Pudło i inne nieszczęścia

Okładka książki Pudło i inne nieszczęścia Anna M. Zawadzka
Okładka książki Pudło i inne nieszczęścia
Anna M. Zawadzka Wydawnictwo: Replika literatura piękna
Replika
2015-04-14
2015-04-14
literatura polska literatura dla kobiet

Okładka książki Cogito. Antologia poezji Magda Abraham, Urszula Banaś, Marcin Blacha, Wojciech Boros, Wojciech Buła, Aleksandra Chmist, Klaudia Chyc, Mirosław Dragon, Monika Duda, Dorota Dziedzic-Chojnacka, Juliusz Gabryel, Joanna Giza-Stępień, Rafał Idzik, Ludwik Janion, Aneta Kamińska, Anna Koprysz, Iza Kosmala, Magdalena Marciniak, Małgorzata Musielska, Wacław Niwczyk, Klara Nowakowska, Katarzyna Pakuła, Anna Pilewicz, Helena Piotrowska, Anna Rudakiewicz, Marcin Rzepecki, Radosław Rzępołuch, Iza Smolarek, Maria Stolarzewicz, Małgorzata Stosel, Andrzej Szabała, Andrzej Wiśniewski, Łukasz Zamilski, Anna M. Zawadzka
Cogito. Antolo... Magda Abraham, Ursz...

Książka idealna na aktualne warunki - świetnie odpręża i pozwala zapomnieć o otaczającym szaleństwie pandemii. Ze swoim potocznym językiem szybko trafia do odbiorcy, który szybciutko pochłania kolejne strony, by dowiedzieć się kto stoi za całą intrygą.

To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęca zabawny opis na okładce. Główne bohaterki to Lutka czyli Ludmiła Groszek – lekarka oraz Karolina Kwiecień – pracuje w firmie Prokids. Występuje także jej przebojowa przyjaciółka – Elka – zajmująca się meblowaniem biur. Jest też partner Karoliny – Tomasz Szpala, jej znajomy Emil, który nazywa się Stanisław Emil Roman. Roman to jego nazwisko. Wynajmuje on mieszkanie od Karoliny, zajmie jej stanowisko w firmie, gdy ona zostanie zwolniona. Dlaczego? I co z tym mają wspólnego znalezione przez nią zwłoki w kartonowym pudle? A może dwóch kartonach? Czyje to zwłoki? Przeczytacie sami. Zostaje także porwana, przebywa w szpitalu, znajduje kolejne zwłoki w wannie, adoptuje psa zwanego Czarnym Kudłatym, a potem tylko Czarnym. Poznaje chłopca o imieniu Jaś, któremu zaginęła matka, a ojciec został zamorodowany. Mieszka z nim u swojej cioci, która trochę choruje, jak się potem okazało z powodu pomyłki związanej z lekami. Kto zabił ojca chłopca, czy jego matka przeżyje napad? Kto porwie Karolinę, Elkę i okaże się mordercą? Podpowiem, że ona dobrze zna osobę, która to zrobi. Polecam fanom zabawnych kryminałów, dobrych powieści.

Ta książka udała się autorce lepiej niż debiutancka powieść. Jest po prostu ciekawsza, bardziej wciągająca, wątek kryminalny zostaje zadzierzgnięty na samym początku, postacie są trochę ciekawsze.
Ale też zostały tutaj powtórzone te same błędy: naiwność i brak realizmu w kreśleniu relacji damsko-męskich (są jak z komedii romantycznej),postacie męskie są albo idealne albo kanaliowate, główna bohaterka - nierozgarnięta. Wszyscy za to są piękni i przystojni.
Książka mimo tego ma swój urok, trzeba ją czytać z mocnym przymrużeniem oka, inaczej jest denerwująca.

Świetna komedia kryminalna, czytam następne powieści tej autorki :)

Świetna komedia kryminalna, czytam następne powieści tej autorki :)

Warto rozpocząć od pierwszej części "Miłość, zazdrość i arszenik", ale jej nieznajomość nie przeszkadza w lekturze. Kryminalne perypetie z wątkiem romantycznym.
Jak się zachować, kiedy zamiast pustego pudła napotykasz ukryte w nim zwłoki? Najlepiej udawać, że nic się nie stało i milczeć jak grób.
Wartka akcja. Lekka przyjemna lektura na długie zimowe wieczory.

Wartka akcja. Lekka przyjemna lektura na długie zimowe wieczory.

Pamiętajcie! Gdy zwolnią was niespodziewanie z pracy i postanowicie to odreagować w knajpie, to nad ranem zionąc jeszcze oparami poprzedniego wieczoru, nie włamujcie się do firmy po swoje rzeczy. Bez kubka i paru długopisów naprawdę da się przeżyć, a co się przypadkowo zobaczy, to jak powszechnie wiadomo, już się „nieodzobaczy”. Możecie mieć pecha, tak jak Karolina i zabłądzić w miejsca w których jeszcze nigdy nie byliście, a tam znaleźć pudło z niepokojącą zawartością. A mianowicie: pudło z upchniętymi w nim zwłokami… I nawet jeśli zapomnicie powiadomić o tym fakcie policję, to na pewno ktoś zorientuje się, że tam byliście. A wolelibyście z tym „kimś” nie zadzierać…

Całość na: http://alicya.pl/strzez-sie-kartonowych-pudel-rozowych-rurek-pudlo-inne-nieszczescia-anna-m-zawadzka/

Autorka na początku książki wprowadza bardzo wielu bohaterów, których opisów nie rozwija. Z biegiem akcji o zabójstwa podejrzewałam wszystkich. Tak naprawdę dopiero w połowie książki pojawia się zwarta akcja.
Po przebrnięciu przez początek, książkę czyta się naprawdę bardzo przyjemnie.

