Korea Północna - Tajna misja w kraju wielkiego blefu

Okładka książki Korea Północna - Tajna misja w kraju wielkiego blefu John Sweeney Patronat LC
Okładka książki Korea Północna - Tajna misja w kraju wielkiego blefu
John Sweeney Wydawnictwo: Muza reportaż
reportaż
Muza
2014-09-24
2014-09-24
Małgorzata Halaba
Korea Północna reżim życie codzienne komunizm

Okładka książki Wywiady Press 2014 Marcin Kącki, Magdalena Rigamonti, Jon Ronson, Justyna Sobolewska, John Sweeney, Mariusz Szczygieł, Paweł Wilkowicz, Jan Wróbel, Elisabeth Åsbrink
Ocena 6,0
Wywiady Press ... Marcin Kącki, Magda...

Oficjalne recenzje i

Raport z ciemnego kraju

Link do recenzji

65 63 61

Gdyby nie fakt, że sprawa dotyczy zwykłych ludzi i ma na nich wielki wpływ, można byłoby z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że Korea Północna jest państwem memem. Absurd pogania absurd. KRLD jest jednym z najbardziej odizolowanych miejsc na świecie, ale wizyta w tym kraju jest możliwa. Autor książki udał się na Daleki Wschód, spędził tam kilka dni. Cały plan "wycieczki" był starannie wyreżyserowany, wszędzie przemieszczał się w asyście lokalnych pachołków, którzy nie odstępowali go na krok, aby ten nie ujrzał czegoś, czego nie powinien. I tak wizytował chociażby szpital, w którym nie było chorych, czy zdemilitaryzowaną strefę między Koreą Północną a Południową. Z każdej strony spoglądają z portretów trzej wielcy wodzowie- Kim Ir Sen, Kim Dzong Il, oraz Kim Dzong Un. Każdy obywatel zobowiązany jest oczywiście oddać cześć wizerunkowi władcy.
Można by się rozpisywać bardzo długo, ta książka to kawał reporterskiej roboty, duże brawa dla autora.

Ciężka pozycja, ale dla kogoś kto interesuje się historią Korei na pewno warta uwagi.
Autor opisuje nie tylko swoje doświadczenia zebrane podczas niedługiego pobytu w tym kraju, ale również relacje jego byłych mieszkańców oraz innych osób, które miały 'szczęście' się tam znaleźć na pewnym etapie swojego życia.
Czytałam sporo na temat Korei Północnej, ale dalej opisy okrutnych warunków i dyktatury wprawiają mnie w ten sam poziom szoku. Czytam o faktycznym państwie, w czasie teraźniejszym. Nie fikcji czy odległych czasach.
Książka napisana przystępnym językiem. Polecam osobom zainteresowanym tematem, o silniejszych nerwach.

Czytałam sporo na temat Korei Północnej, ale dalej opisy...

Cierpienie, strach, potworna bieda - takie obrazy pozostają w pamięci po przeczytaniu tej naprawdę dobrej pozycji.
Wg groteskowym "królestwie" buńczucznego Kima takie wartości jak sens życia, miłość, radość - tracą sens, są tylko pustymi sloganami.
Jeszcze gorsze jest chyba tylko to ,że tego narodu nikt nie chce przygarnąć, nikt tych ludzi nie potrzebuje - bo przecież mocarstwa światowe mogłyby zdmuchnąć z powierzchni ziemi całą tą tragiczną farsę zaprojektowana przez Kimów, tylko co potem?
Warto z empatią sięgnąć po tę książkę i na chwilę pojechać do jednego z najbardziej zamkniętego i hermetycznego kraju.
Poznać machinę napędzającą ów teatr grozy i zapomnienia, współczuć ludziom, którzy wierzą w nadludzką moc swego nieśmiertelnego wodza Kim Ir Sena i jego następców. Warto !

Każda książka o KRL-D wydaje się być taka sama, jednak "Korea Północna - Tajna misja w kraju wielkiego blefu" Johna Sweeneya pokazuje nam "Zamknięte Królestwo" od innej strony. Mam tutaj na myśli historie wplecione w niniejszą pozycję, zwłaszcza te które dotyczą uchodźców i ochotników chcących dostać się do raju. Ponadto niektóre określenia zastosowane wobec przywódców KRL-D mogą rozbawić czytelnika. Kto interesuje się północnokoreańską tematyką śmiało niech sięga i czyta.

