Jan Santeuil, tom 2

1969-01-01
1969-01-01
Paweł Hertz
powieść francuska literatura francuska

A to krytycy. Potrafią znaleźć dziurę w płocie, tam gdzie jej nie ma, a tam gdzie płot jest dziurawy jak rzeszoto niczego nie widzą. Z przedmowy André Mauroisa, który skompletował porzucone w nieładzie luźne kartki i niczym badacz starożytnych pism, odtworzył jasne i klarowne dzieło, wynika, iż został zaatakowany za jakoby szarganie świętości oraz że dostarczył czytelnikom jakiś niedokończony szkic pełen błędów i niedoskonałości, utwór nieomal raczkującego pisarza, błądzącego w gąszczu swojej niedoskonałości. Przepraszam, ale tej czczej gadaniny nie rozumiem. Bo ja nie widzę tej rzekomej niedoskonałości. Widzę za to pisarza jak najbardziej doskonałego, absolutnego i zdeterminowanego, poszukującego piękna tam gdzie inni widzą szarość albo zgoła nie widzą niczego. Bo czy spójność jest jakimś wyznacznikiem u Prousta? Czy na pewno zachwycamy się jego logiką jak u Agaty Christie, psychologią jak z Szekspira, wrażliwością społeczną a la Zola? Życie u Prousta jest tym co go zachwyca i ten zachwyt przelewa na papier, zaraża nim czytelników, czytane także tej powieści jest jak czytanie poezji, poezji pisanej prozą, to mozolne odkrywanie autora. I może w Janie Santeuil to odkrywanie jest nawet pełniejsze, ponieważ tutaj i autor odkrywa siebie, znajduje swoje wady, nadmierne przywiązanie do matki, kompleksy mieszczanina wobec diuszes i diuków, rozleniwienie, i mnóstwo innych, słowem na kartach, które nie śmie wydać, nieświadomie rozlicza się ze sobą. Cóż, Marceli Proust to też człowiek, ułomny gdy porusza się w gąszczu życiowych wyzwań, ale genialny gdy bierze za pióro i utrwala swoje spostrzeżenia, łapie upojenie i utrwala go w słowach równie plastycznie jak malarz zatrzymuje pędzlem powiew wiatru.
Jan Santeuil to ani wstęp, ani szkic, ani niezręczność. Bo to dzieło oryginalne i zasługujące na miejsce w literaturze światowej na równi z siedmioma tomami „W poszukiwaniu straconego czasu”, byle nie szukać w nim na siłę wad, a oczaruje nas swoją maestrią.

2051

"Jan Santeuil" to w pewnym sensie przymiarka do "W poszukiwaniu straconego czasu", gdzie podjęte w nim wątki zostały rozwinięte, uzupełnione i uzyskały ostateczny kształt.
Książka ta została opublikowana po śmierci Prousta, na podstawie opracowania niedokończonego rękopisu znalezionego wśród jego papierów.

• Literatura francuska
  • Alina