Plan Wilka

Okładka książki Plan Wilka Tadeusz Starostecki
Okładka książki Plan Wilka
Tadeusz Starostecki Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Seria: Najlepsze kryminały PRL kryminał, sensacja, thriller
Najlepsze kryminały PRL
Wydawnictwo CM
2016-12-01
1956-01-01
plan wilka

Bardzo rzadko zdarza mi się przerwać czytanie książki, a przerwać po ponad polowie, jeszcze rzadziej. Tym razem jednak po prostu nie dałem rady. Niestety, książka nie przetrwała próby czasu, kompletny gniot.

Milicyjny kryminał - lata pięćdziesiąte na Ziemiach Odzyskanych, tajemnicze zdarzenia, wykopane zwłoki, szukanie skarbu i rozwiązanie planu faszystów. Dobrze napisane, nie razi komunistyczna propaganda. Książka trochę bardziej sensacyjna, niż kryminalna.

Specyficzny klimat, historia trochę naciągana, ale dobrze się słuchało mimo wszystko

są takie PRL-owskie kryminały, które po latach czyta się nawet z większym zainteresowaniem niż - jak przypuszczam - w czasie, kiedy powstawały. ten do nich nie należy. słaba intryga, drewniani bohaterowie i narracja w stylu agitki na poziomie nieświętej pamięci "Trybuny Ludu". lektura dla wytrwałych

Dolny Śląsk, czas tuż po II wojnie światowej, leśniczówka na uboczu, nowi przybysze na tych terenach i szukający skarbu Niemcy - to wszystko złożyło się na naprawdę dobry kryminał. Mam jednak wrażenie, że z książki można było wycisnąć jeszcze więcej, ale jeśli weźmie się pod uwagę czas powstania, to trudno oczekiwać czegoś więcej. Może tylko zakończenie, które wydało mi się nieco przerysowane, przesadzone i trochę zbyt sensacyjne mogłoby być bardziej otwarte czy tajemnicze. Poza tym z kart książki wylewa się bardzo dobrze oddany klimat niepewności i niepokoju tamtych dni. Bohaterowie ciekawi i budzący sympatię, a do tego wszystko napisane pięknym językiem. Warto sprawdzić.

Akcja toczy się na Dolnym Śląsku. Mimo, że wojna już się skończyła pozostali tam Niemcy liczą, że zmiana granic jest tylko tymczasowa i niedługo wg Planu Wilka wszystko ulegnie zmianie. Problem w tym, że ten plan jest ukryty.
Szybka akcja, coraz to nowi bohaterowie, którzy od początku są podejrzani.

Szybka akcja, coraz to nowi bohaterowie, którzy od początku są podejrzani.

Jedna z lepszych książek kryminalnych z epoki wczesnego PRL. Akcja toczy się na "ziemiach odzyskanych", przypuszczalnie na Dolnym Śląsku. Akcja szybka, wartka, są tajemnice sprzed lat, itp. Fajnie przedstawiony klimat "dzikiego zachodu", czyli ziem zachodnich zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Jednocześnie książka nie jest bardzo "nacechowana ideologią PRL".

Dzisiaj proponuję literacką podróż do Polski w latach powojennych. Mieszkańcy próbują poradzić sobie w nowej rzeczywistości i odbudować dawniejszy dobrobyt. Zmienione granice naszego kraju powodują powstanie nowych konfliktów. Próbę adaptacji do nowej rzeczywistości podejmuje przede wszystkim przywrócony Polsce Dolny Śląsk, w którego kopalniach wspólnie pracują Polacy, Niemcy i inni obcokrajowcy.

