Pol Pot. Pola śmierci

Data 1. wydania:
2004-10-11
Sebastian Szymański
historia Kambodży Czerwony Khmer Sebastian Szymański

Praca w dużej mierze opisuje historię Kambodży w drugiej połowie XX wieku. Kulminacyjnym punktem dzieła jest dojście Pol Pota do władzy i rozsianie morderczego terroru podbudowanego chorą ideologią. Nim jednak czytelnik dotrze do tego momentu czeka go żmudna przeprawa przez okres poprzedzający tę zbrodnię.
Dobrym zabiegiem autora było przedstawienie historii Kambodży. Obejmuje ona spory graniczne, konflikty wewnętrzne a także ukazuje tło w postaci zależności społeczno-ekonomicznych. Dzięki temu czytelnik może częściowo zrozumieć żywioł tkwiący w ludziach, którego rozbudzenie doprowadziło do masowej rzezi. Nie bez znaczenia, co akcentuje Short jest ukazanie wpływu innych państw. To ważna część pracy dająca do zrozumienia, że politycy znajdujący się z dala od niebezpieczeństwa nie zawahają się sięgnąć po najbardziej antyludzkie działania, aby tylko osiągnąć cel. Francja powoli tracąca wpływy w państwie, chcąc ratować wpływy w swojej kolonii prowadziła do wewnętrznych waśni. Światowy żandarm tj. USA pod płaszczykiem wprowadzania demokracji bombardował setki wsi i miast. Swoje trzy grosze dorzucali także Wietnamczycy, protekcjonalnie traktując Kambodżę.
Spirala nienawiści podsycana zewnętrznymi wpływami doprowadziła do radykalizacji min. takich postaci jak Pol Pot. Jego historia nie zajmuje przesadnie dużo miejsca, choć nierozerwalnie wiąże się z historią państwa. Short przybliżając sylwetkę „bohatera” czyni to w subtelny sposób. Wplata jego osobę w kolejne wydarzenia. Zabieg ten sprawia, że Pol Pot jawi się jako postać drugoplanowa. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala zrozumieć ogrom tragedii, która dotknęła Kambodżę.
Książka zawiera smutną puentę. Okazało się bowiem, że wiele postaci odpowiedzialnych za miliony ofiar uniknęło procesów. Co więcej doskonale odnalazło się w nowych realiach, pełniąc ważne funkcje. A wszystko to za przyzwoleniem obcych mocarstw, które dla realizacji swojego interesu nie zawahały się poświęcić milionów istnień. Skłoniło mnie to do refleksji, iż Kambodża stała się ofiarą zewnętrznych knowań poprzez podsycanie wewnętrznych sporów.
Informacyjnie podam, iż czcionka jest drobna. Objętość w połączeniu z tendencją autora do szczegółowości sprawiają, że zmierzenie się z tą pracą wymaga cierpliwości.

Zalety:
+ Omówienie historii Kambodży, podłoża społeczno-ekonomicznego.
+ Przedstawienie wpływu min. Wietnamu, Francji, USA na sprawy wewnętrzne Kambodży.
+ Opis walk pomiędzy frakcjami.
+ Wspomnienia świadków.
Wady:
- Brak dobry map.

Jeszcze kilka słów: Dla zaawansowanych – szczegóły potrafią przytłoczyć.

Dobrym zabiegiem autora było przedstawienie historii Kambodży....

Przeszłość została odrzucona i nigdy nie miała powrócić. Niszczono dobra materialne jak samochody przetapiając metal na lemiesze dla pługów, koła przyczepiając do wozów ciągnionych przez woły. Gdy zabrakło paliwa ludzie pchali wagony po torach w głąb interioru. Intelektualistów, ludzi wykształconych i z miast wysłano do pracy na pola ryżowe. Mimo to cierpieli głód. Pomagali sobie zbieractwem ale i tego zakazano bo figa która spadła z drzewa należy do państwa. W tej utopii należało się pozbyć wszystkiego co materialne czy duchowe by zbudować lepszy i piękniejszy świat.
Tak postanowił intelektualista po zachodnich akademiach. Wstrząsająca książka. Opis zbrodni dla której trudno znaleźć uzasadnienie. Po lekturze obejrzałem na YouTube krótki filmik z jego ostatnich dni. Odchodził jako starszy już mężczyzna otoczony szacunkiem wielu. Niepojęte.

