Okładka książki Jednostka 731. Okrutne eksperymenty w japońskich laboratoriach wojskowych. Relacje świadków. Hal Gold
Hal Gold Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Mundus reportaż
reportaż
Mundus
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2015-03-04
2015-03-04
Michał Szymonik
eksperymenty wojna zbrodnie przeciw ludzkości zbrodnie japońskie Mandżuria

Ciekawa historia badań i dążenia do doskonałości rasy kolejnego partnera Państw Osi. Trudno pojąć jak można być tak bezwględnym w działaniu oraz uległym wobec cesarza. Znając historię łatwiej nam zrozumieć teraźniejszość. Patrząc na tą teorię zrozumiemy dlaczego Japończycy są tak nielubiani przez inne narodowości Azji w szczególności przez Chińczyków i Koreańczyków.

Mocna książka, z makabrycznymi scenami. Mogą się po niej śnić dziwne rzeczy.

Mocna książka, z makabrycznymi scenami. Mogą się po niej śnić dziwne rzeczy.

Pierwsza część książki (ponad połowa...) to zaledwie wprowadzenie do historii tytułowej Jednostki przeprowadzającej w trakcie II wojny światowej zbrodnicze eksperymenty medyczne (i pseudomedyczne) na ludziach. Rozczarowująco pobieżne, clou pracy stanowić miały bowiem, co zaznaczono na samym początku, relacje naocznych światków - bezpośrednich uczestników zdarzeń, członków Jednostki.

Tu pojawia się jednak największe rozczarowanie, planowane crème de la crème książki okazało się bowiem jej najsłabszą częścią. Nie liczmy na szczegółowe opisy badań czy, choćby, zeznania kogoś istotnego. To raczej chaotyczny zbiór niezbyt ciekawych monologów wygłaszanych przez ludzi... mówiąc brutalnie: pozbawionych większego znaczenia. Typowe "pomagałem hodować pchły, nie wiem co się z nimi dalej działo" albo "służyłem tam cztery lata, ze dwa razy słyszałem plotki, że w innej części bazy dzieje się coś złego". Nikt nic nie wie. Albo, co równie prawdopodobne, wie, ale nie powie.

Pointless.

Niezłe źródło informacji dotyczących samej jednostki – jej genezy, struktur oraz ogólnego zarysu stosowanych tam eksperymentów.
Nieco gorzej wypada jeśli ktoś oczekiwał koszernych, makabrycznych i szczegółowych informacji o torturach i morderstwach, najlepiej z dokładnymi zdjęciami (co nie znaczy, że książka jest pozbawiona takich informacji).
Moim zdaniem główną wartością tej książki nie są opisy działalności jednostki 731 i jej pokrewnych, ale obraz mentalności ludzi biorących udział w wydarzeniach, indoktrynacji i praniu mózgu, które nawet po wielu dekadach nie pozwalały myśleć o sobie źle ludziom, którzy brali udział w tych zbrodniach.

Moim zdaniem główną wartością...

Książka została podzielona na dwie części: rys historyczny oraz świadectwa.
Opowiada historię japońskiej jednostki 731 odpowiedzialnej za próby stworzenia broni biologicznej i okrutne eksperymenty na jednostkach i społecznościach.
Najbardziej poruszyła mnie opowieść o badaczach rozdających bułki z zarazkami głodnym dzieciom.
Przy czytaniu miałam czasami wrażenie, że opisywany temat nie został dokładnie przebadany - taki wstęp do problemu.
Książka musiała jednak na mnie wpływać, bo w którymś momencie pojawiły się myśli, że Japończycy są jacyś inni. Jak można popełniać takie zbrodnie bez wyrzutów sumienia? Myśl oczywiście głupia, każdy naród mógłby być na ich miejscu jeżeli tylko jego obywatele zostaliby wychowani odpowiednio. Jedyne co potrzebujemy jako ludzie to podział my - obcy i odpowiednie usprawiedliwienie dlaczego jest w porządku krzywdzić obcych. Jeżeli jeszcze jesteśmy w stanie widzieć obcych jako podludzi to już całkowity luz.
Książka przygnębia uświadomieniem jak łatwo ludzie stają się potworami.

Książka została podzielona na dwie części: rys historyczny oraz świadectwa.
Przy czytaniu miałam czasami wrażenie, że...

Poruszająca.

Poruszająca.

Książka podzielona na dwie części: rys historyczny oraz świadectwa. Dzięki temu mamy spójność, a nie tylko suche fakty historyczne bez pokrycia.

Uważam, że jedna z lepszych pozycji na rynku, która porusza owy temat niechlubności Japonii w czasie II WŚ i w ogóle odkrycia tematu Jednostki 731.
Temat godny uwagi a dla pożeraczy historycznych smaczny kąsek.
Polecam nie tylko dla ciekawych historii ale także dla tych co interesują się Japonią.
I takie pozycje powinny także znaleźć się w kręgu zainteresowań.
Japonia to nie tylko kulturowo i przyrodniczo piękny kraj ale jak widać także swoje grosze wtrąciła w wojnę i to nie w sensie pozytywnym.

Temat godny uwagi a dla pożeraczy historycznych smaczny kąsek.
Polecam nie tylko...

