Paulus - Trauma Stalingradu

Okładka książki Paulus - Trauma Stalingradu Torsten Diedrich
Okładka książki Paulus - Trauma Stalingradu
Torsten Diedrich Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Paulus. Das Trauma von Stalingrad. Eine Biographie
Wydawnictwo Dolnośląskie
2014-09-10
2014-09-10
Jerzy Pasieka
paulus stalingrad wermacht rzesza stalin hitler nrd

Bardzo dobra książka.
Pierwsza biografia Friedricha Wilhelma Ernsta Paulusa syna biednego urzędnika, który został feldmarszałkiem a później okrzyknięty zdrajca III Rzeszy.
Ukazując karierę wojskową Paulusa jednocześnie opisano przemianę tego zagorzałego zwolennika Hitlera we wroga hitleryzmu pod wpływem pozostawieniu jego 6 armii na pastwę Rosjan. Z jednej strony widział bezsens śmierci swoich żołnierzy a z drugiej praktycznie do końca Paulus szukał usprawiedliwienia dla rozkazu Hitlera zabraniającego mu wycofania 6 armii a tym samym uratowania 6 armii.

Na tle historii Paulusa możemy również doszukać się próby wyjaśnienia poparcia jakie generalicja niemiecka udzieliła Hitlerowi. Zdaniem autora byłby to wynik frustracji oficerów będącej skutkiem utraty elitarnej pozycji (również finansowej) w społeczeństwie niemieckim po przegraniu I WŚ.

Polecam tę pozycję polecić wszystkim interesującym się II WŚ.

Bardzo dobra książka.

Główny bohater książki, to Friedrich Wilhelm Ernst Paulus, jeden z najznamienitszych niemieckich dowódców, feldmarszałek, który kierował
przeprowadzonymi na ogromną skalę strategicznymi symulacjami działań na froncie wschodnim. Był współtwórcą słynnej operacji Barbarossa.
Dowodził także 6. Armią Polową, którą walczyła m.in. pod Stalingradem.
Paulus zmarł w 1957 roku w Dreźnie.
Przez długie lata niewiele o nim wspominano, pisano. Powodem najprawdopodobniej był fakt, iż zdecydowana większość materiałów dot. feldmarszałka, jego działalności wojskowej, dokonań znajdowała się w Niemczech Wschodnich, w tamtejszych archiwach. Z różnych powodów materiały te do upadku NRD nie były dostępne.
Poza tym, nie ukrywajmy, dla wielu Paulus to tchórz, a dla innych postać co najmniej kontrowersyjna. Powodem tego jest zapewne fakt, iż nasz bohater był pierwszym niemieckim feldmarszałkiem, który skapitulował podczas II wojny światowej i dał się wziąć do niewolim czyli wg. wielu stchórzył.
Niniejsza książka to pierwsza trak dokładna, dogłębna postać feldmarszałka Paulus.
Jest to pozycja dopracowana w każdym szczególe. Zadziwia w niej wiele rzeczy, ale przede wszystkim bibliografia i źródłoznawstwo. Wierzcie mi, stwierdzenie, że są one bardzo imponujące jest wielkim niedopowiedzeniem. Diedrich, autor książki, przytacza wiele materiałów do, których w większości przypadków rzadko komu udałoby się dotrzeć. Na porządku dziennym są książki historyczne, wspomnienia, listy, zdjęcia, notatki, dokumenty wyciągnięte z najgłębszych postkomunistycznych archiwów, wywiady ze świadkami, osobami znającymi Paulusa.
Sporo miejsca autor poświęca na opis życia Paulusa, na analizę faktu, jak urodzenie, dorastanie w Niemczech okresu Republiki Weimarskiej wpłynęło na Paulusa, jak ukształtowało jego charakter, sposób myślenia.
Jednak większość część opasłego tomu Diedrich poświecił opisowi działań Paulusa w okresie najpierw III Rzeszy,a póżniej na różnych etapach o frontach II wojny światowej. Jeżeli chodzi o okres II wojny światowej, to najbardziej autora interesuje (a co za tym idzie jest najszerzej omawiany) temat oblężenia Stalingradu i walk o miasto. Nie bez kozery książka nosi podtytuł..trauma Stalingradu. Badacz opisuje także kolejne lata w niewoli sowieckiej, jakie przyszło feldmarszałkowi spędzić.
Dla polskiego czytelnika istotnymi mogą być wątki polskie, jak np. kampania wrześniowa. Diedrich sporo o nich pisze.
Paulus. Trauma Stalingradu, to dopracowana w każdym calu ( mimo dosyć trudnej tematyki, naukowego potraktowania tematu, licznych przypisów, bogatej bibliografii) przystępnie napisana pozycja. Co istotne, to jedyna taka pozycja na rynku. Gorąco polecam.

