Fakty do kupy. 1003 ciekawostki do przetrawienia na osobności

Okładka książki Fakty do kupy. 1003 ciekawostki do przetrawienia na osobności Cary McNeal
Okładka książki Fakty do kupy. 1003 ciekawostki do przetrawienia na osobności
2015-03-04
2015-03-04
Krzysztof Cierniak
fakty wiadomości ciekawostki

Okładka książki Współczesne maniery. Jak zachowywać się w drodze na szczyt Dorothea Johnson, Liv Tyler
Współczesne ma... Dorothea Johnson, L...
Okładka książki Perfekcyjna kobieta to suka. Poradnik przetrwania dla normalnych kobiet Anne-Sophie Girard, Marie-Aldine Girard
Perfekcyjna ko... Anne-Sophie Girard,...
Okładka książki Dziennik Edwarda Chomika Ezra Elia, Miriam Elia
Dziennik Edwar... Ezra Elia, Miriam E...

Jaki tytuł taka książka

Jaki tytuł taka książka

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

1003 fakty które mogą przerazić i rozbawić do łez... mieszkańca Texasu. Papier jednak troszke za gruby, a sznurek za krótki, żeby się powiesić

Zbiór różnych ciekawostek, czasem śmiesznych, czasem obrzydliwych a czasem nijakich. Przedstawione w bardzo strawny sposób. Szczypta poczucia humoru i dystansu. Dodatkowo świetna linka do powiedzenia książki na gwoździu w wychodku i z godnie z sugestiami autora zużyta w dowolny sposób. Przyjemny przerywnik między powieściami. Polecam :)

Prozę, poza podziałem na gatunki literackie, podzielić można również, choć nie przeczytacie o tym w żadnym podręczniku, na tę którą czyta się dobrze przed snem, tę która najlepiej smakuje w tramwaju czy autobusie w czasie dojazdu do pracy lub szkoły, tę którą zabiera się w podróż i tę, która najlepiej wspomaga proces defekacji... Powyższego podziału dokonać można zarówno pod względem materialnym jak i formalnym i podczas gdy podział materialny uzależniony jest od indywidualnego gustu, gdyż dla jednego książką w podróż idealny będzie reportaż, dla innego powieść w klimacie realizmu magicznego, to podział formalny jest podziałem sztywnym. I tak - książką w podróż pod kątem formalnym będzie np. przewodnik. Dzieląc tak książki w sensie materialnym, każdy z nas jest w stanie wymienić kilka tytułów, które idealnie pasowały mu na kibelek, do tej pory nie spotkałem się jednak z literaturą defekacyjną w sensie formalnym - czyli taką, o jakiej autor już w trakcie pisania myślał "to będzie książka na sedes". Dzieło "Fakty do kupy" jest tymczasem przeznaczone właśnie do tego, by czytać je w tej krótkiej, intymnej chwili codziennego skupienia. Podzielone na kilka rozdziałów krótkie notki bawiąc, ucząc, a niekiedy szokując, pozwalają umilić te kilka czy kilkanaście minut dziennie. I choć siłą rzeczy nie jest to literatura wysokich lotów, do celu do jakiego została napisana, nadaje się idealnie. Jedynym minusem jest to, że czytamy głównie o Amerykanach, zaś statystyk dotyczących całego globu jest jak na lekarstwo.

FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
10/13/2015

„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występują w sześciu różnych kategoriach.

Przeróżne interesujące mniej lub bardziej, szokujące, dziwne, przydatne, kompletnie bez sensu lub zabawne fakty zostały zebrane do kupy przez Cary McNeal. Pozycja ta zainteresowała mnie, bo jest bardzo nietypowa, zabawna i uważam, że warto się z nią zapoznać. To trochę takie połączenie Wiedzy Bezużytecznej i Kwejka, ale w wersji papierowej!

Jest to zbiór faktów o świecie i życiu z podziałem na takie kategorie jak np. "Sławni ludzie i ich niezbyt chwalebne zachowania", gdzie głównie króluje "król Rock and Rolla" - Elvis Presley, ale poza nim pojawiają się też fakty o całej masie innych, znanych i lubianych (kwestia sporna). Można się dowiedzieć tego czym jest ailurofobia (lęk przed kotami) i kto na nią cierpiał, a także czyje piosenki przeganiają ptaki z pasów startowych.

Jednak moim zdaniem najlepsza kategoria to ta, która tyczy się zwykłych śmiertelników. Jest tam masa przeróżnych informacji odnośnie różnic między kobietami, a mężczyznami - np. kto częściej kłamie, przeprasza, jest bardziej łatwowierny - a także sporo na temat "plankingu" (przede wszystkim - co to jest tak właściwie!)