Po przebrnięciu przez początek, książkę czyta się naprawdę bardzo przyjemnie.

Z racji przebywania na urlopie postanowiłam poszerzyć horyzonty, jeśli chodzi o mój ulubiony gatunek, po który sięgam zazwyczaj w czasie relaksowania się i błogiego nic nierobienia. Takim sposobem na moją listę lektur urlopowych trafiło „Pudło i inne nieszczęścia” i muszę przyznać, że był to dobry wybór.

Karolina Kwiecień traci pracę. Zmusza ją to do zaprowadzenia znacznych zmian w życiu, pełna chwilowego optymizmu postanawia wynająć swoje mieszkanie, a sama przenieść się do ciotki. To pomoże na gorąco opanować ewentualne problemy finansowe. Potem tylko znaleźć pracę i będzie już z górki. Niestety zamiast pracy Karolina znajduje zwłoki w pudle, obitego psa i zabiedzone dziecko, co jak się łatwo domyślić, wprowadza w jej życie niemałe zawirowania. Szczególnie, że tak jakby zapomniała wspomnieć o tych zwłokach policji. I biedna nawet nie zdaje sobie sprawy w jak wielkie kłopoty się niechcący wpakowała.

Ta historia to istne pomieszanie z poplątaniem, ale to taki miły dla oka czytelnika zamęt, bo nie dość, że zmusza szare komórki do pracy na najwyższych obrotach, żeby jakoś ogarnąć wszystkie związki przyczynowo-skutkowe, to jeszcze powoduje przy tym szczere napady śmiechu. Zapowiadała się prosta historia kryminalna z humorem, a tu autorka zgotowała nam tak zawiłą fabułę, że naprawdę nie sposób połapać się o co w tym wszystkim chodzi. Nie wiadomo kto wróg, a kto przyjaciel, wiadomo za to, że ktoś chce skrzywdzić nie tylko Karolinę, ale i osoby z jej otoczenia. I tak w pewnym momencie robi się już mniej zabawnie, a na pierwszy plan wychodzi groza sytuacji. Przy tym powieść ma w sobie to coś, co sprawia, że ciężko się od niej oderwać, bo ciekawość, co dalej pożera nas od środka ;)

A żeby nie było tak kolorowo, to była jedna rzecz, która drażniła mnie bardzo. Zdrobnienia. Nienawidzę zdrobnień, ale w małej, standardowej ilości jestem w stanie je znieść zarówno w życiu codziennym, jak i na kartach powieści. A tutaj odniosłam wrażenie, że autorka miała takie fazy, przez jakiś czas wszystko było w porządku, i nagle przez kilka rozdziałów takie nagromadzenie zdrobnień na stronę, że mimowolnie zaczynałam zgrzytać zębami. Potem znowu przez jakiś czas spokój i znowu to samo. Nie wiem czego to wynikało, ale były takie momenty, że naprawdę nie mogłam zdzierżyć.

Pomijając powyższe, to powieść naprawdę godna polecenia. Świetnie poprowadzona akcja, przemyślana i zawiła fabuła, bardzo ciekawi bohaterowie i poczucie humoru. Czego chcieć więcej. Bardzo polecam, świetnie spędziłam czas przy tej książce.

Karolina Kwiecień traci pracę. Zmusza ją to do zaprowadzenia...

Przy tej powieści można się i pośmiać, a zarazem pogłówkować, bo nosi ona w sobie znamiona zarówno komedii, jak i świetnego kryminału. Nie nudzi i nie sprawia, jakoby miałoby się przy niej zasypiać. Autorka dzielnie dotrzymała słowa. W wywiadzie, jaki przeprowadziłam z nią w zeszłym roku, zapowiedziała, że pisze kolejną książkę i że pojawią się w niej znani już z „Miłości, zazdrości i arszeniku” bohaterowie, ale będą też i nowi. Podziwiam ją, że potrafi tak znakomicie grać na emocjach czytelnika i skutecznie wmanewrować go w swoje intrygi. Jej bohaterowie, to ludzie podobni do nas, nasi sąsiedzi, przyjaciele, członkowie rodzin. A cała fabuła dzieje się w przeciągu zaledwie miesiąca. Wszystko zaczęło się od tego, że Karolina Kwiecień straciła pracę właśnie w kwietniu, pamiętnej, często uznawanej za pechową datę trzynastego, w piątek......
Zapraszam na całą recenzję:

Bohaterką książki jest młoda dziewczyna o imieniu Karolina. Która traci prace…znajduje w kartonie zwłoki a na dodatek idzie do łóżka z mężczyzną którego nie zna… Robi się ciekawie? Będzie też o psie i o dziecku z patologicznej rodziny. Ale Karolina jest też opiekuńcza (opiekuje się ciocią) i chce być kochana.
Dziewczyna ma jednak mały problem- pakuje się w kłopoty ale jest przy tym tak urocza że nie idzie jej nie lubić...

Cała na:

Dziewczyna ma jednak mały problem- pakuje się w kłopoty ale jest...

• Rok 2016
  • Wygrane w konkursach
  • Kryminał z uśmiechem
  • Zamawiam
  • Posłane w świat

Dodaj cytat z książki Pudło i inne nieszczęścia