Dowodził także 6. Armią Polową, którą walczyła m.in. pod Stalingradem.
Paulus zmarł w 1957 roku w...

Książka Torstena Diedricha jest pierwszą tego typu biografią Friedricha Paulusa. Jako wielki przegrany i pierwszy pojmany niemiecki feldmarszałek Rzeszy, Paulus został niemal wypchnięty z kart historii. A przecież zapomina się, że wiele udanych kampanii wojskowych nie mogłoby się odbyć bez jego udziału w planowaniu. W końcu sam poprowadził atak na twierdzę Stalingrad, którą zdobył dla swojego Führera. Torsten Diedrich jako pierwszy dokonał tak kompletnych badań na temat Paulusa. W swojej książce opisał każdy aspekt z jego życia, poczynając od najmłodszych lat, wstąpienia do wojska, pracy dla Reichswehry, a później Wermahtu. Opisuje ze szczegółami jego pracę w sztabach wojskowych i dowódcy 6. Armii pod Stalingradem. Ale też na tym nie poprzestaje - po tych wydarzeniach Paulus spędził dziesięć lat w niewoli sowieckiej, w których próbował odszukać siebie i wytłumaczyć z udziału w największej zbrodni przeciwko ludzkości. Kolejny rozdział autor poświęca jego działalności na rzecz zjednoczeni narodu niemieckiego po powrocie do NRD.

Paulus jest postacią niezwykle kontrowersyjną. Jako wysoki rangą oficer i dowódca 6. Armii był odpowiedzialny za brutalne zachowanie swoich podwładnych. Biorąc pod uwagę ilość ofiar po obu stronach (Niemcy ponad 3 miliony, sowieci - ponad 5 milionów) nie dziwi fakt, że wojnę rozpętaną przez Hitlera nazywano totalną. Podczas bitwy o Stalingrad zginęło grubo ponad 300 tysięcy niemieckich żołnierzy. Kolejne tysiące zginęły w niewoli, w obozach lub w drodze do nich.

Książka Diedricha nie należy do łatwych w odbiorze. Jest to typowe opracowanie naukowe, w którym treść naszpikowana jest dużą ilością przypisów. Przypisy te umieszczono na końcu książki i zajmują 63 strony z 568 ogółem. Kolejne 53 strony zajmują źródła, wyjaśnienia skrótów oraz spisy map i wywiadów. Książka podzielona jest na sześć rozdziałów, a ich treść zajmuje 468 stron. Po stronie 288 wstawiono wkładkę ze zdjęciami. Z uwagi na przejrzysty i przystępny język książkę czyta się łatwo. Autor koncentruje się przede wszystkim na wędrówce Paulusa, ale w wielu miejscach poświęca jeden lub dwa akapity na objaśnienie zagadnień dotyczących historii, aby naszkicować czytelnikowi powody takiej lub innej sytuacji. Do plusów książki należy także dokładne przedstawienie zakresu badań. W kilku miejscach Diedrich podkreśla, gdy na jakiś temat informacje są niekompletne, lub jest potrzeba przeprowadzenia dodatkowych badań.

Pozycja warta polecenia przede wszystkim z uwagi na pierwszą kompletną biografię Friedricha Paulusa, ale także ponieważ w sposób dokładny uzupełnia wiedzę o II Wojnie Światowej i początkach NRD.

Więcej:

Na półkach: , , , , , , , ,

Świetna książka, prezentująca jedną z najbardziej znanych i kontrowersyjnych postaci II WŚ. Polecam ją wszystkim miłośnikom historii tej wojny oraz antykomunistom.

• II wojna światowa
  • Biografie