Dwie różne opinie o tej samej postaci – której z nich można wierzyć? Jeżeli w ogóle można którejś wierzyć, ponieważ obydwie relacje zostały napisane przez bliskich współpracowników Pol Pota, dla których prawda była nie sprawą moralności, ale wyłącznie praktyki. Autor książki, brytyjski pisarz oraz dziennikarz Philip Short poświęcił wiele lat, aby z niezwykłej gmatwaniny prawd, półprawd czy zwyczajnego łgarstwa opisać nie tylko postać „Brata numer Jeden” jak nazywano Pol Pota, ale również zrozumieć czynniki, które uwarunkowały powstanie oraz funkcjonowanie reżimu Czerwonych Khmerów.

Już przy pierwszym kontakcie z książka olbrzymie wrażenie robi mnogość przypisów oraz bibliografia. Dzieło Shorta jest doskonale udokumentowane. Autor oparł swoją pracę na dziesiątkach rozmów przeprowadzonych z byłymi członkami ruchu Czerwonych Khmerów jak i solidnej kwerendzie w wietnamskich, khmerskich, francuskich, chińskich i rosyjskich archiwach. Czytelnik dostaję do ręki pracę, która pozwala zrozumieć fenomen Pol Pota i jego ruchu na wielu płaszczyznach – społecznej, politycznej, kulturowej i – to słowo wydaje się pasować najlepiej – nacjonalistycznej. Short nie koncentruje się wyłącznie na postaci swojego bohatera i na czerwonym reżimie. Dla lepszego zrozumienia życia Pola Pota autor, dokładnie opisał mentalność oraz zwyczaje panujące w Kambodży. Tym samym czytelnik nieobeznany z azjatyckimi realiami szybko zdaje sobie sprawę czym wyróżnia się „kambodżańska dusza”.

Można pójść na skróty i napisać, że główną przyczyną tragedii tego narodu była wyłącznie ideologia komunistyczna. Philip Short udowadnia, że nie jest to prawda. Powstanie reżimu Pol Pota było procesem złożonym, który kiełkował przez dziesiątki lat, aby w odpowiednim momencie uderzyć. Uderzyć i przeprowadzić rewolucję, która kosztowała życie od 10 do 40 procent mieszkańców Kambodży. Do powstania dyktatury przyczyniło się francuskie panowanie, antywietnamski rasizm, dwulicowa polityka Chin, USA i ZSRR oraz khmerska mentalność i tradycje historyczne. Wszystkie to spowodowało ostatecznie powstanie obozów pracy, bestialskie mordy, likwidację instytucji państwowych, a nawet usunięcie pieniędzy jako środka płatniczego.

„Pol Pot. Pola śmierci” jest wymagającą lekturą. I bynajmniej nie powoduje tego specyficzne z europejskiego punktu widzenia nazewnictwo i terminologia, ale sposób prowadzenia narracji, który jest niezwykle drobiazgowa, różnorodna w treści i … niebywale wciągająca. Praca Shorta należy do książek, które warto przeczytać przynajmniej dwukrotnie, skupiając się za każdym razem na innym wątku. Jeżeli miałbym porównać recenzowaną pozycję do poprzednich, które ukazały się w serii jest ona bardzo podobna do „Stalina. Terroru absolutnego”. Podobnie jak dzieło Jörga Baberowskiego doskonale przedstawia mechanizm władzy Czerwonych Khmerów oczami jego twórcy jak i najbliższych współpracowników.

