Wahadło Foucaulta

Adam Szymanowski
templariusze sekty Adam Szymanowski

2013
1956

Ktoś kto szuka prostej sensacji - kryminału się zawiedzie. Fabuła kryminalna stanowi tu tylko pretekst do przedstawienia różnych mód, ruchów spiskowych, wierzeń, tajnych zgromadzeń itp, itd. Dużo w niej zabawy językowej i narracji rodem z esejów U. Eco. Nie oznacza to, że nie podążamy z zaciekawieniem różnymi tropami zostawionymi przez autora, ale po drodze poznajemy różne fascynacje władające ludźmi na przestrzeni wieków (Masoni, okultyzm, kabała, templariusze, sekty, tajne stowarzyszenia itp.).

Niestety poddałam się po przeczytaniu ponad stu stron. Jak dla mnie przerost formy nad treścią ☹️

Książka nudna, ciężko się ją czyta. Trzeba przedzierać się przez fakty, które lepiej przedstawione są w Wikipedii. Jest to raczej zbiór esejów na temat ezoteryki i teorii spiskowych. Fabuła jest krótka i nudna. Opowieści w files nic nie wnoszą do treści, takie krótkie opowiastki, które po jakimś czasie zacząłem pomijać. Cytaty na początku każdego rozdziału świadczą tylko o tym, że autor przeczytał dużo książek. Język, styl literacki oczywiście wybitny, ale po autorze "Imienia róży" oczekiwałem znacznie więcej.
Nie polecam.

Jeśli kochasz historię, kulturę, sensacyjne teorie i piękny język, to ta książka Cię nie zawiedzie. Jeżeli dodatkowo lubisz klimat w którym trudno jest odróżnić prawdę od fikcji, a autor prowadzi z Tobą wysublimowaną, intelektualną grę, to sięgnij po nią od razu.

Tak naprawdę to 7,5. Przyznaję się... prześlizgnęłam się po zdecydowanej większości treści niezwiązanej z fabułą czy głównymi bohaterami. Mam na myśli wywody historyczno-socjologiczno-ścisłe. Dla mnie nie ma potrzeby, aby funkcjonowały w treści.
Poza nimi nie mam uwag! Boję się, że już żadna książka poziomem wyrafinowania nie dorówna tej. Zaczęłam czytać inną i już mi się wydaje banalną, napisaną prostym językiem, bladą w zestawieniu z Wahadłem (a tak naprawdę cenioną i uznaną). No i co Pan mi zrobił z Panie Eco?? : )

Historia Templariuszy wciąż wywołuje wiele pytań. Co się naprawdę stało, czy jest ciąg dalszy, co mają wspólnego Różokrzyżowcy z Templariuszami, co to jest masoneria. Rozprawy filozoficzne trzech przyjaciół zajmujących się zawodowo czytaniem rękopisów różnych autorów. No i ten język Umberta Eco. Niepowtarzalny.

DNF.

Myślałam, że powieść jest napisana wymagającym językiem i spodziewałam się, że z tego względu trudno będzie mi przez nią przebrnąć. Zdziwiłam się, bo wcale nie styl okazał się trudny w odbiorze. Początkowo "Wahadło" czytało mi się zaskakująco dobrze.

Szybko jednak okazało się, że ta książka to bardziej fabularyzowany wykład aniżeli prawdziwa powieść. Akcji prawie tam nie ma, a większość informacji przekazywana jest w absurdalnie nienaturalnych dialogach pomiędzy profesorami, z których (do momentu, do którego dobrnęłam), niewiele wynika. Naprawdę nie jestem czytelnikiem, który ceni akcję nade wszystko, lubię też niespieszne utwory, w których liczy się klimat. Niemniej tutaj nie było żadnego klimatu, a jedynie snucie teorii podzielone na kilka głosów bohaterów.
Odniosłam wrażenie, że Eco miał potrzebę podzielenia się swoją wiedzą oraz przemyśleniami i napisał to dzieło dla siebie, a nie dla czytelnika. Niestety (to oczywiście indywidualne preferencje) temat Templariuszy ogromnie mnie nudził.

Wynudzona i zniechęcona, doczytałam do ok. 2/3 i porzuciłam. Szkoda mi czasu na popisy erudycji (którą owszem, można podziwiać) pisarza, który nie umie opowiedzieć historii w ciekawy sposób.

"Wahadło" utwierdziło mnie w przekonaniu, że opowiadanie historii było piętą achillesową Eco. Oprócz "Imienia Róży", nie potrafię wskazać utworu, w którym Eco zainteresowałby mnie opowieścią. Moja ulubiona "Wyspa dnia poprzedniego" zachwyciła mnie klimatem, nie historią.

Eco miał niesamowitą wiedzę, świetnie się posługiwał językiem, ale mam wrażenie, że powieściopisarzem był średnim.

Ps. Z przymrużeniem oka: najbardziej z całej powieści podobał mi się cytat ze wspaniałego "Paragrafu 22".

DNF.

Dla mnie najlepsza powieść Eco. Oczywiście można zarzucić jej trochę niepotrzebnych dłużyzn, zwłaszcza w retrospekcjach i w pisaninie Belbo w Abulafii. Doskonale ilustruje w tle zmiany zachodzące wśród zachodnich intelektualnych elit,przejście od fascynacji komunizmem do zainteresowania ezoteryką, a także zmianę rewolucyjnego podmiotu, co zaowocowało tym, co mamy teraz jako dominujący przekaz.. Dla zainteresowanych polecam sprawdzenie na str. 234, wyd.PIW,1988. Wtedy jeszcze Eco mógł powiedzieć otwarcie (chociaż ustami bohatera) coś, za co pewnie teraz byłby przez te elity spalony.

Nie ma złych książek Umberto Eco!

Nie ma złych książek Umberto Eco!

Autor wrzuca do intelektualnego kotła wszystkie możliwe ingrediencje: masonów, rózokrzyżowców, iluminatów, templariuszy, doprawia włoskim dwudziestowiecznym socjalizmem i kabałą. Miesza i łączy wszystko ze wszystkim i wychodzą mu wszelakie historie spiskowe od średniowiecza do Beatlesów. Prowokacyjna i niekonwencjonalna opowieść dająca wspaniałą zabawę w rozszyfrowywaniu historycznych i filozoficznych odniesień pod pretekstem sensacyjnej intrygi. Powieść dająca fajną zabawę intelektualną. Dla wszystkich, którym wartka akcja nie wystarcza.