O Jednostce 731 po raz pierwszy przeczytałem dwa lata temu w książce „Lekarze Hitlera. Zbrodnicza medycyna” Manuela Morosa Peny. Zaskoczyło mnie to, że Azji przeprowadzano pseudomedyczne badania, które okrucieństwem nie ustępowały, a może nawet przebijały dokonania nazistów w obozach koncentracyjnych w Europie. Dlatego od tamtej pory szukałem lektury, z której mógłbym dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego strasznego miejsca. W końcu udało mi się zdobyć reportaż autorstwa Hala Golda „Jednostka 731. Okrutne eksperymenty w japońskich laboratoriach wojskowych. Relacje świadków.”.
Jednostka 731 była tajną komórką wojskową cesarskiej armii japońskiej. Realizowała program badań i rozwoju broni biologicznej i chemicznej, zainicjowany przez generała Shirō Ishii, prowadzony w czasie II wojny chińsko-japońskiej oraz II wojny światowej. W 1931 r. wykorzystując zbrojny incydent, który przeszedł do historii jako incydent mukdeński, wojska japońskie zajęły północno-wschodnią część Chin – Mandżurię. Pod przykrywką jednostki uzdatniającej wodę utworzono w 1932 r. Jednostkę 731. Obóz znajdował się w Mandżurii, w miejscowości Pingfang w pobliżu miasta Harbin. Na więźniach przeprowadzano coraz to nowsze i coraz okrutniejsze metody eksperymentów (Zamrażano i odmrażano ciała przy użyciu różnego rodzaju technik laboratoryjnych. Masowo przeprowadzano wiwisekcje bez użycia znieczulenia i narkozy, przywiązując jedynie jeńca do stołu sekcyjnego. Amputowano kończyny (górne lub dolne),po czym przyszywano je po przeciwnych stronach temu samemu więźniowi lub innym. Kobiety i mężczyzn w różnym wieku i kondycji zakażano chorobami wenerycznymi, jak kiła czy rzeżączka, a następnie sprawdzano, czy nieleczone mogą doprowadzić do zgonu. Zakażano dżumą pchły i zrzucano z samolotów na chińskie miasta powodując znaczne spustoszenia wśród ludności cywilnej.) Pod koniec wojny (gdy do Mandżurii wkroczyły oddziały Armii Czerwonej) wydano rozkaz zniszczenia kompleksu i placówek satelickich oraz likwidacji pozostających przy życiu więźniów, aby zatrzeć ślady eksterminacji. Dużą część więźniów stanowiły kobiety i dzieci. Szacuje się, że w obozie zginęło od 3000 do 20 000 ludzi.
Książka składa się z dwóch części. W pierwszej z nich autor zawarł historię tego przerażającego miejsca. Na wstępie przedstawił początki japońskich eksperymentów z bronią biologiczną, które doprowadziły do powstania Jednostki 731. Następnie przybliżył szczegóły jej funkcjonowania, a także powiązanych z nią podzespołów. Natomiast w ostatnich rozdziałach, Hal Gold opisał próby zacierania śladów w końcowych tygodniach wojny, a także dalsze losy japońskich zbrodniarzy. Niestety, dzięki zgodzie dowództwa armii Stanów Zjednoczonych, którzy w zamian za informacje na temat wyników badań, pozwolili większości z nich pozostać bezkarnymi (z dowódcą jednostki generałem Shiro Ishii na czele),co nie tylko pozwoliło im cieszyć się wolnością, ale także zrobić kariery.
Więcej na moim blogu: http://oczytany.eu/jednostka-731-okrutne-eksperymenty-w-japonskich-laboratoriach-wojskowych-relacje-swiadkow-hal-gold/

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie jest to klasyczny reportaż. Reportaże pisane są inaczej. Ich autorzy opisują swoje obserwacje i przemyślenia, zmuszając czytelnika do refleksji, uderzając w najczulsze punkty.
Tutaj jest inaczej. Suche fakty. Nikt nie zadaje trudnych pytań. Każdy czytelnik musi zadać je sobie sam.

Książka ta będzie odpowiednia dla zainteresowanych drugą wojną światową na Dalekim Wschodzie. Pozostali czytelnicy mogą się przy niej nieco nudzić (zwłaszcza w pierwszej części). Aczkolwiek nie powinno to obniżać oceny tej książki - jest po prostu skierowana dla pewnego grona odbiorców. Jeżeli wydarzenia te działyby się np. na innym kontynencie - mnie też by znudziło.

Książka ta będzie odpowiednia dla zainteresowanych drugą...

Wstrząsająca historia o niesławnej jednostce 731, która na potrzeby armii japońskiej dokonywała okrutnych eksperymentów na ludziach przede wszystkim w okresie II wojny światowej. Książka podzielona jest na dwie części: w pierwszej autor szczegółowo opisuje funkcjonowanie tytułowej jednostki z uwzględnieniem prowadzonych przezeń bestialskich badań od stworzenia aż do oficjalnego zakończenia działalności, a w drugiej publikuje przejmujące wywiady ze świadkami zdarzeń, jakie miały miejsce w twierdzy Pigfang, w której siedzibę miała jednostka. Chociaż miejscami książka potrafi naprawdę szokować (zwł., gdy czytelnik musi zmierzyć się z opisami wiwisekcji, czy badań nad zarazkami chorób),to bezwzględnie polecam ją każdemu, kto pragnie poznać tajniki diabolicznej machiny śmierci, jaka służyła Japonii w czasie wojny.

• Japonia
  • Historyczne
  • Azja
  • Reportaż

Hal Gold Jednostka 731. Okrutne eksperymenty w japońskich laboratoriach wojskowych. Relacje świadków. Zobacz więcej