Polskiemu wydaniu od strony edytorskiej nie sposób nic zarzucić – książkę urozmaicają także liczne czarno-białe fotografie wraz z mapką Kambodży. „Pol Pot. Pola śmierci” to wartościowa praca, która poza ukazaniem postaci bohatera oraz działalności reżimu, pokazuje, że zło nie jest „odrębnym uwarunkowaniem, które można wyizolować i odseparować. Jest częścią ciągłej skali wartości, negatywnym odpowiednikiem dobra, z ogromną szarą strefą między nimi”.

Czytaj więcej: https://histmag.org/philip-short-pol-pot-pola-smierci-recenzja-13006

Książka która jednak mnie rozczarowała, z uwagi na to że z mało Pol Pota w książce o Pol Pocie.

Tego typu książka jest zawsze trudna, wchodzisz w zupełnie nowy temat, każde nazwisko jest zupełnie nowe i nieznane, a do tego dochodzi jeszcze zupełnie obce ci wymowa. Będzie problem.

Jednocześnie wypada COŚ wiedzieć o jednym z większych zbrodni przeciw ludzkości, uważanej przez niektórych za jedno z czterech największych ludobójstw XX w. Choć Autor pokazuje czemu jest to raczej właśnie zbrodnia przeciw ludzkości, może to spór bardziej prawny i definicyjny (ofiarom ostatecznie wszystko jedno z jakiego powodu zginęły), niemniej są to także ważne rozważania, pokazujące także rolę propagandy Wietnamu w dzisiejszym odbiorze reżimu Czerwonych Khmerów.

Zatem książka bardzo nierówna, bo niezłym początku, zrozumiałym opisie początków kariery młodego „Pol Pota” i jego intelektualnych korzeni (ponownie są na wskroś europejskie, co jest dramatycznym przyczynkiem do dyskusji o dominującą rolę naszej europejskiej kultury w samej idei współczesnych „Ostatecznych rozwiązań”). Później jest jednak coraz słabiej i mam wrażenie, że wraz z przechodzeniem Pol Pota do działań konspiracyjnych, ginie on nam z samej książki. Coraz więcej miejsca zajmuje objaśnianie polityki i sytuacji w samej Kambodży. Sam w sobie fakt, że te opisy się tam znajdują, dla mnie jako dla Czytelnika zupełnie niezorientowanego w syt. Kambodży tamtego czasu, jest niezwykle pomocne. W Biografii Pol Pota chciałbym jednak znaleźć znacznie więcej informacji o samej głównej postaci, im dalej w las tym mniej o nim wiem. Znam zatem jego początki, brakuje mi jednak jego dalszej drogi. Widzę zbrodnicze efekty rządów Czerwonych Khmerów, wiem mniej więcej jak oni do tego doszli, nie wiem jak doszedł do tego Pol Pot.

Książka niemniej nie jest zła ani słaba. Widać, że dotarcie do źródeł w wypadku tego typu reżimu i organizacji, jest szalenie trudne. Autor stara się wyciągać wszelkie wypowiedzi Pol Pota i osadzać je w odpowiednim kontekście. Ciekawie wygląda to w kontekście późnych wypowiedzi Pol Pota – już po upadku reżimu Khmerów. Autor ma też sporą umiejętność syntezy różnych informacji, mimo wszystko mniej epatuje faktami, a bardziej stara się pokazywać procesy. To ułatwia zrozumienie tego tak dla mnie egzotycznego kraju.

Mimo tych minusów, polecam bo to chyba i tak jedna z obszerniejszych książek wydanych o Kambodży w Polsce i napisana nie jako reportaż, a jednak praca popularno-naukowa. Reportaży akurat w Polsce kilka jest, zatem sam przebieg zbrodni w Kambodży jakoś tam jest znany, ale podejście bardziej historyczne – jest jednak rzadsze. Stąd polecam.

Świetna książka - teoretycznie biografia Pol Pota, ale zarazem historia tamtejszej partii komunistycznej jak i samej powojennej Kamobodży. Przede wszystkim zaś wnikliwe studium czynników ideologicznych, politycznych, historycznych i gospodarczych jakie doprowadziły do 3 letniej tragedii jaką były rządy Czerwonych Khmerów w Kambodży. Książka jest dobrze napisana, a narracja jest klarowna, ale nie zawsze jest łatwa w lekturze przede wszystkimi z uwagi na dość szczegółowy opis meandrów kambodżańskiej polityki w XX wieku, który mniej wytrwałych może wymęczyć. Warto jednak przebrnąć przez kilka trudniejszych fragmentów bo generalnie lektura jest warta uwagi.

