Na ziemi niczyjej

Okładka książki Na ziemi niczyjej Anna Brzezińska, Grzegorz Wiśniewski
Okładka książki Na ziemi niczyjej
Anna BrzezińskaGrzegorz Wiśniewski Wydawnictwo: Code Red Tomasz Stachewicz Cykl: Wielka wojna (tom 2) horror
Kategoria:
horror
Cykl:
Wielka wojna (tom 2)
Wydawnictwo:
Code Red Tomasz Stachewicz
Data wydania:
2014-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-11-01
Język:
polski
ISBN:
9788364416903
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
50
566

Na półkach:

Książka składa się z 3 niezależnych od siebie opowieści frontowych z czasów Wielkiej Wojny 1914-1918 r. Bohaterami pierwszej i trzeciej są obywatele Brytyjskiej Wspólnoty Narodów Commonwealth, zaś druga jest opowiadana przez niemieckiego żołnierza (chyba podoficera - nie znam się na stopniach wojskowych, w każdym razie był przed powołaniem do wojska studentem). Wszystkie części zawierają kęs prawdy (1915 r. - bitwa pod Loos oraz John Kipling - syn Rudyarda noblisty, 1916 r. - bitwa jutlandzka, 1917 r. - Bitwa pod Passchendaele znana także jako 3 bitwa pod Ypres oraz zakon beginek i św. Małgorzata). Słuchałam z fascynacją.

Książka składa się z 3 niezależnych od siebie opowieści frontowych z czasów Wielkiej Wojny 1914-1918 r. Bohaterami pierwszej i trzeciej są obywatele Brytyjskiej Wspólnoty Narodów Commonwealth, zaś druga jest opowiadana przez niemieckiego żołnierza (chyba podoficera - nie znam się na stopniach wojskowych, w każdym razie był przed powołaniem do wojska studentem). Wszystkie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2739
619

Na półkach: ,

Drugi tom "Wielkiej wojny", troszkę bardziej udany od poprzednika, ale jednocześnie obnażający smutną prawdę - autorzy nie powinni pisać tekstów wspólnie. Doskonale to uwidacznia sposób konstruowania fabuły, zaprezentowany w tej książce, będącej tak naprawdę zbiorem opowiadań - jednego wspólnego i dwóch samodzielnych, napisanych przez Brzezińską i Wiśniewskiego osobno.

Otwierająca zbiór "Chwała ogrodów", ów wspomniany wspólny tekst, przejawia te same problemy, co pierwszy tom cyklu - literacki narcyzm, skutkujący niepotrzebnym rozdęciem objętości opowiadania. Sedno fabuły, i tak niezbyt szczęśliwie skrojonej, obejmuje swego rodzaju załamanie psychiczne popularnego korespondenta wojennego, który właśnie otrzymał informację o zaginięciu jedynego syna na froncie I wojny światowej. Historia została w sporej części oparta na wątkach z życiorysu Rudyarda Kiplinga, noblisty obecnie znanego głównie z "Księgi dżungli", ale z niewiadomej przyczyny autorzy zmienili mu nazwisko na Rylan Carlie, co tak na dobrą sprawę niczemu nie służy, powodując co najwyżej konfuzję w momencie, gdy pojawia się wzmianka, że bohater dostał literackiego Nobla. Podczas gdy noblisty o takim nazwisku próżno szukać. Jest to o tyle istotne, że wszystkie pozostałe elementy - oprócz, ma się rozumieć, wątku nadprzyrodzonego - wskazują na to, że rzecz rozgrywa się w naszej rzeczywistości. Po co więc było zmieniać nazwisko bohatera, zwłaszcza że na końcu widnieje autorska adnotacja upewniająca nas w tym, że mamy do czynienia właśnie z Kiplingiem...?

