Tajemnica komisarza policji

Okładka książki Tajemnica komisarza policji Józef Jeremski
Okładka książki Tajemnica komisarza policji
Józef Jeremski Wydawnictwo: Wielki Sen Seria: Polski Kryminał Retro kryminał, sensacja, thriller
Polski Kryminał Retro
Wielki Sen
2013-01-01
2013-01-01

Okładka książki Budzi się Łódź… Obrazy miasta w literaturze do 1939 roku. Antologia Abramele, Antek z Bałut, Szalom Asz, Zygmunt Bartkiewicz, Fred Belin, Mojsze Berszling, Zofia Błaszczykówna, Helena Boguszewska, Zygmunt Ból, Mieczysław Braun, Władysław Broniewski, Tomasz Cieślak, Józef Czapski, Jan Czata, Czułek, Daktyl, Józef Długołęcki, Wiktor Dłużniewski, Alfred Döblin, Konstanty Dobrzyński, Tadeusz Fangrat, Oskar Flatt, Marian Gawalewicz, Mordechai Mendel Gelbart, Artur Glisczyński, Eugenia Hołyszewska, Gustawa Jarecka, Mieczysław Jastrun, Józef Jeremski, Icchok Kacenelson, Adolf Kargel, Antoni Kasprowicz, K. Kosaro, Lucjan Kościelecki, Wincenty Kosiakiewicz, Aleksander Kraśniański, Philipp Kreutz, Kuzmicz, Stanisław Łapiński, Kazimierz Laskowski, Richard Lawin, Fritz Löhner-Beda, Malkiel Lusternik, Waleria Marrene-Morzkowska, Stanisław Martynowski, Meteor, Hirsz Milawski, Wujek Mitia, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, Jerzy Nałęcz, Perec Opoczyński, Hanna Ożogowska, Borys Pasternak, Władysław Pawlak, Tadeusz Peiper, Marian Piechal, Pierrot, Krystyna Pietrych, Józef Piłsudski, Maria Przedborska, Izrael Rabon, Stanisław Rachalewski, Bruno Raymond, Władysław Stanisław Reymont, Joseph Roth, Władysław Rowiński, Hanna Rudawcowa, Lucjan Rudnicki, Aleksy Rżewski, Izrael Jehoszua Singer, Skaz, Kazimierz Sowiński, Wilfried Spectator, Julian Starski, Halina Stawarska, Ludwik Stolarzewicz, Andrzej Strug, Anna Świrszczyńska, Lucjan Szenwald, Berta Teplitzka, Iwan Timkowskij-Kostin, Grzegorz Timofiejew, Adolf Toruńczyk, Władimir Trofimow, Irena Tuwim, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Julian Will, Zofia Wojnarowska, Jan Wolny, Gabriela Zapolska, Stefan Żeromski, M.W. udnicki, E. von Ludwig
Budzi się Łódź... Abramele, Antek z B...

Warszawa lat 20. XX wieku. W jednym z komisariatów rozlega się dźwięk telefonu. Do aparatu podchodzi ceniony i wielokrotnie nagradzany za swą wzorową służbę komisarz Jan Warecki. Po drugiej stronie telefonu słyszy prośby o pomoc od zdesperowanej kobiety, która została porwana. W krótkim czasie Wareckiemu udaje się ustalić skąd dzwoniła, więc wyrusza w teren. Okazuje się, że porwana kobieta jest przewożona samochodem, za którym w pościg udaje się niezłomny i dzielny komisarz. Jest świadkiem strzelaniny oraz potyczki uprowadzonej ze zbirami, w trakcie której jeden z nich ginie ugodzony nożem. Warecki jest oczarowany urodą kobiety i mimo wyrzutów sumienia i moralnych rozterek, zgadza się podjąć działania mające uniemożliwić osadzenie nieznajomej w więzieniu za zabójstwo. Ta nieoczekiwana z jego strony pomoc sprawi, że życie statecznego komisarza zmieni się diametralnie i zaważy na jego dotychczasowej karierze w policji. Zagrożenie stanowić może konkurent Wareckiego – wywiadowca Ryps, który zazdrości mu sukcesów i poważania wśród pozostałych policjantów. Zdeterminowany i przepełniony nienawiścią podwładny postanawia za wszelką cenę zdobyć dowody obciążające komisarza i mające skompromitować go w oczach przełożonych. Rozpoczyna się intelektualna rozgrywka na śmierć i życie, która wymagać będzie przenikliwości, sprytu i umiejętności przewidzenia posunięć przeciwnika.

