Koniki z Szumińskich Łąk. Dżunia

literatura dziecięca
Egmont Polska
2015-03-18
2015-03-18

Super książka,chciała bym mieć konia.

Super książka,chciała bym mieć konia.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Przepiękna, mądra i wzruszająca opowieść o "trudnym" dziecku, które przy bliższym poznaniu, nie jest wcale takie "kolczaste" jak się wydawało. Utalentowany konik jest tu miłym dodatkiem :)

Mój powrót do Szumińskich Łąk jest tak naprawdę zapisem zdarzeń poprzedzających te zawarte w części "Aprilek".

Na początku bardzo zdziwiło mnie to, że w "Dżuni" mamy innego narratora. Tutaj tę funkcję pełni Paulina, najlepsza przyjaciółka Klary. Dziewczynka bardzo przeżywała początek wakacji. Bała się nudy, było jej przykro, bo nie miała kontaktu z tatą, a wcześniej miała nadzieję, że razem spędzą lato pod żaglami. Widmo strasznej nudy sprawia, że Paulina podejmuje się zadania, jakim jest pomoc w opiece nad uczestniczkami "obozu w siodle". Wśród nich jest Anabella, osóbka krnąbrna, wiecznie niezadowolona i nadąsana. Jaką tajemnicę kryje w sobie ta smutna dziewczynka? Czy Paulina poradzi sobie z opieką nad grupą obozowiczek i znajdzie w sobie pokłady anielskiej cierpliwości? I co takiego zrobiła Dżunia, że to właśnie jej imieniem zatytułowano książkę?

W Szumińskich Łąkach przeżyłam fascynujące lato, pełne przygód, tajemnic i wrażeń. Paulina stała się dla mnie prawdziwą bohaterką. Zdecydowanie może być wzorem do naśladowania dla swoich rówieśników. Świetnie poradziła sobie ze swoimi trudnymi sprawami, nie zapominając o innych. Przy swoim zbuntowanym charakterze wykazała się wielką empatią i zrozumieniem. Nie skreśliła Anabelli mimo, że ta traktowała wszystkich jak najgorsze zło świata, chodziła z wysoko zadartym nosem i zdawała się nie słuchać nikogo. Paulina za wszelką cenę chciała do niej dotrzeć, zrozumieć... ach nie wiem czy w dzisiejszych czasach dzieci wykazują się taką troską o innych.

W tej części niewiele jest Klary, za to dużo bliżej poznajemy mieszkańców stadniny. Jest też kolejna "straszna" zagadka, którą będą chciały rozwiązać nasze bohaterki. A to jeszcze nie wszystko....

To jedna z najlepszych i najmądrzejszych książek dla dzieci w wieku szkolnym jakie czytałam. Już zamówiłam pozostałe części do szkolnej biblioteki w ramach rządowego projektu "Książki naszych marzeń" i w przyszłym roku będą cieszyć moje małe czytelniczki. Koniecznie muszę też sprezentować serię mojej 10-letniej siostrzenicy. Seria jest genialna, a ta część dla mnie szczególna.
Polecam tę książkę także rozwiedzionym rodzicom może w ten sposób choć trochę zrozumieją co czują ich dzieci.

Na początku bardzo zdziwiło mnie to, że w "Dżuni" mamy innego...

Agnieszka Tyszka napisała świetne powieści dla dzieci, opowiedziane ciekawym, ale jednocześnie prostym stylem. Opisywane historie wciągają świetnie dopasowanym do odbiorcy językiem, oraz jego plastycznością. Ciekawe, barwne opisy autorki sprawiają, że nawet starszym czytelnikom nie chce się odkładać książek na bok, bo każda strona jest dla nich podróżą do całkiem innego miejsca, z którego ciężko jest się wydostać.

Dodatkowymi zachętami do sięgania po oba tomy z serii "Koniki z Szumińskich Łąk" są bogato zamieszczane ilustracje, wkładane pomiędzy tekst. Proste i jednocześnie przyciągające wzrok ilustracje pomogą dokładniej wyobrazić sobie opisywane sytuacje, a poza tym, bardzo przyjemnie jest zaczepić wzrok na takich obrazkach.

Zadbano również o to, by w trakcie lektury czytelnicy mieli się kim zainteresować i z zaciekawieniem obserwować poczynania bohaterów. Chociaż czasami postaci były przedstawiane w sposób dziecięco-naiwny, nie sposób jest ich nie polubić i z sympatią przyglądać się ich historiom. Zarówno bohaterowie ludzcy, jak i zwierzęcy zostali nakreśleni wyraźnie i w taki sposób, by czytelnik obdarzył ich sympatią.

Źródło: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2015/05/agnieszka-tyszka-dzunia-i-aprilek.html#more

Do moich rąk trafiły dwie książki z uroczej serii Koniki z Szumińskich Łąk: "Dżunia" i "Aprilek". To już kolejne tomy opowiadające o przygodach mieszkańców Szumina i okolic autorstwa nagradzanej polskiej pisarki Agnieszki Tyszki.

Akcja "Dżuni" dzieje się podczas wakacji. Paulina - główna bohaterka tej części podczas "obozu w siodle" dostaje specjalne zadanie zaopiekowania się najmłodszą grupą dzieci. Do stajni przybywa Lala - najmniejszy konik na świecie rasy falabella, o którą zazdrosna będzie tytułowa Dżunia - rasowy arab. Natomiast na obóz przybywa mała złośnica Anabella, która przysporzy nie mało problemów swojej opiekunce Paulinie.

Tytułowy "Aprilek" to koń rasy fryzjerskiej, stworzony do pracy z dziećmi. Mijają wakacje, we wrześniu rusza szkółka jeździecka, do której zapisuje się niepełnosprawny chłopiec Bruno. Trwają przygotowania do święta hubertusa. O wszystkich przygodach opowiada Klara i Aprilek.