Bardzo dobra, od razu czuć, że autor ma bogate doświadczenie w pisaniu. Potrafi przykuć uwagę czytelnika i nie puszczać jej do samego końca. Ale książka ma też charakterystyczny styl, który może wydać się nieco chaotyczny. Kanwą jest podróż autora do Korei Północnej, gdzie podawał się za wykładowcę na uczelni wyższej. Każde zdarzenie powoduje rozpoczęcie opowieści. Czasami powtarzają się wątki z rozdział na rozdział (ale tak, że najpierw są wspomniane a rozwijane później) albo mają charakter mocnej dygresji. I tak bywa, ze z Korei Północnej pojawiamy się w Irlandii Północnej by "liznąć" nieco historii tego konfliktu czy Libii czy innego kraju. Ale te "dygresje" są dość istotne i dopełniają obrazu.

Nie dajcie się też zwieść buńczucznemu podtytułowi "Tajna misja...". To nie jest żadna tajna misja a przynajmniej nie taka jak byśmy sobie to wyobrażali a la akcja wywiadowcza. Po prostu autor nie mógł wjechać jako dziennikarz więc podał się za wykładowcę a grupa studentów miała to uwiarygodnić. Ale, że Korea Północna to kraj "wielkiego blefu" blef był potrzebny by się tam dostać. Trzeba o tym pamiętać bo wiele informacji (nie mówię o jawnej propagandzie) jest po prostu wyolbrzymionych lub fałszywych... a prawdy trudno dojść. Ale nawet jeśli prawda jest w połowie tak straszna jak to opisuje Sweeney... to pozostaje tylko odliczać czas do upadku tego nieludzkiego reżimu.

Warto wspomnieć, że wiele przypisów w książce odnosi się do filmów na YouTube więc można zobaczyć to o czym autor pisze.

Sama wycieczka jest również dostępna: https://www.youtube.com/watch?v=2raHT0x0ldo

Książka opisuje oczywiście bardzo ważny temat, więc jest to pozycja wartościowa, choć raczej nie należy do najlepszych książek o Korei Północnej. Autor opisuje swój kilkudniowy pobyt w Korei i związane z nim doświadczenia (choć oczywiście sam jako turysta nic nowego nie mógł tam zobaczyć), ale przede wszystkim zakreśla ogólny zarys historii i kultury reżimu północnokoreańskiego, bazując na innych dziełach - jest dużo odniesień, cytatów i przypisów. Książka sprawdzi się nieźle jako wstęp do tematu, ale dla osób, które wiedzą już dużo o Korei Północnej raczej niewiele wniesie. Dodatkowo autor wspomina kilka wywiadów, które przeprowadził z osobami, które były lub pochodzą z Korei. Warto też wspomnieć, że książka napisana jest bardzo prześmiewczym tonem, ale często jest to poczucie humoru trochę słabe i wymuszone (np. wyśmiewanie się z kształtu budynków czy ciągłe porównywanie dyktatora do Elvisa Presleya).

John Sweeney to niezwykle doświadczony dziennikarz-reportażysta o znakomitym dorobku. Dowody świetnego warsztatu i przygotowania źródłowego są w każdym rozdziale - każda fikcja ad hoc tworzona przez koreańskich opiekunów- przewodników daje się obnażyć nawet drobnymi obserwacjami. Nie ma miejsca na naiwność. Ze szwów cukierkowatej kreacji propagandowej wyłażą trudne do strawienia brudy i ohyda feudalnego systemu, nie cofającego się nawet przed porywaniem przypadkowych osób ( historia Doiny Bumbei , rumuńskiej artystki , porwanej tylko po to by amerykański dezerter, Dresnok, radośnie uśmiechnięty propagandowy pozer systemu, miał z kim kopulować). Bezwględnie warto.

Książka pełna faktów podpartych dowodami - często są to fakty ciężkie do przyswojenia. Zaskakująca na każdym kroku, mieszającą poczucie strachu i zniesmaczenia z humorem - nierzadko humorem przez łzy. Momentami nudząca, ale w gruncie rzeczy warta przeczytania. Polecam szczególnie osobą zafascynowanym w poznawaniu świata i kultur.

Kolejna osoba po kilkudniowej wycieczce myśli, że wie wszystko na temat Korei Północnej. RECENZJA -> https://mira-bell.blogspot.com/2019/12/nic-nie-wnoszaca-tajna-misja-w-kraju.html

Przerażające, że coś takiego może się dziać w XXI wieku. Kraj zombie opisany przez sarkastycznego dziennikarza. Polecam!

Dodaj cytat z książki Korea Północna - Tajna misja w kraju wielkiego blefu