Na tropach Napierskiego

Okładka książki Na tropach Napierskiego Adam Kersten
Okładka książki Na tropach Napierskiego
Adam Kersten Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy historia
249 str. 4 godz. 9 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Na tropach Napierskiego
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1970-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1970-01-01
Liczba stron:
249
Czas czytania
4 godz. 9 min.
Język:
polski
Tagi:
wojskowość staropolska
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
300
193

Na półkach: ,

Bardzo dobra historyczna książka. Zostało w niej przeprowadzone dochodzenie na temat Napierskiego alias Kostki alias Bzowskiego, który w 1651r sobie tylko znanymi środkami zajął zamek w Czorsztynie oraz zmobilizował kilka grup chłopskich licząc na ewentualne powstanie chłopstwa przeciw szlachcie. Kim naprawdę był? Na czyje polecenie działał? Można jedynie snuć domysły. Bardzo mi się podoba to, że autor nie feruje w książce wyroków i nie uważa się za takiego co to wszystko o tej historii wie. Książka też poza wartością historyczną ciekawie opisuje relacje panujące w XVII wieku w szlacheckiej Polsce pomiędzy warstwą magnacką, szlachecką oraz chłopską. Pokazuje również jak to w każdym czasie spiskowano przeciw Koronie zarówno z Węgrami księcia Rakoczego oraz Kozakami pod przywództwem Chmielnickiego. Co więcej co dla mnie było niemałym zaskoczeniem autor objaśnia, że pojmowana dzisiaj przez nas zdrada Ojczyzny wcale nie musiała taką być w tamtym okresie. Z książki przebija również smutne przesłanie - bo zakładając, że Napierski działał w porozumieniu, z którymś z wyżej wymienionych przywódców krajów ościennych, został bezpardonowo oszukany i opuszczony. Zapłacił za to najwyższą cenę - ponadto śmiercią niezwykle bolesną. Ciekawym faktem jest również to, że autor wyjaśnia, że ówczesne chłopstwo wcale nie było chętne do buntu przeciw "ślachcie", a działała na nich jedynie personifikacja "wroga". Wynika z tego jednoznacznie, że chłopi nigdy nie walczyli "dla idei" ale dlatego, że źle ich traktowano. Podsumowywując polecam książkę każdemu, kto interesuje się historią Polski, ale również tym, których interesują opisy wsi, miast, charakterystyka procesów sądowych w XVII wiecznej Polsce. Po przeczytaniu tej pozycji, zawodu na pewno nie będzie.

Bardzo dobra historyczna książka. Zostało w niej przeprowadzone dochodzenie na temat Napierskiego alias Kostki alias Bzowskiego, który w 1651r sobie tylko znanymi środkami zajął zamek w Czorsztynie oraz zmobilizował kilka grup chłopskich licząc na ewentualne powstanie chłopstwa przeciw szlachcie. Kim naprawdę był? Na czyje polecenie działał? Można jedynie snuć domysły....

więcej Pokaż mimo to

avatar
422
211

Na półkach:

Kolejna książka tego autora, która trzyma bardzo wysoki poziom. Szkoda, że nie napisał ich więcej.

Jedyne, co mnie trochę przynudziło, to jeden z pierwszych rozdziałów, gdzie autor przytacza dosłownie wszystkich historyków, którzy napisali o Kostce cokolwiek. Wyjąwszy to, to książka jest naprawdę majstersztykiem, choć dla fanów historii.

O Kostce - Napierskim wiadomo niewiele. Właściwie tyle co nic. Profesor Kersten wycisnął z tej postaci naprawdę wszystko, co się dało, bez stawiania jakichś konkretnych tez. Książkę czyta się jak uzasadnienie wyroku z procesu poszlakowego, ale bez samego wyroku. W sumie jest to dzieło naukowe, trochę w tym jednak kryminału, trochę jakiejś tajemnicy, nieco przybliżenia stosunków społecznych z XVII - wiecznego Podgórza.

Kim był Napierski i dlaczego w procesie 3-krotnie zmieniał zeznania, co do swego pochodzenia?

Jaki związek z tym ma romans jednego z królów Wazów?

Czy Napierski był mnichem, szpiegiem, zaginionym synem króla?

Na te wątpliwości próbuje odpowiedzieć autor przytaczając konkretne dowody, ale tezę ma czytelnik postawić sam.

Naprawdę dobre. Polecam.

Kolejna książka tego autora, która trzyma bardzo wysoki poziom. Szkoda, że nie napisał ich więcej.

Jedyne, co mnie trochę przynudziło, to jeden z pierwszych rozdziałów, gdzie autor przytacza dosłownie wszystkich historyków, którzy napisali o Kostce cokolwiek. Wyjąwszy to, to książka jest naprawdę majstersztykiem, choć dla fanów historii.

O Kostce - Napierskim wiadomo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
222
42

Na półkach: , ,

Studium o zrywie chłopskim Kostki-Napierskiego historyka Adama Kerstena opisuje wydarzenia na Podhalu w 1651 r., ich genezę oraz skutki. Sama praca jednak stanowi przczynek do głębszego rozważania nt. sposobu pisania o historii. Już sam tytuł tj. "Na tropach Napierskiego. W kręgu mitów i faktów," daje do zrozumienia, że do źródeł historycznych należy podchodzić z odpowiednim dystansem. Kersten stara się pokazać czytelnikowi, że odpowiedzi na pytania czy może Aleksander Kostka-Napierski działał na czyjeś zlecenie, a może rzeczywiście powstanie spowodowane było fatalną sytuacją chłopów na Podhalu, trzeba szukać w źródłach lecz co w przypadku gdy źródła również nie przekazują całej prawdy lub ich wiarygodność pozostawia wiele do życzenia? Pozostaje wtedy wiele pytań bez odpowiedzi i najważniejszy problem czyli czym tak naprawdę jest historia?

Ta niedługa książka powinna znaleźć się w rękach każdego adepta historii. Nie dlatego, że opisuje ważny problem historyczny lecz dlatego jak go opisuje. Polecam ją również każdemu kto pragnie w naukowy sposób myśleć o historii.

Studium o zrywie chłopskim Kostki-Napierskiego historyka Adama Kerstena opisuje wydarzenia na Podhalu w 1651 r., ich genezę oraz skutki. Sama praca jednak stanowi przczynek do głębszego rozważania nt. sposobu pisania o historii. Już sam tytuł tj. "Na tropach Napierskiego. W kręgu mitów i faktów," daje do zrozumienia, że do źródeł historycznych należy podchodzić z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    10
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    4
  • Historia
    1
  • 19 Historia Polski
    1
  • Na sprzedaż
    1
  • Trudno dostępne ale warto
    1
  • Wojny i wojskowość staropolska w XVI-XVII-XVIII wieku
    1
  • XVII wiek
    1
  • 12 Historia: XVII w.
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Na tropach Napierskiego


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne