Księga matematycznych tajemnic

2015-09-09
2015-09-09
Agnieszka Sobolewska
matematyka logika zagadki

Bardzo ciekawą jest propozycja lektury, zaadresowana dla miłośników nauk ścisłych, a konkretnie matematyki.
Bestsellerowa książka znanego brytyjskiego matematyka Iana Stewarta pt: "Księga matematycznych tajemnic", kryje w sobie wiele zagadnień z matematycznego świata.
To nie jest ponura lektura dla kujonów tylko.
Autor w zabawny sposób wprowadza czytelnika w świat zagadek kryminalnych, anegdot, łamigłówek. Aby jednak dojść do sedna sprawy trzeba wytężyć umysł i drogą dedukcji wyjaśnić zadanie matematyczne.
A pomocnymi w tym względzie będą dwaj detektywi: Hemlock Soames i doktor John Watsup.
To był bardzo trafiony prezent dla mojego syna, kiedyś ucznia informatyki.
Polecam te interesującą książkę📗💚😄🔍

To nie jest ponura lektura dla kujonów tylko.
Autor w zabawny sposób wprowadza czytelnika w świat...

Szczerze to ciężko się to czyta, poza ciekawostkami matematycznymi zagadki detektywistyczne jakoś mi nie pasują, można to przeczytać, ale snobistyczny język "Szerlocka" mnie drażni. Sam nie wiem jak to skwalifikować. Jest tu dużo ciekawych rzeczy typu sudoku, liczby pierwsze, ogromne liczby, które robią wrażenie, ale niektóre rozdziały czyta się na siłę. Pozycja będzie dobra dla tych którzy jednak bardziej lubią matematykę, skomplikowane wzory i rozwiązywać zadania. Dla tych szukających nowinek matematycznych do końca może się nie spodobać.

O ile Gabinety tego autora czytałem z wielką przyjemnością i praktycznie nie miałem do nich zastrzeżeń, to tutaj mam wielkie zastrzeżenia co do formy prowadzenia czytelnika przez świat matematyki. Być może dla niektórych forma narratora jest sporym ułatwieniem, dla mnie jednak niekoniecznie. Zdecydowanie wolałem "bezosobowe" notatki profesora, tutaj jednak wymyślanie historyjek na siłę nie dało oczekiwanych rezultatów. Książka jest rozczarowująca. Oczywiście sama forma stworzenia matematycznej parodii Sherlocka jest fajnym pomysłem, jednak dla mnie przyzwyczajonego do Gabinetów nie zdało egzaminu.
Obydwa Gabinety gorąco polecam, tę książkę jednak polecam odpuścić. Czekam na trzeci Gabinet :)

"Księga matematycznych tajemnic" nie bez powodu uzyskała miano bestsellera. Komunikatywny język, przystępne przedstawienie trudnych zagadnień matematycznych, urywki z życia trochę mniej znanych detektywów XIX-wiecznej Anglii, nieschematyczne poruszenie interesujących tematów i porządna dawka humoru sprawiają, że lektura tej pozycji staje się przyjemną gimnastyką naszego umysłu. Dzięki temu bestsellerowi poznamy tajniki matematyki, będziemy mogli sprawdzić swoją wiedzę matematyczną, a także umiejętność logicznego myślenia. Od dawna nie miałem w rękach czegoś, co podobnie fascynująco rozwodziłoby się na temat tej nauki. Gorąco polecam!

Więcej o książce: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/01/matematyka-krolowa-nauk.html

"Księga matematycznych tajemnic" to pokaźny zbiór zagadek logicznych i matematycznych. Lecz to nie wszystko. Pomiędzy poszczególnymi tajemnicami czytelnik poznaje sprawy, które prowadzą brytyjski detektyw Hemlock Soames i jego pomocnik John Watsup. Tak, tak, podobieństwo do słynnych mieszkańców Baker Street 221B jest jak najbardziej zamierzone. Bowiem złożyło się tak, że mieszkają oni po drugiej stronie ulicy, pod numerem 222B, i zajmują się zagadkami, które odrzucił lub z którymi nie mógł sobie poradzić Sherlock Holmes. Co prawda nie przeczytacie o takowych w powieściach sir Conan Doyle’a, lecz ich tytuły są nader sugestywne: Znak jednego czy Pies na drakule. Wszystkie te fragmenty są w gruncie rzeczy kolejnymi zagadkami, rozwiązania których można podjąć się samodzielnie, gdyż wszystkie znane szczegóły sprawy zostały w nich opisane. Oczywiście, nic się nie dzieje jeśli nie uda się dojść do rozwiązania samodzielnie – na końcu książki znajdują się rozwiązania wszystkich zadań umieszczonych w publikacji.

Więcej na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2015/10/ian-stewart-ksiega-matematycznych.html

Opinia pochodzi z mojego blogu:

Ian Stewart to jeden z najbardziej znanych brytyjskich matematyków. Jest on autorem kilkunastu książek popularnonaukowych, takich jak chociażby "Gabinetu matematycznych zagadek", "Czy Bóg gra w kości", "Matematyki życia" oraz napisanej wspólnie z Terry'm Pratchettem "Nauki Świata Dysku". We wrześniu br. na polskim rynku wydawniczym ukazała się najnowsza pozycja z dorobku tego autora zatytułowana "Księga matematycznych tajemnic".

