Służące

The Help
literatura piękna
Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Ameryka rasizm kobiety służące segregacja

Chyba po raz pierwszy mogę stwierdzić, że ekranizacja książki dała radę, książka świetna, film oddaje cały jej duch.

Muszę się przyznać, że najpierw obejrzałam film a dopiero potem sięgnęłam po książkę, nie lubię tak robić, le cz siła wyższa...książka super polecam, chociaż film tez niezły

Myślę, że to książka ważna również dla nas Europejczyków... Czy ktoś z nas, mieszkających na Starym Kontynencie tak naprawdę zastanawiał się nad losem czarnoskórych w Stanach? Dla mnie książka odsłania kolejną warstwę myślenia o rasizmie zarówno tam, za wielką wodą jak i w mojej głowie.

Po lekturze tej książki mam ambiwalentne uczucia. Temat poważny, aczkolwiek mam niedosyt, że jest potraktowany niezwykle lekko... Radości i dramaty są opisane dość płasko, prawie bez emocji, a szkoda, bo pomysł i fabuła, jak i postacie są bardzo ciekawe i wyraziste. Koniec, choć wzruszający, również mnie rozczarował, ponieważ książka jest niedopowiedziana, a szkoda, bo...

Książkę przeczytałam kilka lat po obejrzeniu filmu, jednak mimo znanej fabuły nie zawiodłam się!
Po za trudnym tematem rasizmu, poruszane są (nadal aktualne!) tematy odrzucenia przez grupę, samotności oraz sekretów rodzinnych. Strony książki zapełnione są wieloma mądrościami, wiec czytając ją koniecznie trzeba zaopatrzyć się w coś do ich zaznaczenia, aby móc wrócić do nich...

Film znacznie lepszy

Mądra, zabawna, dobrze napisana.

Książka, którą polecam wszystkim kobietom, bez względu na wiek, zainteresowania, wykonywany zawód, czy preferencje czytelnicze. Tę książkę trzeba znać. Dlaczego? Ponieważ jest wspaniała. WSPANIAŁA.

Wciągająca i świetnie napisana powieść. Narracja trzech bohaterek nadaje jej wielowymiarowego obrazu czarnych kobiet amerykańskiego południa. Napisana z humorem ale pełna też trudnych tematów powieść świetnie ukazuje tamten świat , wydawać by się mogło odległy ale czy na pewno ? Rasizm był i jest, zmieniają się tylko jednostki które go wyznają i które są jego ofiarami.

Tematyka rasizmu,segregacji rasowej,relacji między białymi i czarnymi w USA od zawsze mnie interesuje,ponieważ jestem świadomym Hiphopowcem i chcę wiedzieć wszystko o tej kulturze.Ekranizację oglądałem już dawno i był to świetny film,ale który to już raz okazało się,że książka jest o wiele lepsza.Kathryn Stockett popełniła wspaniały i niezwykle dojrzały debiut.Pisarka sama...

Dyskusje

6 836