku pomaga w leczeniu zatok. Oczywiście można by było tak wymieniać i wymieniać, a przecież nie o to chodzi.

Dostałam świetną okazję do przeczytania książki z Focusa – Medycyna wokół nas. Jest to ciekawy zbiór artykułów mówiących o zagadnieniach związanych z szeroko pojętą medycyną. Dowiedziałam się z niej wielu interesujących rzeczy. Przykładowo w czasie wzrostu ciśnienia mogą nas boleć blizny. Szczegółowo omówiono też problem dopingów dla sportowców, jednak dla mnie osobiście nie było to zbytnio interesujące.

Zaciekawiło mnie coś zgoła innego. Artykuł poświęcony medycynie dla zwierząt. Wiadomo, że niemalże każdy z nas posiada w domu jakiegoś pupila – psa, kota lub świnkę morską. Nie to jest ważne. Z książki tej możecie dowiedzieć się, gdzie powstał pierwszy oddział krwiodawstwa dla zwierząt. Jednak nawet nie to wprawiło mnie w osłupienie. Psom i kotom robi się przeszczepy. Ta informacja niesamowicie mnie, że tak powiem, zszokowała. Nie miałam zielonego pojęcia o takich praktykach. Przeszczepy te przeprowadza się nawet dość często. 80% kotów przeżywa taki zabieg. Niestety, jeśli chodzi o psy, ten współczynnik jest zdecydowanie mniejszy.

Drugim ciekawym zagadnieniem poruszonym w książce są komary. Wszyscy wiemy, jakie są irytujące. Gdy idzie lato, od razu kupujemy wszelkiego rodzaju preparaty, które mogą nas przed nimi uchronić. Potrafimy też zabić je w czasie pobierania przez nich krwi, czym zachęcamy resztę komarów do przylotu. Naukowcy stwierdzili, że jest sposób na pozbycie się tego kłopotu. Trzeba opracować coś, co zatkało by nosy komarom. To dzięki nim są w stanie nas wyczuć i wiedzą, gdzie się kierować. Ciekawe?

Książka jest króciutka, ale bardzo szybko się ją przyswaja. Wprowadza nas w rzeczy, które dla niektórych mogą być znane, dla innych są całkowitą nowością. Ja wiele z niej wyniosłam, wiele też się nauczyłam. Przeczytałam o rzeczach, o których nie miałam pojęcia i o tych, które mogą szokować.

Jednak z czystym sercem mogę polecić ją każdemu. Z pewnością was zainteresuje i sprawi, że spędzicie przy niej miło czas.

Dostałam...

• E-booki
  • Mam
  • EBOOK
  • D. Kupione/otrzymane w 2015

Dodaj cytat z książki Medycyna wokół nas