Wahadło Foucaulta

literatura piękna
2015-03-26
Adam Szymanowski
templariusze sekty Adam Szymanowski

Przeczytałem tę książkę w okresie, kiedy Trump został prezydentem USA, populiści zaczęli wygrywać wybory w kolejnych państwach, a coraz większą popularnością cieszyło się pojęcie fake newsa.
I chyba nie mogłem przeczytać jej w lepszym momencie. Mam wrażenie, że ta wydana w 1988 r. powieść U. Eco wyjaśnia te wszystkie zjawiska, które my, żyjąc w drugiej dekadzie XX wieku,...

W dobie popularnych wielce spiskowych teorii dziejowych - lektura obowiązkowa. Czytelnik tej książki musi być jak dobre wino - do niej trzeba dojrzeć. I swoje przeżyć. Wówczas będzie dopiero można odnaleźć się w świecie wykreowanym przez Eco, świecie, gdzie królicza nora wydaje się być miejscem znajomym i zwyczajnym.

Zachwycająca! Spiskowa teoria dziejów, inteligentna, absurdalna, zadziwiająca. Czyta się jednym tchem.

Moja ulubiona książka Eco.
Mistrzowska demonstracja mechanizmu powstawania i nieopanowanej siły teorii spiskowej. Powinna być lekturą w szkołach średnich zwłaszcza, że procent zwolenników teorii spiskowych oscyluje na świecie w graniach 20-30%. No i do tego erudycja Eco :)

Zagadkowa, tajemnicza, zachwycająca i wciągająca. Nie potrafiłem wyjść z uniwersum tej powieści przez długie tygodnie po jej przeczytaniu.

Przerost formy nad treścią. Ale właśnie tego szukam w twórczości Umberto Eco.

Doskonała.
Eco niesutannie bawiąc się konwencją powieści kryminalno-sensacyjnej bierze na warsztat wszystkie popularne teorie spiskowe i łączy je w całość nadbudowując przy tym mega-teorią-spisku-światowego.
Książka jest bardzo wymagajaca w odbiorze - liczne nawiązania do popkultury, historycznych wydarzeń i postaci, tajnych stowarzyszeń, kabały, mitologii, ezoteryki i...

Ja chyba jestem za głupi na tą książkę.

Eco ciągle mnie intryguje. Zmusza do przemyśleń.
Po przeczytaniu „Baudolino” („Imię Róży” to klasyka) ponownie sięgnąłem do jego twórczości. Odczucia mieszane, miałem problem z oceną tej książki.
Plusy:
- ciekawa zagadka kryminalna ze średniowiecza, z oryginalnym rozwiązaniem;
- podążanie śladem Templariuszy, kolejne odkrywanie ich tajemnic;
- temat zakonów Templariuszy,...

To najbardziej wymagająca książka z jaką przyszło mi się zmierzyć. Mnóstwo fraz łacińskich i francuskich, które trzeba sobie przetłumaczyć. Wielowątkowa fabuła. Nie żałuję ani minuty. Wspaniała.

Dyskusje

2 185