Historia Polski 1795-1918

Okładka książki Historia Polski 1795-1918 Andrzej Chwalba
Okładka książki Historia Polski 1795-1918
Andrzej Chwalba Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Historia Polski WL historia
historia
Historia Polski WL
Wydawnictwo Literackie
2005-01-01
2005-01-01
historia Polski XIX w. Polska pod zaborami
Inne

Okładka książki Cham i Pan. A nam, prostym, zewsząd nędza? Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula
Cham i Pan. A ... Andrzej Chwalba, Wo...
Okładka książki Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945 Andrzej Chwalba, Żanna Komar, Jacek Purchla, Monika Rydiger
Niechciana sto... Andrzej Chwalba, Ża...

Nie jest łatwo o podręcznik, który nie służyłby jedynie do "wkuwania", ale był również fascynującą podróżą po historii. Książka prof. Chwalby jest właśnie znakomitym ujęciem epoki "przedłużonego" XIX wieku, gdzie odnajdujemy obraz Polaków nie tylko zamieszkujących ziemie trzech zaborów, ale również krain, które historycznie przynależały wcześniej do Polski, jak chociażby Górny Śląsk, oraz tych, które w granicach naszego kraju nigdy nie leżały - Mazury, lecz zamieszkiwała je ludność polskojęzyczna. Tym co wyróżnia podręcznik Chwalby jest z pewnością bardzo przejrzysta kompozycja treści, skupienie się przez autora na procesach cywilizacyjnych, które, można odnieść wrażenie, miały stanowić esencję tej pracy. Procesy te zostały potraktowane bardzo szeroko, nie zabrakło miejsca także na uwagi porównawcze z zaborcami oraz innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Tworzenie się narodowości polskiej, jako jedno z najważniejszych zjawisk tego okresu, zostało przedstawione w sposób bardzo wszechstronny. Można powiedzieć nawet, że opis wypadków politycznych zszedł na drugi plan, jako nie najistotniejsza część całości, jaką jest historia. Wielkim plusem dzieła Chwalby jest również styl oraz język, jakim posługuje się autor. Olbrzymia erudycja pozwala mu na wplatanie w tok wywodu różnych uwag, które znacznie wzbogacają treść książki, oraz powodują, iż niejednokrotnie zapominamy że mamy do czynienia z podręcznikiem. Przykładem powyższego może być cytat z jednego z bardziej znanych angielskich myślicieli przełomu XVIII i XIX wieku, który charakterystyczny jest dla stosunku mocarstw zachodnich do tzw. sprawy polskiej (i to nie tylko w XIX wieku): "Zdaniem Edmunda Burke'a z początku XIX w., (...) z punktu widzenia angielskiego <<Polska mogła równie dobrze być krajem na Księżycu>>".
Jeśli ktoś ma na celu próbę zrozumienia procesów historycznych, które w dużej mierze przyczyniły się do aktualnego obrazu Polski, powinien sięgnąć właśnie po podręcznik Andrzeja Chwalby.

Czytałem te cegły za czasów studiów historii, nie były złe, ale to mi się najmniej podobało, raczej nie polecam.

Znakomite gruntowne opracowanie historii Polski będącej pod zaborami, dużo szczegółów i ciekawostek, pozycja zalecana jako podręcznik m.in. dla studentów i nauczucieli historii. Czytałem dwa razy - rewelacja

Pełen profesjonalizm w tej książce. Czyta się bardzo dobrze. Solidne opracowanie ziem polskich w XIX wieku. Jedynym mankamentem, to to, ze w książce tej jest mało historii politycznej ale za to dużo historii społecznej, kulturalnej. Polecam uzupełnić ten okres książką prof. Jerzego Zdrady, Historia Polski 1795 - 1914, wydanej w PWNie.

Jeden z lepszych podręczników do historii Polski tego okresu. Język przystępny, informacje nie przytłaczają czytelnika, przyjemna lektura

Zdecydowanie za dużo szczegółów. Ciężko stwierdzić, co jest ważne.

Zdecydowanie za dużo szczegółów. Ciężko stwierdzić, co jest ważne.

Świetna pozycja nie tylko dla studentów. Przekrojowy obraz Polski z czasów gdy nie istniała na mapie.

Bardzo dobry, przemyślany układ całej książki. Czuję się mile połechtana tak niezmierną (jak na całościowe ujęcie historii Polski) ilością wzmianek o Żywcu.

"Człowiek rzadko wyciąga lekcje z historii, a narody nigdy" (E. von K.-L.) - niniejsza książka jest tylko potwierdzeniem słów cytowanych.

Bardzo dobry podręcznik akademicki. Polecam go wszystkim nie tylko studentom. Zawiera on nowoczesną syntezę historii ujętą z antropologicznego punktu widzenia.

• historia
  • Historyczne