Lena i Tonio, czyli świat, gdy ma się kilka lat

Okładka książki Lena i Tonio, czyli świat, gdy ma się kilka lat Barbara Wicher
Okładka książki Lena i Tonio, czyli świat, gdy ma się kilka lat
Barbara Wicher Wydawnictwo: Skrzat literatura dziecięca
literatura dziecięca
Skrzat
2014-01-01
2014-01-01
rodzeństwo krótkie opowiadania

Rzadko piszę tu o książkach dla dzieci, bo czytam ich tyle, że zupełnie zdominowałyby moją biblioteczkę, a to nie one należą do moich głównych przyjemności literackich. Zwykle dodaję do biblioteczki te, które moim zdaniem szczególnie zasługują na uwagę. "Lena i Tonio" Barbary Wicher zdecydowanie wpasowują się w kategorię tych bardziej godnych uwagi. Książka ma króciutkie rozdziały i jest doskonale przystosowana do rozumienia przez dzieci. Przygody dwójki rodzeństwa są przesympatyczne i przykuwają uwagę maluchów. Czytanie tej książeczki dzieciom sprawiło mi ogromną przyjemność, a dzieciakom dało sporo radości. Szata graficzna jest nieprzesadzona, ale ciekawa i ładna. Obrazki nie znajdują się na każdej stronie, co daje dzieciom możliwość rozbudzania własnej wyobraźni. Całość jest pięknie skomponowana i podobała się zarówno czytającej, jak i kilkuletnim słuchaczom. Polecamy!

Lena i Tonio to bardzo zżyte ze sobą rodzeństwo. Każdego dnia przeżywają mnóstwo niezwykłych przygód. A warto wiedzieć, że dla kilkulatka nawet zwyczajna podróż tramwajem może być fascynująca 🙂 Razem odkrywają świat i uczą się nowych rzeczy. Jedno jest pewne, nie da się ich nie lubić 🙂

Ta niewielka książka to zbiór składający się z 18 krótkich opowiadań. Ich długość jest świetnie dostosowana do możliwości czytelniczych przedszkolaka. Historie właściwe nie są ze sobą powiązane, więc śmiało można je czytać wybiórczo. Duża czcionka i ładne ilustracje zachęcą też starszaka do pierwszych samodzielnych prób czytelniczych.

Co zatem znajdziemy w środku? Mnóstwo humoru, dobrej energii, ciepła rodzinnego i dziecięcej radości płynącej z odkrywania świata.
Lena i Tonio wybiorą się na wycieczkę do zoo, pójdą do teatru i kina. Dzięki babci dowiedzą się też, co tak fascynującego niesie ze sobą cyrk. Będą się świetnie bawić nocując w namiocie ustawionym w przydomowym ogrodzie. Nie zabraknie też kuchennej przygody przy pieczeniu ciastek. A to tylko mała część tego, bo dzieje się w ich życiu 🙂

To bardzo przyjemna książka. Mali czytelnicy zobaczą w Lenie i Tonim swoje własne odbicie, a dorośli z pewnością zaczerpną z tekstu mnóstwo pomysłów na wspólne, rodzinne spędzanie czasu.

Jest super 🤩 Polecam!

Instagram: @biblioteka.malych.czytaczy

Ciekawa, urocza książeczka dla kilkulatków. Opowiadania są proste, dopasowane do wieku odbiorców, ale dobrze napisane i wciągające. Bohaterowie budzą sympatię, a dzieci mogą się z nimi łatwo identyfikować. Książka jest ładnie wydana i w poręcznym formacie.