"Chwała ogrodów" ma jednak inny, głębszy problem, powodujący, że opowiadanie nie przynosi spodziewanej czytelniczej satysfakcji. Jest po brzegi wypchana niepotrzebnymi, służącymi tylko nabijaniu objętości, opisami. Każda, nawet najmniej istotna postać poboczna, ma chociaż kilka akapitów biograficznych, wzbogaconych niekiedy barwnymi, acz absolutnie nieistotnymi z punktu widzenia fabuły zdarzeniami z przeszłości. Gdyby wytrząsnąć z tekstu takie nadmierne wykwity, ostałaby się może połowa pierwotnej objętości. Łatwo w tym momencie pokusić się o tezę, że po zbudowaniu jądra opowiadania oboje autorów, naprzemiennie, zabrało się za oblepianie historii kolejnymi "ubogacającymi" anegdotami, dykteryjkami i wspominkami, żeby wspólny wkład był wyraźnie widoczny. No i jest. W postaci garba.

Pozostałe dwa opowiadania zbudowane są w znacznie bardziej zwarty sposób. "Śpiew nad otchłanią" Grzegorza Wiśniewskiego proponuje historię niemieckiego żołnierza, który po załamaniu nerwowym na froncie zachodnim trafia jako marynarz na pokład lekkiego krążownika "Wiesbaden". Historia też generalnie oparta jest na faktach (na zatopionym podczas bitwy jutlandzkiej "Wiesbadenie" służył będący tutaj jednym z głównych bohaterów Johann Kinau, poeta i pisarz marynista publikujący pod pseudonimem Gorch Fock),ale nie ma tu żadnych zbędnych akapitów, a styl narracji i dokładność w oddaniu detalu pokazuje, że Wiśniewski doskonale by się sprawdził nie tylko na niwie fantastyki, ale również jako autor realistycznej prozy militarystycznej. Jedynym mankamentem jest irytujące rozpadanie się tekstu na dwie części - główną, doskonale się rozkręcającą i gęstą od szczegółów wojskowego życia, i końcową, jakby doklejoną, z dość pobieżnym opisem zdarzeń z czasu bitwy jutlandzkiej. Zupełnie jakby zamierzenia były znacznie większe, ale z braku miejsca w książce bądź chęci do dalszej pracy twórczej autor przerwał pisanie głównego wątku i dokleił przylepiony byle jak finał. Od czasu "Śpiewu nad otchłanią" nic nowego autorstwa Grzegorza Wiśniewskiego się już nie ukazało, a szkoda, bo jego teksty czyta się wartko i z zainteresowaniem. Nawet jeśli wyglądają na przerwane w pół drogi.

Książkę zamyka najobszerniejszy i zarazem najwartościowszy tutaj tekst, "Ziemia niczyja" Anny Brzezińskiej. Jest to pełna fatalizmu i zarazem mrocznej baśniowości historia przejęcia przez grupę brytyjskich żołnierzy zrujnowanego klasztoru beginek, położonego gdzieś na terenie Flandrii. Walka była zażarta i bezpardonowa, trupy zaległy po zmienionej przez pociski w bagno okolicy, urwał się kontakt z własnymi jednostkami, ale najgorsze było to, co pozostawało dotąd ukryte w podziemiach klasztoru. Coś, co wyrwało się na wolność. Opowieść jest gęsta od różnych szczegółów, ponura w wymowie, a i na tyle sprytnie skrojona, że wisząca w powietrzu tajemnica w pełni zostaje wrzucona w światło reflektorów dosłownie tuż przed finałem.

Nawet więc jeśli pierwsze opowiadanie lekko męczy pustosłowiem, a drugie sprawia wrażenie porzuconego w połowie pracy, książka jest warta uwagi. Choćby dlatego, że mało kto w dzisiejszych czasach pochyla się nad tematyką I wojny światowej, a jak już się pochyla, to praktycznie nigdy nie wplątuje w opowieść wątków nadprzyrodzonych.

Drugi tom "Wielkiej wojny", troszkę bardziej udany od poprzednika, ale jednocześnie obnażający smutną prawdę - autorzy nie powinni pisać tekstów wspólnie. Doskonale to uwidacznia sposób konstruowania fabuły, zaprezentowany w tej książce, będącej tak naprawdę zbiorem opowiadań - jednego wspólnego i dwóch samodzielnych, napisanych przez Brzezińską i Wiśniewskiego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
442
10

Na półkach:

szósta gwiazdka za opowiadania "śpiew nad otchłanią" i "ziemia niczyja"

szósta gwiazdka za opowiadania "śpiew nad otchłanią" i "ziemia niczyja"

Pokaż mimo to

avatar
195
21

Na półkach: ,

Odcinam co najmniej jedną gwiazdkę za pesymizm tych minipowieści - strasznie dołujące...
A jednocześnie dobrze napisane, oddają doskonale beznadzieję i bezsens walki w Wielkiej Wojnie. Przychylam się do poprzedniej opinii, że "Chwała Ogrodów" jest najsłabsze w całym zbiorze.