Józef Jeremski to zapomniany autor sześciu powieści. Trzy z nich były poświęcone tematyce kryminalnej (Fioletowe oczy, Zezowate oko i Tajemnica komisarza policji)., którą znał z autopsji – po odzyskaniu niepodległości pracował jako sekretarz w policji. Miał zatem dostęp do akt różnych spraw, znał mechanizmy stosowane przez przestępców i policjantów. Tą znajomość metod pracy policji doskonale przeniósł na karty powieści. Z dokładnością opisywał sposoby prowadzenia przesłuchania oraz zbierania śladów na miejscu zbrodni, z wykorzystaniem metody daktyloskopijnej.

Tajemnica komisarza policji to interesująca powieść kryminalna trzymająca czytelnika w napięciu aż do ostatniej strony. Autor umiejętnie przeplata w niej elementy kryminału z melodramatyczną zakazaną miłością policjanta do zabójczyni. Wiele miejsca poświęca rysowi psychologicznemu swych bohaterów, dzięki czemu czytelnik może poznać ich myśli i motywacje. Mimo, że od początku książki znamy tożsamość mordercy oraz motyw zbrodni, to z napięciem oczekujemy ostatecznego rozwiązania. Zastanawiamy się, czy Rypsowi uda się zwyciężyć, skoro umiejętnie plecie sieć intryg i kłamstw oraz co rusz podkłada Wareckiemu kolejne kłody pod nogi. Ponadto śledzimy przepiękną historię miłosną komisarza i Heleny, która rozwija się w cieniu zbrodni. Jesteśmy również świadkami rozterek natury moralnej Wareckiego oraz wewnętrznej szamotaniny w trakcie prowadzonego śledztwa. Ten dotąd wzorowy policjant staje się wspólnikiem zbrodni, którą stara się zatuszować. Zdaje sobie sprawę, że zabity mężczyzna był szumowiną, która zasłużyła na swój los, ale przeżywa wewnętrzny rozłam między uczuciem do morderczyni a ideałami, które dotychczas wyznawał. W dodatku musi stale pilnować każdego ruchu, bowiem Ryps ciągle depcze mu po piętach i czujnie notuje każdą jego wpadkę w kajeciku.

Powieść Jeremskiego z 1930 roku przenosi czytelnika nie tylko do świata policji i odwiedzanych przestępczych melin z półświatka, ale przede wszystkim ukazuje piękno przedwojennej Warszawy. Miasta, które było ostoją wielokulturowości i miejscem o dwóch obliczach – z jednej strony przyjaznym dla mieszkańców, a z drugiej pełnym lokalnych zbirów i rzezimieszków, którzy załatwiali swoje ciemne interesy w mrocznych zakątkach opuszczonych dzielnic.

Polecam ten miejski kryminał osadzony w świecie ubiegłego wieku. Na uwagę zasługują doskonale zarysowane sylwetki postaci, również tych z dalszego planu. Moje serce zdobył Filipek, który był nieszczęśliwie zakochany w Helenie. Mimo, że większość uważała go za nieszkodliwego głupka i niedorajdę, to na końcu pokazał swój potencjał i odegrał znaczącą rolę w finale powieści. Jego platoniczna i bezwarunkowa miłość została przez autora bardzo prawdziwie opisana. Na uwagę zasługują również bohaterowie przestępczego półświatka, którzy czekają na dogodny moment, by uderzyć oraz pałający rządzą odwetu Ryps. Moim zdaniem Tajemnica komisarza powieści to wciągający kryminał o specyficznym dawnym klimacie. Autor serwuje czytelnikowi pościgi, strzelaniny i intrygi na wysokim poziomie, dzięki czemu powieść czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem. Po prostu polecam!

Szary, nudny, jesienny dzień w biurze warszawskiego urzędu śledczego. Komisarz Jan Warecki nie wie jeszcze, że enigmatyczny telefon, jaki za chwile odbierze będzie zwiastunem zmian, które przewrócą do góry nogami jego ustabilizowane dotychczas prywatne i zawodowe życie. Warecki jest kierownikiem brygady powołanej do tropienia sprawców najcięższych przestępstw. Ma na koncie wiele sukcesów, ponadto cieszy się nieposzlakowaną opinią u swoich przełożonych.

Więcej na:

Książka jest bardzo dobra, niby na samym początku już sporo wiemy, ale tak sprytnie autor to poprowadził, że zakończenie czyta się jednym tchem.
Dodatkowy plus za postać Filipka. Kryminał wysokiej próby!

Dodatkowy plus za postać Filipka. Kryminał wysokiej próby!

• Legimi audio
  • Akcja przedwojenna
  • Audiobooki
  • WiMBP
  • 2016

Dodaj cytat z książki Tajemnica komisarza policji