Przedszkoludki. Sto radości i dwa smutki

Okładka książki Przedszkoludki. Sto radości i dwa smutki Agnieszka Frączek
BIS
2013-01-01
2013-01-01
48 min.

Idealna pozycja dla przedszkolaków. Bardzo ciekawie napisana - trochę wierszyków, trochę opowiadań, intrygujące ilustracje.

Minął już niemal miesiąc, od kiedy część trzylatków musiało zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest rozpoczęcie przedszkola. Minął również Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, świętowany radośnie i kreatywnie we wszystkich placówkach. Myślę, że każdy już zdążył się przekonać, że przedszkole jest magicznym miejscem, ale gdyby jednak nie, to serdecznie polecam zajrzeć do książki Agnieszki Frączek „Przedszkoludki. Sto radości i dwa smutki”.

Wiersze i krótkie opowiadania z życia przedszkola, zaprezentowane w zbiorku, pokazują, że przedszkole jest przyjaznym, radosnym miejscem, pełnym rozmaitości, dzięki którym nie sposób się nudzić. Towarzystwo przyjaciół sprawia, że jest wesoło, mimo że czasami dochodzi do kłótni. Jednak pomysłowość kolegów sprawia, że każdy dzień jest inny, każdy wiąże się z doskonałą zabawą. Utwory zamieszczone w książce dotyczą codzienności przedszkolnej – nauki, zabaw, ćwiczeń logopedycznych, przedszkolnego placu zabaw, poważnych rozmów, posiłków, teatrzyków, wizyt przedstawicieli świata muzyki.

Zdarzają się jednak czasami gorsze dni. Kiedy pogoda jest ponura, kiedy nic nie wychodzi, a docinki kolegów bolą bardziej niż zwykle, kiedy maluch tęskni za mamą, której jakoś długo nie ma, kiedy marudzi, bo nie chce spać ani drzemać, wtedy ujawnia się przedszkolna magia. Z papieru, piórek, guzików, za pomocą kredek, farbek i plasteliny, wyczarować można światy, w których wszystko jest lepsze, bardziej pogodne.

Agnieszka Frączek od dawna gości w naszej biblioteczce i wyróżnia się pomysłowością, ciepłem i świetnym poczuciem humoru. Jej utwory zachęcają do dobrej zabawy, pomagają odgonić smutki oraz odkryć, jak fantastycznym miejscem może być przedszkole. W przypadku „Przedszkoludków…” warto też zwrócić uwagę na staranne wydanie książki – w twardej oprawie, barwne i czytelne. Mimo małej czcionki poszczególne strony zostały tak zaprojektowane, że są przejrzyste i przyjemne dla oka. Ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło umilają tą zabawną i magiczną lekturę.

Przy okazji chciałabym wszystkich przekonać, że warto czytać dzieciom wiersze. Są bardzo dobrym źródłem wiedzy o języku, strukturze zdań, rozwijają wyobraźnię, pomagają ćwiczyć pamięć i koncentrację. Można je wykorzystać do nauki poprawnej wymowy. Zauważyłam, że dzieciaki lubią uczyć się ich na pamięć. A zabawne teksty Agnieszki Frączek niejednemu dorosłemu sprawią dużo radości.

Wierszyki i opowiadania adresowane do 3-6 latków, potencjalnych przedszkolaków.

Wierszyki i opowiadania adresowane do 3-6 latków, potencjalnych przedszkolaków.

Jest to bardzo dobra pozycja dla początkujących przedszkolaków, odbywających adaptację lub dzieci, które dopiero pójdą do przedszkola.

Książeczka składa się większości z rymowanek i paru krótkich opowiadań, które opisują po kolei co się dzieje w przedszkolu.

Zaprezentowane zostało przyjście do przedszkola. Są wierszyki o zabawach plastycznych, o nudzie czy gimnastyce dla smyka.
„Sport to przecież jest zabawa!
Maluch skacze jak pajacyk-
BĘC! Na miękki materacyk,
średniak turla się ze śmiechem
(nawet pani ma uciechę!),
starszak po drabinkach bryka-
to dopiero gimnastyka!”.

A jak wiemy nie zawsze jest w przedszkolu wesoło. Czasem pojawiają się małe smutki. Nie zawsze przedszkolaki lubią leżakować czy jeść obiady w przedszkolu.
A co najważniejsze autorka nie lekceważyła dziecięcych obaw dotyczących strachu przed zostaniem samemu w przedszkolu, „Czy rodzice będą pamiętać, żeby mnie odebrać?”
„Mamo, martwię się ogromnie... Czy ty zapomniałaś o mnie?”.

