Charlie i wielka szklana winda

Roald Dahl Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Charlie (tom 2) opowiadania, powieści dla dzieci
Charlie and the Great Glass Elevator
2015-06-15
1999-01-01
Data 1. wydania:
1986-01-01
Magdalena Heydel
Znak emotikon
Magda Heydel Quentin Blake literatura brytyjska literatura walijska baśń czekolada
Charlie and the Great Glass Elevator
Charlie (tom 2)
opowiadania, powieści dla dzieci
2015-06-15
Magdalena Heydel

Charlie i szklana winda to dobra książka.
Roald Dahl według mnie to dobry pisarz. Inni mogą myśleć zupełnie inaczej niż ja.
Polecam tą książę.

Książka "Charlie i fabryka czekolady" zupełnie nie przypadła mi do gustu. Miałam do niej sporo zastrzeżeń. Mając jednak pod ręką "Charliego i Wielką Szklaną Windę", byłam mimo wszystko ciekawa, czy dalszy ciąg tej historii będzie się w ogóle nadawał dla dzieci czy też okaże się równie wielką pomyłką.

Charlie i reszta jego rodziny zmierzają razem z panem Wonką z powrotem...

Całą rodzinę Charliego, Pana Wonkę i oczywiście zwycięskiego chłopca widzimy w momencie, gdy wszyscy znajdują się w szklanej windzie, a Charlie właśnie został ogłoszony nowym właścicielem fabryki czekolady.

Dziwne jest jednak to, że winda przyspiesza i przyspiesza i leci w kosmos, a Pan Wonka wydaje się jeszcze bardziej zbzikowany niż do tej pory.

Wielka szklana winda...

"Charlie i Wielka Szklana Winda" nie jest złą książką, ale to nie to co pierwsza część. Akcja dzieje się zaraz po zakończeniu "Charliego i Fabryki Czekolady" i nie ukrywam, że miejscami była strasznie denerwująca. O ile w filmie z J. Deep'em dziadkowie Charliego dawali się lubić - tu, gdzie uczestniczą praktycznie w całej opowieści są wkurząjącymi, egoistycznymi, leniwymi i...

Nie podoba mi się. Synowi też.
Nie ma w niej nic z magii "Fabryki czekolady", którą fenomenalnie przerabia się z dzieciakami.
Nawet młody zauważył, że dziadkowie odmłodnieli - w pierwszym tomie mają po 96 lat, tu - 80...

Moja recenzja:

Po rewelacyjnej "Fabryce czekolady" ta część niestety dużo słabsza. Przez pierwszą połowę w ogóle nie mogłam zrozumieć o co chodzi Autorowi...moim zdaniem swobodny lot wyobraźni, bez jakiekolwiek sensu, ot co. Potem wraca klimat "Fabryki..." i Umpa-Lumpasów i robi się nieco lepiej. I tak książka raczej z cyklu "dziwnych", większego przesłania jakoś...

Na półkach: , , , , , ,

HEHEHE! Jak zwykle Dahl piętnuje w tej książeczce ludzkie przywary. W tej oberwało się politykom, generałom i zachłanności, braku rozsądku. Łoziński przetłumaczył wzorcowo "Piosenkę Niani", w której to prezydent USA przedstawiony jest w jednej zwrotce jako dwudziestolatek, który nie umie pisać, w głowie rozumu co kot napłakał. Ale Niania powiedziała, że znakomicie będzie...

Pierwsza połowa książki mnie bardzo nudziła.
Druga połowa książki była świetna. to było to, za co lubię Pana Wonke.

Gorsza niż Charlie i Fabryka Czekolady. Pierwsza połowa książki kiepska, ale im dalej tym lepiej. Czytanie bez znajomości pierwszej części mija się z celem.

Dyskusje

• Chcę w prezencie
  • Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa
  • Z biblioteki
  • 2018

Dodaj cytat z książki Charlie i wielka szklana winda