Gdy czytałem krótki opis książki, to przygotowałem się na długą opowieść o zbrodniach przeciwko ludzkości i reżimie Pol Pota, które autor opisze żywo i, jakby to nie brzmiało, ciekawie. Żeby realistycznie oddać treść książki, należałoby napisać, że mówi ona o historii Kambodży w latach 1950-1997, całej biografii Pol Pota (to jest od narodzin, chociaż od roku 1979, czyli 18 lat jego życia, zostało skompresowanych do około 40 stron, więc też byłbym ostrożny z używaniem zwrotu ,,cała biografia"), monarchii w Kambodży (szczególnie o księciu Sihanouku) i jeszcze paru rzeczach, zaś sam reżim Pol Pota zaczyna się na stronie trzysetnej, kończy niewiele później, a okrucieństwa wydają się być tylko dodatkiem do tego, co działo się na scenie politycznej Azji Południowo-Wschodniej w tym czasie (szczególnie trudne relacje kambodżańsko-chińsko-wietnamsko-tajlandzkie). Liczyłem na długie opisy okrucieństw z S-21 (jeden co prawda zapadł w pamięć, o rozbebeszaniu ciężarnej kobiety i wywieszaniu płodu na na górze budynku) i cierpieniu ludzi w strefach wyzwolonych, a spotkałem się z treścią pod tytułem ,,wielu tam zginęło, torturowani, przyznawali się do bycia w spisku z niewinnymi osobami, a potem byli zabijani".

Książka ogólnie bardzo ciekawa, jednak po zapoznaniu się z opisami innych osób, oczekiwałem czegoś zupełnie innego. Niemniej polecam.

Uwaga na wstępie - tym razem autor biografii tyranów nie ma silnych odchyłów lewicowych, jak w przypadku biografii B. Mussoliniego.
Z drugiej strony posłowiu do wydania z 2006 roku możemy przeczytać, że określa bolszewików, nazistów, maoistów i inne pomiotło mianem... wykształconej elity (sic!).

Biografia Pol Pota to z pewnością trudna literacko robota. Zostały dokumenty, rozmowy, nagrania itd., ale kultura którą tworzą Kambodżanie pozwala na kłamstwa w dowolnym stopniu i formie, więc nic nigdy, żadne spisane myśli nie są pewne.
Dlatego autor skupia się na efektach działań i pomysłów Pola, działaniach innych, geopolityce.
Lektura trudna i miejscami potworna i wstrząsająca. Te słowa dziś, przy faktoidalnym sposobie działania mediów nie brzmią strasznie, ale to nie miejsce na dosadniejsze słowa. Bo jak określić kogoś, kto nie czytając Orwella wprowadza w życie wszystkie pomysły z Roku 1984 i jeszcze dodaje coś od siebie?
Bardzo dobry tytuł.

Chciałem przeczytać biografie Pol Pota a przechodziłem przez historię Kambodży. Autor książki skupia się na zbyt szczegółowym przedstawieniem realiów rewolucji komunistycznej co powoduje, że okrucieństwo i bezsens tej rewolucji zostaje zatracony.

Na półkach: , , , ,

Potężna biografia jednego z największych zbrodniarzy komunistycznych, godnego następcy i ucznia Lenina, Stalina, Mao, Kim Ir Sena; wiele się od nich nauczył, a na paru polach nawet przewyższył. Najciekawsze i najstraszniejsze są rozdziały opisujące krótkie i niezwykle krwawe rządy Pol Pota: komunizm w praktyce. Reszta nieco nudzi: walki frakcyjne komunistów, różnice w poglądach idelogicznych, polityczna historia Kambodży. Niemniej to wstrżąsająca lektura i ważne świadectwo szaleństw i zbrodni realnego komunizmu.