W międzyczasie w jednej z leśniczówek dochodzi do nadzwyczajnych wydarzeń. Odgłosy strzałów burzą spokój mieszkańców małej wioski oraz spokój tutejszego leśniczego Tomasza Gruzy. Okazuje się, że nie były to jedyne niepokojące wydarzenia, których ostatnio doświadczył. Poprzednio ktoś próbował włamać się do leśniczówki – skrupulatnie przeszukujący miejsce i przesuwający meble osobnicy szukali czegoś. Ponadto w różnych częściach lasu znaleziono ślady krwi. Czy te dziwne wydarzenia mają związek z niedawno wykopanymi zwłokami poprzedniego właściciela leśniczówki, którym był baron von Stromberg? Czy powodem ataków jest rzekomy skarb barona ukryty na tych terenach? W tym celu na pomoc przyjacielowi przybywa Rafał Żychoń. Mający smykałkę do rozwiązywania zagadek miłośnik przygód wkrótce staje się celem nieznanych szantażystów, którzy organizują kilka zamachów na jego życie. Podczas jednego z nich z opresji ratuje go piękna nauczycielka. Miejscowe MO okazuje się sceptycznie nastawione do tajemniczych poczynań złoczyńców, którzy umiejętnie zacierają po sobie ślady i dokładnie usuwają plamy krwi pozostawione jako ostrzeżenie. Niezbyt lotnego umysłu komendant przekonany jest, że Gruza i Żychoń mają zbyt wybujałą wyobraźnię. Powątpiewa również w zeznania nauczycielki, która jest przecież tylko kobietą, którą łatwo przestraszyć. W tej sytuacji przyjaciele łączą siły i postanawiają zbadać przeszłość barona. Czy uda im się przerwać działania złoczyńców i powstrzymać ich zamiary skryte pod kryptonimem Plan Wilka? Czy znajdą skarb barona?

Tak przedstawia się fabuła powieści Tomasza Starosteckiego Plan Wilka. O niezwykłości tej książki świadczy przede wszystkim sposób wykreowania fabuły, która łączy w sobie wątki kryminalne, przygodowe, a nawet elementy thrillera. Akcja utworu pędzi z zawrotną szybkością, a bohaterowie wpadają w coraz to nowe pułapki zastawione przez tajemniczych szantażystów. Mamy do czynienia z wieloma zabiegami mającymi wprawić czytelnika w osłupienie. Są zatem zamachy, napady, porwania, likwidacja świadków i wątek miłosny. Mimo, że część zdarzeń przypomina czasem amerykańskie westerny (szczególnie napady i strzelaniny z miłosnym wątkiem w tle),to książkę czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem, a nawet nutką nostalgii.

Poza tym wielbiciele mrocznych miejsc o złej sławie powinni być usatysfakcjonowani. Nasi bohaterowie zabierają czytelnika w rejony zapomniane, w których władzę przejmują złoczyńcy. Miejskie gruzowiska, zatęchłe i słabo oświetlone piwnice, w których odbywają narady przestępcy to tylko niektóre lokalizacje, które przyjdzie nam zwiedzić.

Autor garściami czerpał z konwencji powieści przygodowych i sensacyjnych, które zgrabnie połączył z tajemniczym dokumentem o znaczeniu zbliżonym do relikwii. Ten zagadkowy kawałek papieru jest spoiwem gromadzącym wokół siebie spiskowców połączonych wspólnym celem. Szajka tylko czeka na sprzyjającą sposobność, by zdobyć dokument i za jego pomocą zburzyć dotychczasowy ład, a co za tym idzie sprowadzić chaos.

Powieść Plan Wilka polecam miłośnikom kryminałów i powieści przygodowych w stylu Dana Browna. W tej książce znajdą ulubione motywy charakterystyczne dla tych gatunków, które stanowią spoiwo dla fabuły spiskowej z miłosnym wątkiem w tle. Jestem przekonana, że osoby lubiące powieści historyczne także będą zaskoczeni wysokim poziomem, który reprezentuje ten utwór. Mimo, że kilka wątków może wydawać się nieco naiwnych, to jest to pozycja warta przeczytania.

II wojna światowa dobiegła końca. Przywódcy największych mocarstw zdecydowali o zmianach granic w Europie. Mimo, że na wszystkich frontach umilkły już działa, mieszkańcy przywróconego Polsce Dolnego Śląska nadal nie mogą spać spokojnie. Zamknięte szczelnie okiennice nie głuszą strzałów jakie nocami rozlegają się w lasach i w miejscach, w których nie zdążyli się jeszcze zakorzenić przesiedleńcy z odciętych wschodnich krańców państwa. Takim właśnie miejscem jest położona na odludziu leśniczówka, którą po powrocie z oflagu objął w posiadanie Tomasz Gruza...

Więcej na:

Wracam do niej po wielu latach, tym razem nie brakuje kilku ostatnich stron.

Wracam do niej po wielu latach, tym razem nie brakuje kilku ostatnich stron.

• Seria Klub srebnego klucza
  • KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER