Adventure Time t. 1

Okładka książki Adventure Time t. 1 Braden Lamb, Ryan North, Shelli Paroline
Okładka książki Adventure Time t. 1
Braden LambRyan North Wydawnictwo: Studio JG Cykl: Adventure Time (tom 1) komiksy
komiksy
Adventure Time (tom 1)
Studio JG
2014-12-05
2014-12-05
Jan Godwod
fantastyka humor przygoda

Okładka książki Danger and Other Unknown Risks Erica Henderson, Ryan North
Danger and Oth... Erica Henderson, Ry...
Okładka książki Secret Invasion (2022) #1 Matteo Lolli, Ryan North
Secret Invasio... Matteo Lolli, Ryan ...

Trzy słowa opisują ten komiks Kocham i polecam

Trzy słowa opisują ten komiks Kocham i polecam

Tomik ten przeczytałam od deski do deski, od dymków zaczynając, poprzez dopiski na dole strony, na notce od autora kończąc. Ze smutkiem muszę przyznać, że fabuła taka sobie, nawet bardzo taka sobie. Odcinki serialu zawsze mają w sobie to coś, albo te niesamowite przygody, albo tak bezgraniczną głupotę, że aż miło popatrzeć. A ten komiks był taki.. nijaki..
Jednak mimo wszystko uważam, że warto postawić go na półce jeżeli jest się fanem serii. Ze względu na rysunek. Postacie doskonale odwzorowują swoje serialowe oryginały, naprawdę miło się na to patrzy. Podoba mi się, że niektóre kadry, na pierwszy rzut oka zwyczajne, po dokładniejszym przyjrzeniu się ukazują szczegóły, które nadają całej scenie to coś, tak bardzo charakterystyczne dla "Adventure Time".
Po małym niesmaku związanym z fabułą komiksu zostałam potraktowana galerią okładek w które wpatrywałam się z niemym zachwytem. Aż się prosi żeby je powyrywać i porozwieszać na ścianach - piękne.
A na sam koniec ciekawostka od autora - jak powstawał komiks. Moim zdaniem najlepsza część całego komiksu. Patrzeć jak od pomysłu dialogów i opisowego zarysu wyglądu sceny, rysownicy robią z tego stronę komiksu. Widzieć, jak autor w słowach przekazuje co chce pokazać czytelnikowi, a rysownicy bezbłędnie - a czasami nawet jeszcze lepiej! - odwzorowują to w kadrach. Poezja.
Dlatego ostatecznie bardzo na plus. Mam nadzieję, że uzbieram całą serię tomików i zawsze w każdej chwili będę mogła przejrzeć galerię (może już niekoniecznie tylko okładek) i jeszcze dokładniej zgłębić techniki powstawania komiksów!

Jednak mimo...

Komiks- mimo, że uwielbiam przygody Finna i Jake'a- jakoś mnie nie porwał. Mimo, że jest narysowany na mój gust perfekcyjnie, mimo, że jest zabawny. Nie mogę znaleźć w nim czegoś, co mi nie odpowiada, ale pomimo tego nie jest to to, czego po nim oczekiwałam. Nie żałuję zakupu, ale nie planuję czytania następnych części.

Komiks ten został wydany nakładem powstałego w 2006 roku Studia JG, wydającego popularne wśród fanów skośnookich bohaterów i mangi magazynu „Otaku”. W czerwcu 2007 roku Studio JG rozpoczęło również wydawanie komiksów. Jeden z owoców tego działania dziś zostanie Wam bliżej przedstawiony przez moją skromną osobę. W tym miejscu zaznaczam, że nigdy nie pisałem recenzji, a niniejsza jest jedynie eksperymentalnym, gościnnym wystąpieniem na blogu Mariusza.

Zacznijmy od spraw czysto technicznych: jak wygląda komiks? Czy pachnie ładnie? Czy warto wydać 29,99 zł (lub jak to było w moim przypadku – zjeść ośmiornicę aby go otrzymać od Siostry) na ten kolorowy tomik o przygodach człowieka i psa?

Komiks wydany jest w miękkiej, lecz niezwykle lśniącej i sztywnej oprawie. Gdy trzymamy go w dłoniach czuć jego wagę i przy sprzyjających okolicznościach można użyć go jako broni obuchowej, zadającej przeciętne obrażenia. Dzieje się to za sprawą naprawdę grubego papieru, na którym jest wydany i solidnego klejenia łączącego strony i okładkę w zgrabną całość. Komis ze względu na swoją konstrukcję ma tendencję do zamykania się i pachnie bardzo chemicznie. Wynika to jednak z faktu iż wydawca nie oszczędzał ani na papierze ani farbie! Rysunki i czcionki są ostre, kolory żywe i różnorodne. Brak jest również przebarwień i wyblakłych miejsc. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku komiksów, których walory wizualne są równie istotne jak stojąca za nimi treść. W szkolnej skali ocen komiks ten otrzymuje zasłużoną szóstkę.

