Wahadło Foucaulta

literatura piękna
2015-03-26
Adam Szymanowski
templariusze sekty Adam Szymanowski

Nie ma złych książek Umberto Eco!

Autor wrzuca do intelektualnego kotła wszystkie możliwe ingrediencje: masonów, rózokrzyżowców, iluminatów, templariuszy, doprawia włoskim dwudziestowiecznym socjalizmem i kabałą. Miesza i łączy wszystko ze wszystkim i wychodzą mu wszelakie historie spiskowe od średniowiecza do Beatlesów. Prowokacyjna i niekonwencjonalna opowieść dająca wspaniałą zabawę w rozszyfrowywaniu...

Dość trudna książka, która początkowo była dla mnie wyzwaniem, ale nie żałuję, że je podjęłam. Myślę, że warto po nią sięgnąć.

Wielowymiarowa, erudycyjna książka, przyprawiająca o ból głowy ze względu na natężenie informacji, szczegółów i odniesień.
Prawdziwy wehikuł czasu, festiwal magii, historii i filozofii.
Pretekstowa fabuła kryminalno – sensacyjna to tylko swoisty lep na muchy, który ma na celu przywabić czytelnika, a potem go wchłonąć i wydalić.

Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy...

Nie lubię kiedy czuję, że pisarz bardziej woli się przede mną popisać, niż wciągnąć mnie w opowieść. Dla takich książek stworzono zdanie : przerost formy nad treścią. Bardzo przereklamowana i chaotyczna w swojej konstrukcji.

Przeczytałem tę książkę w okresie, kiedy Trump został prezydentem USA, populiści zaczęli wygrywać wybory w kolejnych państwach, a coraz większą popularnością cieszyło się pojęcie fake newsa.
I chyba nie mogłem przeczytać jej w lepszym momencie. Mam wrażenie, że ta wydana w 1988 r. powieść U. Eco wyjaśnia te wszystkie zjawiska, które my, żyjąc w drugiej dekadzie XX wieku,...

W dobie popularnych wielce spiskowych teorii dziejowych - lektura obowiązkowa. Czytelnik tej książki musi być jak dobre wino - do niej trzeba dojrzeć. I swoje przeżyć. Wówczas będzie dopiero można odnaleźć się w świecie wykreowanym przez Eco, świecie, gdzie królicza nora wydaje się być miejscem znajomym i zwyczajnym.

Zachwycająca! Spiskowa teoria dziejów, inteligentna, absurdalna, zadziwiająca. Czyta się jednym tchem.

Moja ulubiona książka Eco.
Mistrzowska demonstracja mechanizmu powstawania i nieopanowanej siły teorii spiskowej. Powinna być lekturą w szkołach średnich zwłaszcza, że procent zwolenników teorii spiskowych oscyluje na świecie w graniach 20-30%. No i do tego erudycja Eco :)

Zagadkowa, tajemnicza, zachwycająca i wciągająca. Nie potrafiłem wyjść z uniwersum tej powieści przez długie tygodnie po jej przeczytaniu.

Dyskusje

2 230