Książki są wzbogacone ilustracjami bohaterów i mapą miejsca, w którym toczy się akcja.

Powieści mają wciągające akcje, ciekawych bohaterów, zwłaszcza tych czterokopytnych. Kto z nas jako dziecko nie marzył o własnym koniku? Nawet nie wiemy kiedy dowiadujemy się dużo o bohaterach z szumińskiej stajni. Ciekawostki, informacje o rasach są umiejętnie wplecione w fabułę. Książki te przekazują też nienachalnie pouczające treści i ważne wartości.

Myślę, że spodobają się każdej 8-13 letniej dziewczynce, bo do nich głównie są kierowane. Książki można czytać oddzielnie, nie jest konieczne zachowanie kolejności czytania poszczególnych tomów. Choć myślę, że kto przeczyta jedną książkę będzie chciał przeczytać wszystkie z serii, by dowiedzieć się więcej o sympatycznych bohaterach. Serdecznie polecam.
mj
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

W Szumińskich Łąkach przyszedł czas na "obóz w siodle". Jedną z opiekunek małych dziewczynek, które przyjechały na obóz, jest Paulina. Jednak nie wszystkie dzieci to aniołki. Opiekunka musi wykazać się dużą cierpliwością, by podołać zadaniu, a łatwo nie jest.

Autorka napisała, naprawdę dobrą książkę dla dzieci, czyta się lekko i szybko, a co najważniejsze z zaciekawieniem przewraca kolejne strony. Podczas czytania można się dużo o koniach dowiedzieć, jest tam wiele ciekawostek, które mogą spodobać się najmłodszym.

Pani Agnieszka pisze w ciekawym stylu, który jest przystosowany nie tylko dla dzieci, podczas czytania nie odczuwałam jakiejś wielkiej różnicy, więc myślę, że jeśli ktoś starszy będzie miał na tę książkę ochotę to spodoba mu się styl pisarki.
Kiedyś czytałam już książkę tej autorki, ale zapomniałam, że pisze ona tak ciekawe książki.

W powieści, coś do powiedzenia ma także tytułowa "Dżunia", która co jakiś czas opowiada o sobie.

Myślę, że to książka, która spodoba się każdemu dziecku. Przygody Pauliny, są naprawdę interesujące i wciągające. Dzieci przeniosą się w świat pełen ciekawych sytuacji i przygód. Książka według mnie świetnie nadaje się na prezent, jest bardzo ładnie wydana, a w środku znajdują się proste obrazki które, myślę, spodobają się dzieciom. Historia taka, jaka najmłodszym spodoba się najbardziej. Z resztą, nie tylko najmłodszym, bo i mnie urzekła.

[http://k-siazkowyswiat.blogspot.com/]

Agnieszka Tyszka to pisarka książek dla dzieci i młodzieży. Jej najbardziej znane serie to ,,Koniki z Szumińskich Łąk" oraz ,,Zosia z ulicy Kociej". Tę drugą wciąż mam w planach, ale myślę, że kiedyś zakupię te książeczki.

W Szumińskich Łąkach latem miał się odbyć ,,obóz w siodle". Dziewczynki miały przy nim pomagać. Paulina miała zająć się najmłodszymi uczestniczkami, a Klara miała zostać jej prawą ręką. Hania była na wyjeździe u cioci. W grupie najmłodszych znajdowała się również Anabella, która zupełnie nie wyglądała na zainteresowaną tym obozem. Dlaczego tak się działo? Czy dziewczynka zdradziła swoje tajemnice?

Po przeczytaniu trzech tomików, w których narrację prowadziła każda z dziewczynek zastanawiałam się, komu w czwartej części odda narrację pisarka. Okazało się, że ponownie należy ona do Pauliny, z czego bardzo się cieszę. Konikiem,który także miał kilka zdań do powiedzenia była Dżunia - elegantka, która bardzo dbała o swoją sierść i o to, co jadła. Pouczała też Lalę, konika, który trafił do nich na wakacje. Jeśli zapoznajecie się z tą serią od początku na pewno wiecie, że większość opisywana jest z punktu widzenia danej bohaterki, jednak pojawia się kilka wstawek z punktu widzenia konia. Jest to bardzo ciekawy zabieg, gdyż możemy poznać uczucia zwierzęcia.

Na uwagę zasługuje tutaj już na samym początku przepiękna okładka oraz ilustracje, których może nie ma zbyt wiele, ale doskonale dopełniają treść. A tej ostatniej tutaj nie brakuje. Prawie całe strony wypełnione są tekstem, więc lektura trwa dość długo. Jest to seria przeznaczona dla nastolatek, choć myślę, że nieco młodsze dzieci umiejące czytać także mogą ją przeczytać, zwłaszcza, jeśli lubią konie.

,,Dżunia. Koniki z Szumińskich Łąk" to czwarty tomik serii. Tym razem pisarka poruszyła problem wyjazdu na obóz. Mieliśmy także szansę bliżej przyjrzeć się dworowi Polickich, gdzie działy się dziwne rzeczy. Jeśli jesteście ciekawi co z tego wynikło, koniecznie zapoznajcie się z tym tomikiem, jeśli znacie poprzednie tomy.

Moja ocena: 5,5/6

Kolejna opowieść o mieszkańcach Szumińskich Łąk i Szumina;) główną bohaterką jest Dżunia ;) Polecam fanom i fankom koni w każdym wieku!!!! ;)

• Dla dzieci
  • Wyzwanie Grunt to okładka
  • ULUBIONE☺😂💚😘😍
  • Wyzwanie Polacy nie gęsi...
  • Kolor żółty
  • II klasa SP 1