Okładka komiksu Adventure Time przedstawia nam znanych z serialu animowanego o tym samym tytule bohaterów – Finn i Jake przybijają żółwia, Lodowy Król pogrążony jest w nieustającej frustracji, Marcelina gra na gitarze, a Grudkowa próbuje wbić się na pierwszy plan. Miłośnicy serialu poczują się tu jak u siebie! Z drugiej strony już sama okładka w pewien sposób weryfikuje odbiorców tego tomu – jest on adresowany (moim zdaniem) głównie do osób znających już dobrze serię, założenia, którymi się kieruje i złożoność relacji postaci. Historia powstania głównego antagonisty jest równie istotna co emocje łączące postaci pierwszo- i drugoplanowe. Bez tej wiedzy komiks naprawdę wiele traci ze swojego uroku, a nieprzygotowany na przyjęcie dużej dawki absurdalnego humoru umysł może jej nie wytrzymać. Jeśli jednak wiesz kim jest Lisz (występujący w komisie jako Król Zły),znasz możliwości Marceliny i jej przyjaciółki Księżniczki Balonowej – będziesz bawić się znakomicie.

Po otwarciu komiksu dowiadujemy się...
Do reszty recenzji zapraszam na:

(...) Komiks nie jest wierną adaptacją żadnego odcinków, uzupełnia fantastyczną rzeczywistość krainy Ooo. Całość uniwersum doceniana jest przez widzów, czytelników oraz krytyków. W 2013 komiksowe „Adventure Time” zostało nagrodzone prestiżowymi nagrodami Eisnera i Harvey’a w kategoriach (odpowiednio) „Najlepsza publikacja dla dzieci” oraz „Najlepsza publikacja dla młodych czytelników”.

Głównymi bohaterami, tak jak w animacji, są Finn – ludzki chłopak – oraz jego magiczny pies Jake, który potrafi zmieniać tak kształt, jak i rozmiar. W omawianym tomie duet ma „proste” zadanie: ocalić bajkowy świat (Krainę Ooo) przed Królem Złym, który chce wessać wszystko do worka bez dna. W komiksowym świecie spotkamy też kilkoro ich magicznych i odjechanych bohaterów, którzy są przyjaciółmi wspomnianej powyżej dwójki – Marcelinę, Królową Wampirów, Królewnę Balonową, Królewnę Grudkowego Kosmosu, BMO czy Lodowego Króla.

Świat „Adventure Time” jest niezwykle abstrakcyjny, a także symboliczny. Kraina zamieszkiwana przez naszych bohaterów jest rzeczywistością alternatywną, nie imają się jej logika zdarzeń czy następstwo czasu. Scenarzyście Ryanowi Northowi udało się oddać fabularną swobodę animowanego pierwowzoru. Finn, Jake oraz ich przyjaciele są niefrasobliwi i do pewnego stopnia beztroscy, chociaż ich świat ma za chwilę zniknąć – jakby wiedzieli, że wszystko się dobrze skończy.

Bohaterowie, co nietypowe i może zostać docenione przez dorosłych czytelników, mają „świadomość” bycia postaciami komiksowymi – od czasu do czasu zwracają się bezpośrednio do czytelnika lub przeciwstawiają się pomysłom autora. Warto zwrócić szczególną uwagę na miniaturowe kadry oraz napisy u dołu strony – kolejny ciekawy, (od)autorski zabieg, w którym postacie komentują sytuacje, w jakich je umieszczono. Ilustracje są czarujące. Shelli Paroline oraz Braden Lamb używają cartoonowej kreski oraz pstrokatych kolorów, by podkreślić umowność świata. Plansze są przejrzyste, struktura akcji idealnie została przełożona na kadry...

- - -
cały tekst można przeczytać tu:

Świetnie oddaje feel kreskówki.

Świetnie oddaje feel kreskówki.

Papka. Bezsensowny, debilny amerykański bełkot. Nie polecam, choć fani kreskówki i tak sięgną i pewnie się zachwycą.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Świetny i absurdalnie zabawny komiks, który można czytać bez końca. Spodoba się dzieciom, które nie przepadają za powieściami i wolą "łatwe" książki :)

Dla prawowitego fana Adventure Time polecam lekturę :)

Dla prawowitego fana Adventure Time polecam lekturę :)

Przegrudkowy komiks. Ciekawa, przyjemna historia i ładna kreska.

Przegrudkowy komiks. Ciekawa, przyjemna historia i ładna kreska.

• Komiksy
  • Komiks