Nie takie groźne przedszkole jak je malują. Przedszkole to jest świetne miejsce do odkrywania swojej niezwykłości w inności. Przedszkole to miejsce radosnej zabawy. Przedszkole pełne słońca, piachu, interesujących opowieści i pani, która dziecięce smutki zmieni w radości. Niemożliwe? To na pewno jeszcze nie znacie „Przedszkoludków”, książki pełnej wierszy i opowiadań o dziecięcych smutkach i radościach, o czasie intensywnej nauki życia w grupie. Agnieszka Frączek ukazuje sytuacje i zachowanie bliskie każdemu przedszkolakowi. Dostarcza wiele ważnych informacji i pozwala zrozumieć przedszkolną rzeczywistość, która na początku może być dla dzieci przerażająca. „Przedszkoludki” to również książka dla maluchów, które lubią przedszkole. Nauczy je opowiadać o swoich codziennych zabawach, zajęciach, kłopotach, upodobaniach i odmienności, bo przecież nie każde dziecko lubi budyń, każde ma inny znaczek i nawet ten mało ciekawy może kryć w sobie wielką tajemnicę.
„Przedszkoludki” polecam wszystkim dzieciom, które chodzą lub dopiero będą chodziły do przedszkola. Pozwoli ona maluchom zmierzyć się z własnymi obawami, a wizję strasznego chodzenia do przedszkola zmieni w radosne oczekiwanie na zabawę z rówieśnikami.
Książkę w twardej śliskiej oprawie bardzo ładnie zilustrowano.

Razem z moim synkiem uwielbiamy wierszyki, różnego rodzaju rymowane opowiadania, pioseneczki i inne rymowanki. A i Agnieszkę Frączek także uwielbiamy! Z pewnością nie skłamię mówiąc nawet, że moim zdaniem jest to najlepsza współczesna autorka wierszyków dla maluchów :) Mam kilku swoich wybrańców pośród autorów książeczek dziecięcych, ale Pani Agnieszka jest zdecydowanie na szczycie tej listy, chyba nawet na równi z Julianem Tuwimem, ponieważ i jego wierszyki są nam bardzo dobrze znane i równie mocno lubiane...

Kiedy więc zobaczyłam nowość wydawnictwa Bis nie mogłam się oprzeć i musiałam ją zdobyć :) I mamy ją w domu już od jakiegoś czasu i czytaliśmy z Nikusiem ją już z tysiąc razy i niektóre z tych rymowanych opowiadań znamy już praktycznie na pamięć. Ale tak naprawdę to nie ma co się dziwić. Zdecydowanie warte są tego, aby je znać :)

W środku znajduje się dwadzieścia cudnych wierszyków i opowiadań na tematy przeróżne lecz wszystkie mające coś wspólnego z pewnymi wesołymi przedszkolakami, albo raczej przedszkoludkami :) Przeczytamy tutaj o tym jak ważne są w szatni znaczki na szafkach, co można robić kiedy się nudzi i jak fajnie jest się czasem pobrudzić. Będzie też opowieść o zielonym jaskiniowcu, który odwiedził przedszkole, o rozbrykanych kredkach, które rysowały prawdziwe cuda - dinozaur w kapciach, rudy bałwanek, serdelek w dżinsach, dom na zatrzaski, żyrafa w paski ;) Będzie też o zaczarowanym piasku w piaskownicy, o leżakowaniu, o gimnastyce dla smyka oraz dla języka, o grypie, koncercie, orkiestrze, balu przebierańców, smutku, nocy i zaczarowanym przedszkolu :)

Wszystko to jest bardzo wesołe, zabawne, ciekawe, wciągające i na dodatek cudnie zilustrowane! Mogłabym Wam tak wymieniać i wymieniać, ale skoro wiecie już, że uwielbiam książki tej autorki to wiece też z pewnością, że zachwalać mogłabym tak bez końca ;) Ale najszczersza to prawda, że jak dotąd jeszcze nie trafiłam na żadną książkę Pani Agnieszki Frączek, która nie przypadłaby mi do gustu. Mi i mojemu synkowi oczywiście. Jeszcze wiele książek jej autorstwa przed nami, ale jak dotąd nie możemy narzekać i jestem pewna, że kto już czytał jej książki ten potwierdzi moje zdanie :)

Wracając do tej konkretnej to połączenie wierszowanych opowiadań ze zwykłymi opowiadaniami to świetny pomysł, takie urozmaicenie :) Są to utwory dosyć krótkie, które z całą pewnością można czytać już maluszkom i nie zdążą się one nimi w ogóle znudzić. Jedyne co może się stać to to, że jeśli czytacie dzieciom przed snem tak jak ja Nikodemowi to dzieciaczki Wasze tak się wsłuchają i tak rozchichrają, że o spaniu w końcu zapomną :P

"W naszym przedszkolu mieszka czarodziej.
Ma świetny humor i czas ma co dzień,
do psot i figli zapał ma stale,
a na dodatek jeszcze ma talent.
Czaruje lepiej niż tamta wróżka,
która wydała za mąż Kopciuszka!"

Wydanie tej książki również muszę pochwalić, bo jest ona ona bardzo kolorowa i jednocześnie bardzo przejrzysta. Wszystko jest czytelne, a na każdej stronie, wszędzie dookoła znajduje się wesoła i bardzo barwna grafika. Dużo zwariowanych zwierzątek i innych stworków i jeszcze więcej wesołych dzieciaczków :) Całość w twardej oprawie, na szytych i śliskich stronach. Moim zdaniem prezentuje się bardzo ładnie, a i po przeczytaniu uśmiechy nie schodzą nam z twarzy :)

• Dla dzieci
  • Polski/a autor/ka