Książka jest szczegółową i dobrze udokumentowaną biografią jednego z wielkich zbrodniarzy komunistycznych, ucznia i godnego kontynuatora Lenina, Stalina, Mao czy Kim Ir Sena (z dwoma ostatnimi się spotykał i konsultował). W przeciwieństwie do nich nie rządził dożywotnio (i nie jest do dzisiaj czczony w swoich krajach), była zatem okazja, że odpokutuje za swoje bestialstwa, ale niestety tak się nie stało.

Bohater książki studiował we Francji, gdzie nie bardzo się przykładał do nauki, wolał działalność polityczną, a po powrocie do Kambodży na początku lat 50. powoli piął się do władzy w partii komunistycznej. Przy okazji omawiania kariery Pol Pota autor przedstawia wykład historii politycznej Kambodży od lat 50. zdominowanej przez króla Sihanouka, pełną przemocy i represji, ale dla mnie średnio ciekawej.

Najciekawsze i najstraszniejsze są rozdziały IX i X opisujące krótkie (niecałe cztery lata, od 1975 do 1979r.) rżady Czerwonych Khmerów czyli kambodżańskich komunistów. Tutaj Pol Pot nie tylko dorównał swoim mistrzom: Leninowi, Stalinowi, Mao, Kim Ir Senowi, a nawet ich przewyższył. Mamy bowiem zjawiska typowe dla komunizmu: absolutna władza partii, zniesienie własności prywatnej w przemyśle i rolnictwie, silna stratyfikacja społeczeństwa (podział na ludzi zaufanych i ludzi niepewnych, ci ostatni pozbawieni wielu praw), wszechobecny terror, panowanie jedynie słusznej ideologii, duże czystki wśród kadr partyjnych, wielki głód pochłaniający tysiące (czasami miliony) istnień. Wszystko to już było, ale Pol Pot dodał rzeczy nowe: zniesienie pieniędzy (Lenin też próbował, ale szybko się wycofał), wypędzenie całej ludności z miast „Miasto jest złe, ponieważ w mieście są pieniądze” i zapędzenie do pracy na roli (Mao bardzo się to spodobało, ale nigdy tego nie zrobił...), zniesienie osobistej własności prywatnej, całkowite i totalne pranie mózgów zmierzające do stworzenia nowego człowieka: „Wiedza, którą masz w głowie, twoje idee również są mentalną własnością prywatną. Aby stać się prawdziwym rewolucjonistą, musisz […] wyprać swój umysł do czysta.” Zatem cały kraj to był jeden wielki łagier czy obóz koncentracyjny, gdzie ludzie marli jak muchy.

Jakoś więc nie dziwi, że w czasie krótkich rządów Czerwonych Khmerów zmarło, wedle ostrożnych szacunków autora, ok. połtora miliona ludzi, ponad 20% populacji Kambodży: „Mniejszość z nich została stracona, reszta zmarła od chorób, przepracowania albo z głodu”, wyczyn zaiste niezwykły.

I tak by sobie dalej ów potwór zamęczał kraj, ale był to b.kiepski organizator, nie umiał stworzyć silnej armii, rozpoczął niepotrzebną wojnę z Wietnamem, który zajął Kambodżę właściwie bez walki na początku 1979 r. W ten sposób świat dowiedział się o bestialstwach Czerwonych Khmerów, ale osądzić ich i skazać było trudno i tak naprawdę nigdy się to nie udało.

Książka jest ważnym i wstrząsającym świadectem szaleństw i zbrodni realnego komunizmu. Wydaje się że po Pol Pocie nie może być już nic straszniejszego, doprowadził komunizm do ściany, ale kto wie...

Pol Pot. Pola śmierci to jedna z moich najciekawszych i najtrudniejszych lektur ostatnich miesięcy.

Philip Short stworzył wieloformatową, niebywale szczegółową analizę życia oraz czynów Pol Pota, kambodżańskiego dyktatura, którego postępowanie i ideologia z tym związana, do dziś budzą zdumienie oraz strach.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com/

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com/