999 kijanek

Tatarak
2015-01-01
2015-01-01
42 min.

Albo śmieszna bajka dla dzieci...
Albo morał że wsparcie najbliższych przynosi szczęście w życiu...
Co kto woli.

Albo śmieszna bajka dla dzieci...
Albo morał że wsparcie najbliższych przynosi szczęście w życiu...
Co kto woli.

wpisuje się w akcję #azjatyckimiesiąc Agaci shubiektywnie
Książka dla najmłodszych, bo jest to pozycja w kartonowym wydaniu a tekstu jest na 5 minut lektury. Wbrew pozorom uważam, że to sztuka w tak niewielu słowach napisać historię która się "broni" a tutaj się to udało. Polecam

wpisuje się w akcję #azjatyckimiesiąc Agaci shubiektywnie

Wiem, że lubicie książki kartonowe 🥰 Ja zresztą też! W końcu od tego typu lektur zaczynałyśmy swoją przygodę z czytaniem. Historię o kijankach znam od dawna i cieszę się, że w końcu mogę ją wam pokazać 🙂

Przede wszystkim to solidnie i pięknie wydana kartonówka. Bardzo grube strony, zaokrąglone rogi i dość mały format to jej duże zalety. Całość prezentuje się wspaniale. Mi szczególnie przypadły do gustu bardzo minimalistyczne ilustracje. Mocny kontrast bieli i zieleni przyciąga wzrok. Poza nimi jest niewiele innych kolorów. Tę grafikę wyróżnia ponadto brak rozpraszaczy. Skupia się na tym, co ważne. Poza żabkami, wężem i jastrzębiem nie ma tu dodatkowych elementów. Dzięki temu łatwiej docenić wielkie wydarzenie, jakim w życiu żab (i nie tylko) jest przeprowadzka 🙂

Sama historia jest bardzo prosta. Mamie Żabie i Tacie Żabie z jaj wykluwa się 999 kijanek. Czas szybko płynie. Gdy podrosną i zmienią się w 999 małych żabek okazuje się, że staw który dotychczas zajmowały jest za mały dla tak licznej rodziny. Trzeba znaleźć inne miejsce do życia! Wędrują długo, spotykając po drodze niebezpiecznego węża i groźnego jastrzębia. Gdy ten ostatni atakuje Tatę Żabę, rodzina wykorzystuje siłę swojej liczebnej przewagi i doprowadza do jego uwolnienia. Przy okazji ptak został wykorzystany, jako darmowa taksówka 😉

To bardzo przyjemna opowieść. Tekstu nie ma w niej dużo, powiedziałabym, że jest go w sam raz dla najmłodszych czytelników. Historia uczy, jak ważna jest rodzina i jaką w sobie niesie siłę. Jej członkowie trzymając się razem potrafią wygrać z przeciwnościami losu.

Instagram: @biblioteka.malych.czytaczy

Książka ta ma kilka zalet:
+ kartonowe, solidne wydanie dostosowane do wieku
+ tekstu na każdej stronie jest niewiele, w sam raz dla niedużego (niecierpliwego) dziecka.
+ niepozorna, ale bardzo przemyślana grafika w nieco azjatyckim stylu - minimalistyczna, o cechach odręcznego rysunku, z dużą ilością pustej przestrzeni, o okrojonej palecie barw.
+ historia trzyma w napięciu, została oparta o typową konstrukcję - wprowadzenie/narastanie napięcia/kulminacja/rozstrzygnięcie i szczęśliwe zakończenie
+ motywy polowania i brutalność natury przedstawione w formie dopasowanej do możliwości dziecka, w sposób lekko sugestywny, reprezentatywny, ale nie bolesny.

Korzystałam z egzemplarza z biblioteki i poprzestałam na nim.

Książka ta ma kilka zalet:
+ kartonowe, solidne wydanie dostosowane do wieku
+ historia trzyma w...

Można tę książkę rozpatrywać jako dzieło traktujące o wychowaniu. Można, bo przecież treść oparta została na przygodzie, jaką dla małych kijanek stało się poszukiwanie nowego domu. Kimura powołał do życia Mamę Żabę, Tatę Żabę, dzieci oraz węża i jastrzębia symbolizujące zło i niebezpieczeństwo czyhające na każdym kroku. Mamy zatem komplet postaci składających się na piękną książkę o wartościach. Do pięknych postaci autor dorzuca równie uroczą historię. Żabia rodzina przemierza świat w poszukiwaniu nowego domu, który zresztą ostatecznie znajduje po podróży lotniczej. Tak więc jest problem – brak domu, niebezpieczeństwo – wrogie zwierzęta, rozważni opiekunowie, wątpliwości i wreszcie szczęśliwe zakończenie. Mamy więc klasyczny schemat udanej bajki. I być może ta historia ma w sobie jakieś pierwiastki edukacyjne, być może małe dziecko dostrzeże tu coś, czego ja duży już nie widzę. Bo dla mnie to banalna historia, w której po prostu żaby lecą zaczepione na jastrzębiu. I doprawdy nie wiem, czy traktowanie tej przygody w formie przestrogi przed ryzykami jest właściwie. Czy należy traktować obiekt, który pragnie pozbawić Cię życia, jako taksówkę do lepszego świata? Ja mam wątpliwości, rozmawiałem o tym także z wykwalifikowanym pedagogiem i podzielił moje przypuszczenia. Jeśli zatem „999 kijanek” nie niesie w sobie wartości oświatowych, czym wyróżnia się spośród setek innych opowieści dostępnych na rynku? Otóż niczym, historia zamyka się w kilkunastu zdaniach, nie zapada w pamięć, nie porusza. Ta książka, nie może być rozpatrywana nawet w sferze czysto technicznej jako element niezbędnego wyposażenia pokoju dziecięcego. Tekturowe wydanie, choć z pewnością trwałe i odporne na kaprysy dzieci, jest rozrysowana minimalistycznie. Na każdej stronie widzimy żabią rodzinę, czasami pojawi się wąż czy jastrząb, sporadycznie dorysowano staw, słońce czy chmurkę. Nie ma tu otoczenia – trawy, lasu, innych zwierząt, ludzi, wszystkiego tego co przykuwa uwagę dzieci. Strony są biało-zielone, co może jest interesujące dla kibiców Lechii Gdańsk, ale dzieciom szybko się nudzi.
Reasumując jestem na nie. Nie warto kłaść naprawdę dużych pieniędzy (wydatek rzędu 30 zł) na wspieranie tego typu banałów. Na rynku jest wiele więcej wartościowych książek dla dzieci.

• Dla dzieci
  • 2015