Winter King. The Dawn of Tudor England MP3

2 min.
Anglia Tudorowie Henryk VII

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Cieszę się że przeczytałem tą pozycję choć ostatnio czytałem o czasach bardziej współczesnych. Jedyny minus jaki widzę to mnóstwo nazwisk, w których często się gubiłem, choć chyba nie rozsadzało to narracji.
Na pewno czułem się częścią tej epoki czytając tą książkę. Chyba najbardziej urzekła mnie sytuacja z Filipem Burgundzkim, który poprzez "przymusowe lądowanie w Anglii" przypadkowo stał się "gościem" Henryka VII.
Książkę polecam, po jej przeczytaniu zostanę jeszcze trochę w tej epoce zabierając się za dzieło poświęcone Izabeli Kastylijskiej.

Bardzo ciekawa książka o życiu Henryka 7 . Na uwagę zasługuje sposób podporządkowania możnych- król nakładał na nich wysokie grzywny i odechciało im się spisków. Przy okazji napełnił swój skarbiec. Bardzo cwana polityka. W stosunku do Henryka 8 ,który zasłynął głównie ze swych żon jego ojciec jawi się jako mąż stanu i zapobiegliwy władca. Wartościowa lektura.

Książka ciekawie napisana, wciągająca, szybko się ją czyta. Warta polecenia.

Książka ciekawie napisana, wciągająca, szybko się ją czyta. Warta polecenia.

Bardzo ciekawa opowieść o założycielu dynastii Tudorów Henryku VII - ojca słynniejszego od niego Henryka VIII. Jak napisał autor we Wprowadzeniu, że mimo zasług – nie miał pełnych praw do tronu a zdołał przejąć władzę i niemalże bez przeszkód przekazał ją synowi, wciąż pozostaje tajemniczym i mrocznym władcą. I że sławą przewyższają go królowie cieszący się najgorszą reputacją w dziejach Anglii, panujący przed Henrykiem VII – Ryszard III oraz jego następca znany z imponującej postury – syn Henryk VIII. Dlatego byłam bardzo ciekawa tej książki.
„Historia ta rozgrywa się na obszarze położonym pomiędzy odległymi zakątkami Anglii a Wenecją i Rzymem, zaś miejscem akcji stają się wielkopańskie domy, królewskie dwory oraz urzędnicze kancelarie. Odtwarzamy tę historię na podstawie dokumentów banków handlowych, ksiąg głównych, sądowych akt, korespondencji dyplomatycznej a także raportów szpiegów i konfidentów. Pokazujemy przemoc stosowaną zarówno w pałacowych wnętrzach, jak i podczas turniejów. Stykamy się ze szczytnymi ideałami i rodową lojalnością, z honorem, pragmatyzmem politycznym, naganną dbałością o własny interes, ze starymi tradycjami oraz z nowym sposobem pojmowania roli władcy i rządu. Wszystko to przeplata się i ulega przemianie w scenerii najbliższego otoczenia Henryka VII oraz jego dworu” – cytat ze Wprowadzenia, ja lepiej bym tego nie ujęła.
Rewelacja. Na okładce zachęcają do przeczytania Philippa Gregory i Hilary Mantel.

Choć na pierwszy rzut oka objętość książki może nieco odstraszać, "Henryk VII" wciąga w zasadzie od pierwszych stron. Czytałam tę książkę jak fantastyczną powieść, z wieloma zwrotami akcji, doskonale nakreślonymi bohaterami, intrygami. Klimat jest niezwykły, niemal czuć zapach królewskich pałaców, chłód i wilgoć twierdzy Tower, bezsilność ofiar bezdusznego i okrutnego systemu. Co jakiś czas musiałam upewniać się, że to co czytam to jest rzeczywiście książka historyczna, a nie thriller polityczny. Polecam każdemu a sama mam nadzieję, że autor nie poprzestanie na tej debiutanckiej powieści i pójdzie dalej tym tropem. Miejsce na mojej półce już czeka :)

• Biografie
  • Historia Anglii