"Matematyka jest królową wszystkich nauk", pisał Jan Śniadecki. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ matematyka niepodzielnie rządzi naszym życiem. Nasz dzień składa się z wielu liczb. Doba ma 24 godziny, co daje 1440 minut, czyli 86400 sekund. W drodze do pracy, czy szkoły pokonujemy określoną liczbę kilometrów. Wszystko, co nas otacza możemy zmierzyć, zważyć lub policzyć. Tak, matematyka to prawdziwa władczyni. Jednak nie jest ona wcale tak zimna i nieprzystępna, jak mogłoby się niektórym wydawać. Obcowanie z nią może być niezwykle zajmujące i sprawiać ogromną frajdę. Jeśli sięgniecie po książkę Iana Stewarta pt."Księga matematycznych tajemnic" przekonacie się o tym sami.

Na przewodników po meandrach matematycznych labiryntów Stewart obrał dociekliwego detektywa Hemlocka Soamesa, sąsiada i konkurenta słynnego Sherlocka Holmesa, oraz jego nieodłącznego kompana Johna Watsupa. Wszystkie zagadki autor zgrabnie wplata w dowcipną opowieść o zmaganiach tego nietuzinkowego duetu, wpasowującą się w elegancki styl XIX-wiecznej powieści detektywistycznej. Warto pogimnastykować trochę umysł i spróbować swoich sił w rozwiązywaniu poszczególnych zagwozdek. Dla mnie najbardziej zajmujące okazały się łamigłówki oznaczone symbolem lupy, w szczególności "Incydent z zielonymi skarpetkami", "Kocia klapka grozy" i "Zagadka zaginionych papierów". Z książki dowiemy się między innymi, czym jest przedziwnie brzmiąca heksakosjoiheksekontaheksafobia oraz dlaczego bąbelki w piwie guinness opadają. Całość wzbogacona jest także o garść powiedzonek, anegdot oraz ciekawostek z życia sławnych matematyków.

"Księga matematycznych tajemnic" to doskonała rozrywka dla osób lubiących intrygujące zadania matematyczne. Przy rozwiązywaniu zagadek Iana Stewarta trzeba trochę pogłówkować. Mają one różny stopień trudności, jedne są dość skomplikowane i przy ich rozwikływaniu przydaje się bardziej zaawansowana wiedza matematyczna, inne natomiast wymagają zdolności logicznego myślenia i sprawnej dedukcji. Jeśli interesujecie się matematyką i macie ochotę spojrzeć na tę dziedzinę nauki z nieco innej, bardziej zabawowej perspektywy, jest to zbiór wprost dla Was stworzony.

Opinia pochodzi z mojego blogu:

Więcej na blogu: http://ksiazkozercy9.blogspot.com/2015/09/ksiega-matematycznych-tajemnic-ian.html

Każdy ma jakąś piętę Achillesa. Moją od zawsze jest matematyka. Świat słów jest mi bliższy niż świat liczb, jak pewnie wielu humanistom. Niewątpliwie dlatego do „Księgi matematycznych tajemnic” podchodziłam jak pies do jeża. Z wielką obawą. I przyznaję – nad wieloma zagadkami musiałam się nieźle nagłówkować (wiele matematycznych zagadnień gdzieś mi już umknęło – to tak na usprawiedliwienie ),ale były takie, które ku własnej satysfakcji, rozwiązałam dość szybko. Podoba mi się forma tej książki: matematyczne łamigłówki i sztuczki przeplatane są z różnorodnymi ciekawostkami i – co dla mnie najfajniejsze – wiele zagadek matematycznych przedstawionych jest w postaci śledztwa niezawodnej pary matematycznych detektywów: Hemlocka Soamesa i jego pomocnika – doktora Johna Watsupa. Tak, tak – skojarzenie ze słynnym detektywem i jego przyjacielem z Baker Street 221B są jak najbardziej zasadne. I właśnie te zagadki z rozdziałów oznaczonych symbolem lupy sprawiły mi najwięcej przyjemności. Pewnie dlatego, że miały formę opowiadania. Nawet sobie pomyślałam, że być może bardziej pokochałabym w szkole matematykę, gdyby zagadnienie matematyczne były mi przedstawiana w formie zagadek detektywistycznych. :) Myślę natomiast, że szczególnie osobom zainteresowanym naukami ścisłymi ta książka da przyjemne zajęcie rozwiązywania niebanalnych problemów.
Jeśli zatem jesteście ciekawi, jak określić wysokość drzewa, wykorzystując do pomiarów tylko własne ciało, poznać zagadkę klucza gęsi czy dowiedzieć się, dlaczego urodziny są zdrowe – bez wahania zajrzyjcie do „Księgi matematycznych tajemnic” , bo to pozycja, w której udało się połączyć dobrą zabawę z gimnastyką dla szarych komórek.

• Do kupienia
  • Popularnonaukowe
  • Matematyka
  • Maths

Dodaj cytat z książki Księga matematycznych tajemnic