Adolf Hitler. Mój przyjaciel z młodości

2014-10-22
2014-10-22
Wawrzyniec Sawicki
Hitler wspomnienia

Bardzo ciekawa książka opisująca historię młodości Adolfa Hitlera.

Bardzo ciekawa książka opisująca historię młodości Adolfa Hitlera.

Książkę można śmiało nazwać "Kroniką opętania". To wspomnienia Augusta Kubizka, przyjaciela z młodości Adolfa Hitlera, opisująca najpierw ich znajomość w Linzu (gdzie połączyła ich miłość do opery oraz architektury),a następnie ich wspólne zamieszkiwanie w Wiedniu w wynajętym pokoju. Zawiera opis codziennego życia Adolfa Hitlera w tym okresie, jest pełna ciekawostek. Opis scen wybuchów Hiltera, jego rojeń na temat przebudowy świata, zaczętych i porzucanych planów (jak np. próba napisania opery bez jakiegokolwiek przygotowania) czy prawie mistycznych przeżyć na szczycie Freinbergu (gdzie Hitler otrzymał jakoby wizję swojego posłannictwa dla ludzkości) czyta się wyśmienicie, aczkolwiek z mieszanymi uczuciami.

Czytając książkę nie można także oprzeć się wrażeniu, że relacja Hitlera z Kubizkiem jest uderzająco analogiczna do relacji Hitlera z całym narodem niemieckim. Obserwujemy jak z każdym dniem Adolf Hilter wywiera coraz większy wpływ na Kubizka, całkowicie go sobie podporządkowując. W pewnym momencie Kubizek żyje tylko po to, by spełniać zachcianki Hiltera oraz zaspokajać jego potrzebę bycia podziwianym. Wszystkie swoje myśli, prawie cały czas Kubizek poświęca Hilterowi. Zainteresowania czy wola Kubizka są nieważne, ważny jest tylko Hitler. Kubizek wydaje się być świadomy tej wampirycznej przyjaźni, a jednak nie może zdecydować się na ucieczkę. Jego zauroczenie Hitlerem jest coraz większe. Niespodziewanie dla Kubizka, to Hilter go porzuca z dnia na dzień, bez słowa. Pomimo tego, Kubizek do końca życia jest zafascynowany "wielkim człowiekiem, jakiego spotkał w swoim życiu".

Świetnie napisane wspomnienia przez Augusta Kubizka, który przez cztery lata przyjaźnił się z Adolfem Hitlerem w latach jego młodości.
Autor ukazuje nam przyszłego Furera, jako młodego człowieka, który początkowo zafascynowany był sztuką, muzyką, architekturą. Później jego zainteresowania kierują się ku polityce.
Świetnie nakreślony obraz Hitlera wraz z jego przeżyciami.
Dla osób zainteresowanych postacią Hitlera ta książka to obowiązkowa lektura.
Serdecznie polecam !

Świetnie nakreślony obraz Hitlera wraz z jego...

2029

„W latach od 1904 do 1908 żyłem jako jedyny przyjaciel u boku Adolfa Hitlera, najpierw w Linzu, a potem w Wiedniu, gdzie mieszkaliśmy wspólnie w jednym pokoju. Mimo że idzie tu o lata, w czasie których istota człowieka nabiera stopniowo charakteru, niewiele było wiadomo o tym ciekawym okresie w życiu Adolfa Hitlera, a spośród tych licznych opublikowanych informacji nie wszystkie były prawdziwe. Także sam Hitler, jeśli idzie o te lata, zbywał pytania o nie mało znaczącymi ogólnikami”.
– August Kubizek

Wspomnienia Augusta Kubizka to świadectwo jednego z bardzo niewielu przyjaciół z czasów młodości Adolfa Hitlera i w ogóle jego życia przed udaniem się do Niemiec w roku 1913 oraz z lat Wielkiej Wojny. Owa relacja daje nam niezastąpiony w swym rodzaju tekst świadka historii. Stwarza źródło dla nauki historycznej, poszukującej rozwikłania fenomenu Hitlera. Może zainteresować również szerszą społeczność Czytelników, chcących poszerzyć swoją wiedzę o mniej znanych kartach życia głównego bohatera drugiej wojny światowej
Różne bywają pamiętniki. Mogą mieć formę psychologicznej analizy spotkanych w przeszłości ludzi. Mogą przyjąć formę oskarżycielską. Mogą służyć apologii konkretnej osoby. August Kubizek przyjął postawę inną. Nie stawiał sobie za cel próby usprawiedliwienia człowieka, którego spotkał na swej drodze życia, ale także nie przyjął postawy oskarżyciela, chociaż po drugiej wojnie światowej – w obliczu niewyobrażalnych zbrodni popełnionych przez Hitlera – była na to koniunktura. Starał się zrozumieć i tłumaczyć.

Niezwykle wciągająca opowieść o początkach jednej z najbardziej ponurych postaci połowy XX wieku Adolfie Hitlerze.
Przedstawia wydarzenia z punktu widzenia jego przyjaciela, który nie oceniał, a przedstawiał wszystkie fakty takie jakimi je widział.
Napisana prostym językiem, pełna odniesień i cytatów.
Jednym słowem polecam.
Dziękuję Wydawnictwu Vesper za udostępnienie mi tej pozycji.

• E-Booki
  • Hitler i jego otoczenie
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Wojenne

Dodaj cytat z książki Adolf Hitler. Mój przyjaciel z młodości