Zgrabna taka poczytajka dla kilkulatków 😉

Zgrabna taka poczytajka dla kilkulatków 😉

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com

Rodzeństwo kilkulatków to wyjątkowo zgodny i zgrany duet. Tonio ma sześć lat, a jego młodsza siostra cztery. Oboje przeżywają codzienność jak niesamowitą i radosną przygodę. O tym właśnie nam opowiadają, bo świat według kilkulatka jest kolorowy, pełen niespodzianek i nowości.
Wizyta w cyrku albo w zoo - wspaniała! A wycieczka do starego zamku albo wspólne z rodzicami zbieranie grzybów - fascynujące! Trochę mniej radosną niespodzianką jest ospa, ale i przez to dzieciaki przechodzą optymistycznie. Sprzątanie może również nie jest zbyt ciekawym zajęciem, ale jeśli przy okazji odnajdują się dawno zaginione zabawki, które wydawały się już nie do odzyskania, to jak się nie cieszyć?! A pieczenie ciasteczek z mamą to najfajniejsze chwile, pod warunkiem, że najpierw trzeba mamę zapytać, "czy ma wolny czas i spokojną głowę". Inaczej się nie uda.
Świat kilkulatka jest wyjątkowy. Codziennie mogą przydarzać się przygody, których dorośli nawet nie zauważają, a dla dziecka to nowości i ciekawostki, którymi czuje się zafascynowane. Podane w odpowiedni sposób, wywołują ciekawość i chęć poznawania nowych rzeczy. Optymizm, uśmiech, spokój i szczęście bije z kart tej książeczki i jest kwintesencją radosnego dzieciństwa, jakie każdy chciałby mieć i zapewnić takie samo swoim dzieciom.

Co do formy; barwny odbiór informacji podkreśla kolorowa czcionka oraz wyróżniony tekst, którego nie sposób ominąć podczas czytania. Zgrabny, poręczny format książeczki, proste opowiadania o życiu i otaczającym nas świecie. Ciekawe skojarzenia i dobre, sprawdzone pomysły na wspólne, rodzinne spędzenie czasu. Polecam!

PS: Nie mogę przegonić z myśli skojarzeń duetu Szczepko i Tońko, których imiona mimowolnie nasuwają się podczas każdorazowo rozpoczynanego zdania "Lena i Tonio ..." :)

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com

Wizyta w cyrku albo w zoo - wspaniała! A wycieczka do starego...

Lena i Tonio w towarzystwie psotnego szczeniaczka Tymianka oraz małego Osiołka o imieniu Oset, opowiadają o niesamowitych przygodach, które z pewnością nie zwróciłyby uwagi przeciętnego dorosłego. Dla rodzeństwa są powodem fascynacji, radości czy lekcją wiedzy. Wycieczka do Krakowa, odwiedziny babci, choroba, wizyta w cyrku/ w lesie/ w teatrze/ w kinie to tylko niektóre z opisywanych zdarzeń.

recenzja w całości:

Ciekawa, zgrabnie podana treść w ładnej oprawie, z kolorowymi ilustracjami i w wygodnym formacie sprawiają, że książka przyciąga uwagę nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Ci drudzy mogą spojrzeć na znany im od dawna świat z perspektywy kilkulatków – w kolorowych, dziecięcych okularach, w których to, co zwykłe nagle wydaje się niezwykłe i interesujące. Małym czytelnikom lektura ta pozwala identyfikować się z bohaterami, odnajdywać wspólne elementy między swoimi a książkowymi przygodami, a także dowiadywać się czegoś nowego i rozwijać wyobraźnię.

Świetna książka, nie tylko dla kilkulatków. W końcu rodzic, czytając ją dziecku, może sam się ubawić :) Błyskotliwie napisana, podzielona na krótkie rozdziały (co ułatwia kilkulatkowi skupienie),opisująca przygody, jakie codziennie mogą spotkać każdego malucha. W zabawnym zachowaniu rodziców, dorośli mogą się przejrzeć jak w lusterku...Dodatkowo książka jest pięknie wydana ( twarda oprawa, kolorowa czcionka) i bogato ilustrowana. Polecam!

Polecam, bardzo ciekawa.

Polecam, bardzo ciekawa.

Jeśli skończyły Wam się fajne książeczki do czytania Waszym pociechom w wieku przedszkolnym lub młodszym to mam dla Was super propozycję. Poznajcie Lenę i Tonia. Dwójkę wesołego rodzeństwa, które na pewno polubią Wasze dzieciaczki. Ich przygody i ciekawe pomysły na pewno pokocha każdy brzdąc, a Wy z przyjemnością im je przeczytacie. Nie wierzycie? Oj, zaraz Wam to udowodnię

Lena to miła i bardzo wesoła czterolatka, która uwielbia poznawać świat. Tonio, to jej starszy o dwa lata brat. Ta dwójka dzieciaczków to bardzo sympatyczne bobasy, które nigdy się nie kłócą. Wręcz przeciwnie, wspólnie potrafią przeżywać wiele ciekawych przygód. Bo przecież wszystko może być przygodą prawda? Wyjście do kina, cyrku, ZOO... Każde z tych miejsc jest przecież tak fascynujące, że aż trudno w to uwierzyć. My - dorośli nie postrzegamy tego w taki sposób. Ale wystarczy spróbować spojrzeć na świat oczami dzieci i wszystko nagle nabiera barw. Wszystko staje się zupełnie inne niż dotychczas.

