Ossendowski. Podróż przez życie

Witold Stanisław Michałowski Wydawnictwo: Zysk i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Zysk i S-ka
biografia, autobiografia, pamiętnik
2015-01-01

Michałowski jest jedynym biografem Ossendowskiego, życiorys pisarza opisał w czterech książkach: "Tajemnica Ossendowskiego" wydane w Kanadzie w 1990, "Ossendowski Podróż przez życie", "Wielkie safari Antoniego" i częściowo w "Testament Barona" z 1977 roku. Biograf nie podaje niestety przypisów ale bazuje na zbadanych materiałach zawartych w Instytucie Piłsudskiego w Nowym...

Są ludzie, którzy mają dar do pisania i tacy, którzy dla dobra ludzkości nigdy nie powinni sięgać po pióro. Ossendowski należał do tych pierwszych, autor ksiązki o n im- do tych drugich, niestety.

O Ossendowskim dowiedziałam się niezbyt wiele, a to wokół pisarza powinien krążyć autor - biograf.
Tutaj tak nie jest.

Mimo wszystko nie skreślam tej lektury: uświadamia bowiem, jak wyglądają próby sił w polityce, przypomina, że każde ludzkie życie jest pyłkiem. Pyłkiem tożsamym losom plemion, ludów czy narodów.
Truizm? Jasne, ale gdy przeczytasz o kotle azjatyckim sprzed...

Doceniam fascynację autora postacią Ossendowskiego, ale fascynacja tematem nie zawsze przekłada się w umiejętność ciekawego, rzetelnego i wartego uwagi pisania. Tak jest w tym przypadku. Książka nie jest biografią, a raczej zbiorem luźnych, reportażowych w stylu i treści, epizodów z życia polskiego podróżnika, okraszonych tu i ówdzie tajemniczymi (bo przypisów brak)...

Książka prezentuje barwne życie Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, człowieka uważanego przez jednych za wspaniałego podróżnika, odkrywcę, badacza lub przez innych za doskonałego gracza i hochsztaplera. Kim był naprawdę? W odpowiedzi na to pytanie pomoże obraz jego "Podróży przez życie" sporządzony przez Witolda Michałowskiego.

Poznajemy historię człowieka, który...

• Książki przeczytane w 2016
  • Audiobook