Książka ta już samym wyglądem intryguje i przykuwa uwagę. Oprawa przyciąga wzrok nie tylko przez grafikę, ale też materiał i nietypową dziurę, przez którą przewleczony jest klimatyczny sznureczek, idealny do zawieszenia książki gdzieś, np. „tam, gdzie król chodzi piechotą”.

„Fakty do kupy” należy potraktować jako taką formę żartu, czasoumilacza, czy sposobu aby „zabłysnąć” w gronie znajomych. Nie mam pojęcia ile prawdy jest w tych faktach, ale niektóre bywają nieprawdopodobne, a o niektórych wiedziałam albo po prostu wydawały mi się logiczne.

Fakty zostały zebrane do kupy i dostępne są w publikacji „Fakty do kupy”. To zabawna pozycja, na którą warto zwrócić uwagę, chociażby ze względu na aurę pozytywnego szaleństwa, jaką wokół siebie roztacza. To świetny pomysł na prezent dla zwariowanego znajomego lub osoby szukającej inspiracji.

FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
10/13/2015

Lubię wiedzieć co w trawie piszczy więc czytuję wszelkie popularnonaukowe publikacje. Czasem uda mi się zaskoczyć osobliwym faktem albo zaimponować dzieciom zabawną ciekawostką czy anegdotką.

Nie mogłam przejść obojętnie wobec książeczki oryginalnie wydanej, o przewrotnym tytule "Fakty do kupy" autorstwa Cary' ego McNeal, amerykańskiego scenarzysty telewizyjnego, producenta i zdobywcy nagrody Emmy.

Publikacja ta jest zbiorem wiadomości o świecie i człowieku. W tematycznych rozdziałach znaleźć można ciekawostki dotyczące znanych postaci telewizyjnych, kinowych, celebrytów, liderów ze sceny politycznej, historycznej. Zaglądniemy także we wstydliwe i kłopotliwe fakty z życia zwyczajnych ludzi, ich fizjonomii, seksualności, pasji, dziwactw, ekscentrycznych zachowań. Zwiedzimy przerażające miejsca na świecie. Poznamy wszystkie sekrety naszych domowych ulubieńców, a także tych dziko żyjących i będących zagrożeniem.

Wszystkich faktów jest 1003, ani mniej, ani więcej i każdy jest skrupulatnie oznaczony i ponumerowany. Jedne są gołą notką, inne zostały opatrzone kąśliwym, złośliwym albo ironicznym komentarzem Cary' ego McNeal, choć moim zdaniem nie zawsze potrzebnym...
Strona wizualna publikacji jest całkiem przyjemna. Zabawna okładka, sznureczek, który jest spójny z koncepcją książki, ale i stwarza możliwość zabawnego wykorzystania dla ludzi z dystansem, nie pozbawionych poczucia dobrego humoru. Ciekawostki są zgrupowane tematycznie, widocznie rozdzielone, co czyni tekst bardzo uporządkowany, klarowny, przejrzysty.

Ale przejdźmy do meritum. Zapoznam Was kilkoma faktami, które najbardziej dały mi do myślenia, rozbawiły mnie, przeraziły, zaszokowały, a które mogą skłonić Was do lektury niniejszej książeczki :)

Jak na prawdziwego książkoluba zastanowiła mnie informacja, że Jerzy Waszyngton nie oddał dwóch książek do biblioteki. Kara jaką musiałby za nie teraz zapłacić to... Uwaga! Uwaga!

ponad 300 tysięcy dolarów!

Wiecie co to jest Syndrom Alicji w Krainie Czarów? To choroba wiążąca się z zaburzeniami percepcji wzrokowej. Przedmioty wydają się nieproporcjonalnie małe , jak gdyby chory patrzył na nie przez odwrócona lunetę!

Boisz się owadów? A wiesz, że w soku pomarańczowym może być do 10 jajeczek muszki owocówki oraz dwie jej larwy??? Ale nie martw się! Dużo tego soku nie wypiją ;P

Linie papilarne u człowieka są niepowtarzalne. W świecie kotów "dowodem tożsamości" jest odcisk nosa...

Jeżeli jesteś zainteresowana niebanalnym pochówkiem albo pamiątką po zmarłym bliskim możesz zamówić sobie syntetyczny diament, stworzony z ludzkich prochów...

