Miłość za kilka włosów

Okładka książki Miłość za kilka włosów Mrabet Mohammed
Okładka książki Miłość za kilka włosów
Mrabet Mohammed Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Lemur literatura piękna
Lemur
Love with a few hairs
Świat Książki
2008-01-01
2008-01-01
Paweł Lipszyc
literatura marokańska Tanger

Okładka książki Literatura na Świecie nr 7-8/2005 (408-409) Jane Bowles, Paul Bowles, William Seward Burroughs, Truman Capote, Alfred Chester, James Grauerholz, Michelle Green, Mrabet Mohammed, Redakcja pisma Literatura na Świecie
Literatura na ... Jane Bowles, Paul B...
Okładka książki Le citron Paul Bowles, Mrabet Mohammed
Le citron Paul Bowles, Mrabet...

Do lektury "Miłości za kilka włosów" zabrałam się z wielkim entuzjazmem. Niestety już po kilku stronach moje rozczarowanie narastało. Dlaczego? Otóż autor usilne stara się przedstawić nam jakąś historię, która opowiedziana odpowiednio byłaby prawdziwą gratką dla czytelnika a zwłaszcza miłośnika marokańskiego folkloru. Sposób napisania tej książki woła o pomstę do nieba - chaos, język poniżej poziomu wypracowania trzecioklasisty, ograniczone słownictwo, infantylne dialogi (jakby ze szkolnego teatrzyku),maksymalnie spłycona fabuła. Wielka szkoda!

Z wielkim trudem przebrnęłam przez najdłuższe opowiadanie w tejże książce ("Miłość za kilka włosów"). Ale trzy pozostałe ("El Fellah", "Święty przez przypadek" i "Sajjid") to jakieś nieporozumienie. Na mój gust ociera się to już o grafomanię.

Książka, którą polecono mi w bibliotece: sympatyczna bibliotekarka znając moje egzotyczne zainteresowania zaproponowała mi "Miłość za kilka włosów". Przemęczyłam tę pozycję w kilka dni, ale choćbym nie wiem jak chciała docenić ten chłam to nie potrafię :)
1. Zasób i dobór słów używanych przez autora jest na poziomie dziecka w wieku przedszkolnym. Cała fabuła opisana na zasadzie co kto zrobił. Nie ma tam miejsca (lub umiejętności autora na to nie pozwalają) na dogłębne poznanie duszy bohaterów, ich myśli, wrażeń i emocji. Brak opisów, metafor, porównań. Nigdy jeszcze nie spotkałam się z tak nędznie skleconą i opisaną fabułą. Każde dziecko, które obejrzy jeden odcinek "Rozmów w toku" czy innego telewizyjnego badziewia z gatunku społecznych problemów mieszkańców Polski może napisać taką właśnie książkę. Założę się, że niejedno dziecko zrobi to o niebo lepiej. Jakież wąskie horyzonty trzeba posiadać, aby tak fatalnie, płytko, infantylnie i zupełnie nieprawdziwie ująć tematykę relacji międzyludzkich!
2. Nie znalazłam tam prawdziwej magii, o której czytam w innych recenzjach. Tzw. "magia" występuje w książce pod postacią poczynań starych kobiet sprzedających za pieniądze ułudę miłości czy trutkę na faceta, ale czy to aby właściwe określenie?
3. Najciekawsze są konkluzje płynące z lektury. Po przeczytaniu książki do końca drogi czytelniku dowiesz się, że w książce tej kobiety to kłamliwe dziwki, włóczęgi i żebraczki, morderczynie, czarownice, ewentualnie podarunki/żywe ofiary dla potwora z groty. Panowie zaś to wspaniali myśliwi, opiekunowie, rozsądni mężowie stanu, błogosławieni uzdrowiciele i mędrcy. A że dobro musi wygrać ze złem- jak przeczytałam to w jednej recenzji- to kobiety kończą tak jak jest do przewidzenia a panowie w sposób przeciwny.
I ta właśnie moja konkluzja: jaki ten islam jest popier*** :) Jak ten arabski świat okrucieństwa, podporządkowania, przemocy i upokorzenia wspaniale kontrastuje z tym europejskim gdzie człowiek po prostu żyje i pozwala żyć. Chyba ja jedna z recenzentów niestety nie zakochałam się w tej "arabskiej magii".
Książkę warto przeczytać w jednym celu: aby przekonać się, że edukacja szkoły podstawowej gdzie dzieci uczą się formułować ambitniejsze i bardziej rozbudowane teksty to coś czego autorowi nie dane było doświadczyć a on sam jest kolejną ofiarą tej wspaniałej, magicznej kultury arabskiej :)

"Miłość za kilka włosów" to zbiór czterech opowieści, których akcja rozgrywa się w Maroku.

Tytułowy utwór jest najobszerniejszy, obejmuje on ponad dziewięćdziesiąt procent całości. To pełna magii, romantyczna opowieść o miłości, czarach, zabobonach, bogatych obyczajach i tradycjach opartych na Koranie.
Temu arabskiemu światu przeciwstawiona jest europejska mentalność, która jawi się tu jako moralne zepsucie i bogactwo sprowadzone do materializmu.
Między tymi dwiema sferami rozdarty wydaje się główny bohater, jednak gdy bliżej go poznamy, odnosimy wrażenie, że to nie tyle rozdarcie, ile wyrachowane sięganie po te elementy, które są wygodne w danej chwili.