Ale z drugiej strony - nie oszukujmy się. Taka wizyta na przykład w cyrku, gdy dotąd nie mieliśmy okazje tam bywać, lub robimy to bardzo rzadko robi wrażenie nawet na osobie dorosłej, więc nie ma się co dziwić, ze dzieciaczki także bardzo to przeżywają. A jak to jest z życiem codziennym? Lena i Tonio także i tutaj znajdą coś wyjątkowego, wiecie? Na przykład komputer. Cóż to jest za niesamowite urządzenia. Przecież w takim nie dużym pudełeczku jest wszystko czego dusza zapragnie! Wiadomości, które nie zawsze jesteśmy znaleźć nawet w najlepszych książkach, idealnie równiutkie literki za każdym razem (ni to co w zeszycie Tonia),a nawet... ciocia i wujek! Wspaniałe prawda?

I tak czytając tę niedużą książeczkę mamy okazję poznać świat jak gdyby na nowo. Patrząc na niego oczami tej dwójki rodzeństwa. Dowiemy się co ciekawego może być w wycieczce tramwajem, jak wyglądały odwiedziny u babci lub co ciekawego można robić w ogrodzie. Przy Lence i Toniu nawet zwykłe pieczenie ciasteczek może przerodzić się w prawdziwą przygodę! Wystarczy tylko wziąć do ręki tą lekturę i zacząć czytać. Wierzcie mi, że to bardzo proste. A na pewno przyniesie Wam wiele radości :)

Wiecie już, ze opowiadania zawarte w tej książeczce są super. Że każda historia zawarta w tej lekturze wciąga małego czytelnika i sprawia, że na każdej małej twarzyczce pojawi się śliczny uśmiech. Ale muszę koniecznie dodać, ze ta książeczka jest przeznaczona nie tylko dla maluszków, które wtulone w swoich rodziców uwielbiają słuchać ich czytania. To także świetna książka dla każdego dziecka, które dopiero rozpoczęło przygodę z samodzielnym czytaniem i teraz z ochotą szlifuje tę umiejętność. Książeczka napisana jest dużą i czytelną czcionką. Tekst zawsze widnieje na białych częściach strony, więc ilustracje nie rozpraszają dziecka podczas lektury. A poza tym rozdziały są tu bardzo króciutkie, więc maluch nie zniechęci się podczas czytania. Ba, powiedziałabym nawet, ze te dzieci, które całkiem dobrze radzą sobie z czytaniem, spokojnie mogą poznawać treść dwóch lub nawet trzech rozdziałów za jednym zamachem :)

Muszę jeszcze koniecznie wspomnieć o tym, że ta lektura jest bardzo ładnie wydana. Jej gabaryty nie są zbyt duże, co według mnie jest bardzo wygodne. Lubię takie wydania, które spokojnie mogę wsunąć do torebki. A poza tym jej okładka jest twarda, zatem nie musimy się martwić, że książeczka ta szybko ulegnie zniszczeniu. Wręcz przeciwnie. Sądzę, że będziemy się nią dość długo cieszyć. I na koniec jeszcze obrazki, które zdobią nam tekst w tej lekturze i według mnie również zasługują na pochwałę. Ich autorką jest Katarzyna Nowowiejska. I choć chyba dotąd nigdy o tym nie wspominałam - bardzo lubię jej ilustracje. Są bardzo kolorowe i wesołe, i takie... słodkie. Naprawdę bardzo je lubię. Myślę, ze są wręcz idealne do książeczki dla kilkulatków.

No i jak, przekonałam Was, że warto sięgnąć po te opowiadania? Jestem pewna, że tak. Według mnie są naprawdę suuuuper!

• Audiobooki
  • Z biblioteki...Filia Trzciniec
  • 1aa) Książki do kupienia
  • Przeczytane w 2016r.
  • Dla szkrabów
  • Skrzat
  • Na półce u dzieci

Dodaj cytat z książki Lena i Tonio, czyli świat, gdy ma się kilka lat