"Fakty do kupy" to niebanalna lektura na poprawę humoru i kopalnia ciekawostek, którymi możesz zabłysnąć :P Co prawda nie wszystkie są równie intrygujące, zajmujące, fascynujące ale nie da się przejść obok nich obojętnie :)

aleksandrowemysli.blogspot.com

www.ujrzecslowa.pl

Riana niczego się nie boi, nawet tego, że będę wam tym razem przedstawiać pozycję, która idealnie nadaje się do czytania tam, gdzie król chodzi piechotą. Mogłabym nawet napisać wam to, że tym razem podejdziemy do tematu od dupy strony :) Muszę zaznaczyć, że ta recenzja, a w szczególności książka, jest dla ludzi, którzy podchodzą z dystansem do siebie. Witam was w toaletowym świecie, gdzie dowiecie się czegoś ciekawego, a przy okazji będziecie mogli załatwić swoją potrzebę. Musicie przyznać, że to dość użyteczne.

Kiedy tylko książka dotarła do mnie, cała rodzina była rozbawiona wydaniem tej pozycji. Ponieważ dołączony twardy, gryzący sznurek, przypomina ten, wiszący papier toaletowy w dawnych wychodkach… Jeżeli wisiał. Takie dodatki zawsze wywołują u mnie uśmiech, ponieważ widać, że dane wydawnictwo stara się, by dana pozycja była niecodzienna. Najbardziej zaskoczył mnie tekst z tyłu okładki: „Papier podobny do toaletowego, zatem książka ma co najmniej dwa zastosowania.” Zaskoczyła, a zarazem rozbawiła. Nie wiem, nie próbowałam, ale wierzę na słowo.

W pozycji widać płynność (ups, błędne słowo) tematów, które są tutaj poruszane, a raczej ciekawostki związane z danymi sytuacjami, bądź osobami. Fakt, nie każda ciekawostka wydała mi się intrygująca i jakoś szczególnie ważna by zapamiętać ją na dłużej. Lecz czasem przesiadujemy na stronach internetowych, w których czytamy o takich pierdołach, że ta pozycja w ostatecznym rozrachunku nie jest taka zła.

Najbardziej podobały mi się rozdziały Moje ciało moją zmorą i Naga prawda o seksie. Bo wiecie, fajnie wiedzieć, że wieloryb gładkoskóry posiada największe jądra wśród zwierząt i jedno waży ok. 500 kilogramów. A może chcielibyście się dowiedzieć, że najgorszymi siedliskami bakterii w szpitalach są piloty do telewizorów? Albo: w niektórych zakątkach świata wykorzystuje się mrówki legionowe, jako szwy chirurgiczne. I zdecydowanie nie chciałabym się znaleźć na Alasce, gdy teraz posiadam wiedzę, że od 1976 r. jest tam najwyższy odsetek zgłaszanych gwałtów, w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców.

Naprawdę znajdziecie w tej pozycji wiele ciekawostek, których może i nie zapamiętacie na długo, ale zapewne będziecie mogli zabłysnąć na jakiejś nudnej imprezie. Jedynym mankamentem tej pozycji jest to, że czasem niektóre nazwiska celebrytów, nie są mi znane, więc nie mogąc się odnieść do tego, kim ta osoba jest, sprawiało wrażenie nudnych, suchych faktów. Ale nie martwcie, Elvisa przecież każdy zna.

Obojętnie czy lubicie czytać w toalecie, czy w innym miejscu, to pozycja dość ciekawa. Może i nie odmieni ona waszego życia, ale zapewne ubarwi szary, ponury dzień, a również mówiąc dostanie, ciężką kupę. Mówiłam, że do tej recenzji musicie podejść z dystansem ;)

www.ujrzecslowa.pl

Z jednej strony można znaleźć ciekawostki, z drugiej strony miałam wrażenie, ze część zapisanych w nich rzeczy znalazła się tylko po to, by zapełnić puste kartki...

Dobra, humorystyczna i idealna do kupy :D

Dobra, humorystyczna i idealna do kupy :D

Internet na papierze. Można spisać ciekawe rzeczy rzetelnie. A można pisać jakieś dyrdymały o domach duchów i niewiadomo czym, więc nie mam powodu wierzyć, że większość 'faktów' nie jest z czapy. Dno.

• 2015
  • Popularnonaukowe
  • Wokół Azji Zachodniej
  • Wokół Azji Południowo-Zachodniej (Bliskiego Wschodu)
  • Książki do kupienia

Dodaj cytat z książki Fakty do kupy. 1003 ciekawostki do przetrawienia na osobności