Trzy końcowe opowiadania bardzo przypominają baśnie, w których tradycyjnie zło musi zostać ukarane, a dobro nagrodzone. Mają one swój urok, ale - w przeciwieństwie do tytułowego utworu - są dla dorosłego czytelnika przewidywalne.

Całość napisana jest prostym językiem, większość tekstu stanowią dialogi, które czasem mogą wydawać się nieco infantylne.

Temu arabskiemu światu przeciwstawiona jest europejska mentalność,...

Jeżeli ktoś lubi historie miłosne, z przewagą dialogów, skąpymi opisami i szczyptą orientu- ta książka jest dla niego.

Historia mężczyzny, który z pomocą starej czarownicy i pukla włosów rozkochuje w sobie koleżankę z dzieciństwa.

***
Niestety (moim zdaniem) płytka fabuła sprawiła, że nie mam już siły na dalszą część.

***
Sięgając po tę książkę myslałam, że poznam kawałek kultury arabskiej - i chyba to sprawiło, że doczytałam to opowiadanie do końca....

Po przeczytaniu,wydaje się,że można usiąść i pisać podobnie...

Po przeczytaniu,wydaje się,że można usiąść i pisać podobnie...

„ Miłość za kilka włosów” marokańskiego pisarza Mohammeda Mrabeta jest pierwszą powieścią tego pisarza wydaną w Polsce. Jest to opowieść rozgrywająca się w Tangerze o miłości, magii i zderzeniu kultury marokańskiej z zachodnim stylem życia. Zbiór tworzą cztery opowiadania oraz barwne obrazy malowane przez pisarza.
17 letni chłopak Mohammed zakochuje się w Minie, towarzyszce zabaw z dzieciństwa. Chcąc zapewnić sobie jej wzajemną miłość udaje się do starej wróżbiarki, która spalając kilka włosów dziewczyny wróży i zapewnia uczucie. Romans rozkwita, ale wkrótce zaczynają piętrzyć się problemy. Młodzi ludzie zafascynowani kulturą świata zachodniego pragną zmienić swój styl życia , ubierają się na sposób europejski , bywają w kawiarniach dla obcokrajowców, nie mieszkają z rodzicami. Jednak tradycja rodzinna, kultura arabska w której zostali wychowani , przesądy i wierzenia nie pozwalają na przetrwanie zawartego małżeństwa. Odczuwa to szczególnie dotkliwie Mohammed, który w przyszłości obawia się stałych związków.
Opowiadanie „ El Fellah” – to historia zażyłości muzułmańskiego służącego z dziewczynką, którą opiekuje się z zamożnej rodziny francuskiej, jej zmianę stylu życia i myślenia. Wyraźnie zaznaczony jest wpływ osoby wychowującej / muzułmanina/ i skutki ignorancji roli wychowawczej rodziców .
„ Święty przez przypadek” oraz „Sajjad” – to przesycone arabskimi akcentami przypowieści, rodzaj baśni, przesyconej marokańskimi zwyczajami, wierzeniami , magią, orientalnym sposobem myślenia.
Wspaniała proza Mrabeta , prosta i pełna mądrych życiowych prawd oczarowała mnie . Książka wzbogacona jest o piękne, obrazy autorstwa pisarza, w których dopatrzeć można się stanów emocjonalnych bohaterów.

17 letni chłopak Mohammed zakochuje się w Minie,...

Jest to prosta historia o życiu i miłości. Doprawiona szczyptą magii i zabarwiona szarością życia. Historia o aromacie islamskich baśni, i dotknięta nutą współczesnych problemów. Dobro i zło nie są ściśle rozdzielne niczym biały i czarny, lecz stanowią wielobarwny świat.
Jest to historia o dwojgu młodych, on zakochuje się w niej bez pamięci, ona nie chce go znać. A jednak w niewyjaśniony sposób ona staje się jego "żoną". Jednak nawet magia wykorzystana w dobrym celu traci swoją moc. Tak samo obarczeni szarością młodzi gubią uczucie, które dopiero co zaczęło się budować. Efekt końcowy: słodko-gorzka książka obyczajowa z przypowieścią na końcu, którą naprawdę warto przeczytać

2041

Cztery opowiadania marokańskiego pisarza, z których pierwsze, tytułowe - "Miłość za kilka włosów" to 95% objętości całej książki.
Książki, która mnie się spodobała. Jest bardzo arabska i w ciekawy sposób pokazuje nieszczęścia, jakie mogą wynikać (i często wynikają) ze zbytniego zachłyśnięcia się europejską kulturą i naszym stylem życia przez muzułmanów.

Prosta i oryginalnie prosto napisana historia, która w pewnych momentach może stanowić wyciskacza łez. Polecam.

Ustna gawęda Marokańczyka spisana przez przyjaciela, Paula Bowlesa. Pozorna prostota może zwieść czytelnika europejskiego.
Jako ciekawostka z arabskiej strony świata.

Jako ciekawostka z arabskiej strony świata.

• Afryka
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
  • Literatura arabska
  • Mam papierowe
  • Islam, Bliski Wschód, Arabia, Afryka, Azja

Dodaj cytat z książki Miłość za kilka włosów