Pod berłem Habsburgów

Okładka książki Pod berłem Habsburgów Henryk Wereszycki
Okładka książki Pod berłem Habsburgów
Henryk Wereszycki Wydawnictwo: Wysoki Zamek historia
historia
Wysoki Zamek
2015-01-01
2015-01-01
Habsburgowie CK Monarchia Austro-Węgry

Okładka książki Korespondencja. Stefan Kieniewicz - Henryk Wereszycki 1947-1990 Stefan Kieniewicz, Elżbieta Orman, Henryk Wereszycki
Korespondencja... Stefan Kieniewicz, ...
Okładka książki Wielka historia powszechna t.6/2 Józef Feldman, Janusz Iwaszkiewicz, Marian Kukiel, Bronisław Pawłowski, Adam M. Skałkowski, Henryk Wereszycki
Wielka histori... Józef Feldman, Janu...

Rewelacyjne, pisane świetnym językiem - czyta się niczym dobrą powieść, popularnonaukowe opracowanie prezentujące tytułowe zagadnienie. Jest to książka podręcznik. Wiele spraw jest w niej, ze względu na rozmiar, tylko zasygnalizowany, ale mimo tego nie traci na wartości i aktualności choć pisana w ubiegłym systemie (co każdy czytelnik zauważy po języku).
Każdemu zainteresowanemu historią tej części Europy oraz faktem jak Monarchia Habsburgów, przez tyle wieków mająca ogromny wpływ na dzieje europy środkowej, upadła w tak krótkim czasie i czemu nigdy nie zrodziła się myśl restauracji tego mocarstwa, należy publikację polecić.

Każdemu...

Wszystkim - tak jak ja – o(błędnie) zafascynowanym C.K. Monarchią polecam bardzo tę książkę, mającą już wprawdzie swe lata, ale bez żadnego negatywnego wpływu.

Do dziś pamiętam przesłanie Autora nt. dyskusji co do pogorszenia sytuacji ekonomicznej - i nie tylko - narodów składowych monarchii po jej rozpadzie w 1918 r. Faktem jest, że przez wiele lat wspomniały one „złote czasy Wiednia” - także pod względem swobód (np. Ukraińcy galicyjscy w II RP, ale już z wyjątkiem of course Rumunów i Słowaków, którzy po Trianon uwolnili się od twardych jak stal węgierskich rządów…),bo przecież z pogrobowców państwa Habsburgów tylko Czechosłowacja pozostała do końca demokracją... Tylko czy to na pewno jest „głos za nieboszczką?”.

Oddajmy zatem głos profesorowi: „Rzecz w tym, że ludzie odczuwają zależności faktyczne, odczuwają uprzywilejowanie i upośledzenie rzeczywiste i zawsze mają jakiś ideał, który jak im się wydaje, przyniesie im sprawiedliwość (…) Nie zdają sobie bowiem sprawy z tego, że każda nowa forma organizacji społecznej czy państwowej musi przynieść nowe przywileje i nowe upośledzenie, nowe cierpienia obok nowych radości i możliwości”.

Te mądre słowa odnoszą się do sytuacji po 1918 „tam”, ale w moim silnym przeświadczeniu – także do Polski przed i po 2015 r.

I jeszcze na koniec słowa, które były dla nas otuchą i potajemnym jakby przesłaniem Autora, m..in. dla nas wszystkich ze studiów historycznych w ponurych latach 80. - ”Jak dobrobyt osobisty nie pogodzi jednostki z niewolą, tak konieczność wyrzeczeń i ofiar nie odstręczy narodów od dążenia do budowy własnych i niezależnych państw”.

Tym bardziej, że za PRL dobrobytu ani demokracji było jak na lekarstwo. Mimo to (właśnie dlatego?) niektórzy moi rodacy tęsknią do tamtych czasów. W takim razie ja wolę tęsknić za czasami naszego najjaśniejszego cesarza Franciszka Jozefa I. ”Hoch..!”

Doskonała analiza genezy powstania państw narodowych na gruzach Cesarstwa austro-węgierskiego. Momentami nadmiar szczegółów, ale i tak czysta się doskonale. Warto.

Monarchia Habsburska rządziła wieloma ludami na przestrzeni wieków i koniec końców stała się ich opiekunem, obrońcą małych narodów przed dużymi. To stwierdzenie może wydawać się dziwne dla nas Polaków którzy zostali pozbawieni przez tą dynastię swojej niepodległości. Ale Wiedeń widział to inaczej, wielonarodowość miała świadczyć o wielkości monarchii. Poszczególne ludy zasilały dwie podpory tronu armię i biurokrację. Jednak XIX wiek rzucił nowe wyzwania jak przebudzenie narodowe, które przebudowało ten kraj. Mimo wszystko nawet przebudzone narody nie tak szybko chciały swojej niepodległości a wręcz same garnęły się pod berło habsburskie. Warto przeczytać ten tytuł, żeby zrozumieć dlaczego utrzymuje się nadal specyficzna tęsknota za dawną C.K. monarchia i czy rzeczywiście było tak pięknie jak to się przedstawia.

Autor swoją książkę rozpoczyna od panowania Marii Teresy i Józefa II, a kończy upadkiem Austro-Węgier. Podtytuł książki brzmi "Zagadnienia narodowościowe" i one też stanowią główną oś pracy. Wereszycki bierze pod lupę narody zamieszkujące Austrię, a potem Austro-Węgry, czyli Polaków, Węgrów, Czechów, Ukraińców, Rumunów, Słowaków, Chorwatów czy Słoweńców. Znajdziemy tam sporo informacji na temat początków ruchów narodowych, literatury, ale także walki politycznej w łonie monarchii o coraz większe uprawnienia określonych narodów. Mimo, że pierwsze wydanie książki ukazało się w 1976 roku, to uważam, że książka się nie zdezaktualizowała i jest świetnym opracowaniem z zakresu Austrii i Austro-Węgier.

Świetna książka. Polecam!

Świetna książka. Polecam!

Na półkach: , , , , , , , ,

Bardzo dobra książka opisująca kwestie narodowościowe w monarchii Franciszka Józefa. Autor przedstawia powstawanie nowoczesnych narodów w państwie Habsburgów. Zdecydowanie warto tę książkę przeczytać, chociażby dlatego, że tłumaczy wiele współczesnych problemów etnicznych, np. na Bałkanach.

• Polska
  • Do kupienia
  • Monarchizm

Henryk Wereszycki Pod berłem Habsburgów Zobacz więcej
Henryk Wereszycki Pod berłem Habsburgów Zobacz więcej
Henryk Wereszycki Pod berłem Habsburgów. Zagadnienia narodowościowe Zobacz więcej