Odcinam co najmniej jedną gwiazdkę za pesymizm tych minipowieści - strasznie dołujące...
A jednocześnie dobrze napisane, oddają doskonale beznadzieję i bezsens walki w Wielkiej Wojnie. Przychylam się do poprzedniej opinii, że "Chwała Ogrodów" jest najsłabsze w całym zbiorze.

Pokaż mimo to

avatar
106
8

Na półkach: , ,

Książka warta przeczytania jedynie drugiego z trzech opowiadań pt. "Śpiew nad otchłanią", które w moim przekonaniu jest najlepsze. Do twórczości Grzegorza Wiśniewskiego pewnie jeszcze zajrzę, ale na pewno podaruję sobie twórczość Anny Brzezińskiej.

Książka warta przeczytania jedynie drugiego z trzech opowiadań pt. "Śpiew nad otchłanią", które w moim przekonaniu jest najlepsze. Do twórczości Grzegorza Wiśniewskiego pewnie jeszcze zajrzę, ale na pewno podaruję sobie twórczość Anny Brzezińskiej.

Pokaż mimo to

avatar
917
162

Na półkach: ,

Książka jest zupełnie inna od pierwszej z cyklu o wielkiej wojnie. Pierwsza była lekko humorystyczna, traktująca wojnę jako przygodę i możliwość obłowienia się złotem i kosztownościami.
Teraz mamy do czyniania z trzeba powieściami, każda traktująca o innych bohaterach, na innym odcinku działań wojennych.
Pierwsza z nich to "Chwała Ogrodów" zajmuje się lekkiem rodziców pozostających w domach i martwiących się o swoich synów którzy walczą na froncie. Zagrożeniem tutaj są telegramy które przychodzą z dowództwa informując w krótkich słowach o zaginięciu/śmierci najbliższych.
Opisy są bardzo sugestywne, łatwo wyobrażamy sobie bezbronność i całkowitą bezradność tych, którzy zostali w domu. Główny bohater jest pisarzem i korenspodentem wojennym, który stracił już jedno swoje dziecko, a jego syn bierze właśnie udział w wojnie.
Mimo ciekawego dosyć tematu, uważam je za najsłabsze z umieszczonych w tej książce.
Drugim opowiadaniem jest "śpiew nad octhłanią", akcja dzieje się na morzu, wydarzenia widzimy oczami żołnierza który przeniósł się z wojsk lądowych do marynarki i wylądował na niewielkim okręcie. Wspaniale opisana beznadziejność walki, strach i nadzieja każdego z żołnierzy.
Trzecie opowiadanie "Na ziemi niczyjej" stawia nas w obliczu tajemnicy, w zrujnowanym kościele czai się zło. Żołnierze muszą tutaj stawić czoło nie tylko znanej już przez siebie wojnie, ale także ciemnym mocom które przedarły się na ten świat przeorany pociskami artyleryjskimi.

Wszystkie opowiadania są wyraźnie pesymistyczne, ukazujące beznadzieję życia podczas wojny. Gdzie każdy dzień jest szary, a śmierć przychodzi znikąd o świcie.

Książka jest zupełnie inna od pierwszej z cyklu o wielkiej wojnie. Pierwsza była lekko humorystyczna, traktująca wojnę jako przygodę i możliwość obłowienia się złotem i kosztownościami.
Teraz mamy do czyniania z trzeba powieściami, każda traktująca o innych bohaterach, na innym odcinku działań wojennych.
Pierwsza z nich to "Chwała Ogrodów" zajmuje się lekkiem rodziców...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    117
  • Chcę przeczytać
    117
  • Posiadam
    57
  • Fantastyka
    7
  • I wojna światowa
    3
  • 2011
    2
  • E-book
    2
  • Ebooki
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • E-booki
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Na ziemi niczyjej


Podobne książki

Przeczytaj także