rozwiń zwiń

Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga

Okładka książki Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga
Dariusz KortkoJudyta Watoła Wydawnictwo: Agora Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Biblioteka Gazety Wyborczej
Agora
2014-10-10
2014-10-10

Okładka książki Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku Dariusz Kortko, Jerzy Porębski
Ocena 7,6
Berbeka. Życie... Dariusz Kortko, Jer...
Okładka książki Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Ocena 7,4
Krzysztof Wiel... Dariusz Kortko, Mar...
Okładka książki Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Ocena 7,6
Cena nieważkoś... Dariusz Kortko, Mar...
Okładka książki Słodziutki. Biografia cukru Dariusz Kortko, Judyta Watoła
Ocena 6,8
Słodziutki. Bi... Dariusz Kortko, Jud...

Oficjalne recenzje i

(Nie)zwyczajny

Link do recenzji

1367 159 87

Na półkach: , , , , ,

„Żyję dalej, staram się żyć normalnie. Zakładam, że jeszcze pożyję. Ale też nie czepiam się życia kurczowo. Jestem ateistą. Obserwacja życia i doświadczenie lekarskie utwierdzają mnie, że Boga nie ma”.

Ateista, lekarz, rektor, minister zdrowia ale też ojciec i pacjent. Ktoś kiedyś powiedział, że jest tylko 3 znanych Polaków: Karol Wojtyła, Lech Wałęsa i Zbigniew Religa. Jakim był ten ostatni?

Dariusz Kortko już w kolejnej napisanej przez siebie biografii prześwietla swojego bohatera na różnych płaszczyznach. Pokazuje, jak Religa walcząc z przeciwnościami Polski Ludowej, urzeczony zachodnimi sposobami leczenia pacjentów, próbuje w naszym kraju przecierać szlaki w medycynie. Nie sposób odmówić mu cech buntownika i pioniera. Na kolejnych stronach zapoznajemy się z jego osobistą podróżą od Warszawy aż do Zabrza. Mamy także ukazaną podróż jego osobowości i fakt, iż pod koniec swego życia znalazł się w pierwszej 10 najwybitniejszych Ślązaków XX wieku nie było dziełem przypadku.

Zbigniew Religa to tak naprawdę część najnowszej historii Polski i znany jest większości czytających tę opinię. Nie zdawałem sobie sprawy z wielu absurdów, które rozgrywały się za ścianą sali operacyjnej, a które to sytuacje miały wpływ na przebieg operacji. Mam tu na myśli zarówno konflikty personalne i urażone ambicje przełożonych prof. Religi, kłopoty natury technicznej i etyczno – moralnej towarzyszącej przeszczepom, jak również inwigilację prowadzoną przez SB.

Zbigniew Religa w pomiętym garniturze, z najtańszym papierosem w ręku. Pamiętamy go także jako ministra zdrowia i kandydata na fotel Prezydenta RP. Nieobcym jest także jego wizerunek zapalonego wędkarza, kibica Górnika Zabrze czy założyciela idei skonstruowania polskiego sztucznego serca. W tych wszystkich, ale też w wielu innych rolach pojawia się w tej opowieści.

Historia okraszona została wieloma ciekawym zdjęciami. Bije z niej zarówno humor - choć w tamtych czasach pewnie nie wzbudzały one salw śmiechu ich bohaterów – jak i refleksja co do kondycji polskiej medycyny i polityki, bo bez tej ostatniej też się tu nie obędzie.

Jest to nabytek biblioteczny. Któż z nas nie zna słynnego kardiochirurga Religi ? Tego , któremu przyszło walczyć o życie ludzkie. Postać kontrowersyjna, postać zagmatwana. Za dużo pił. Za dużo palił. Bezkompromisowy. To już druga książka autorstwa Dariusza Korotko i Judyty Watoły - wcześniej na blogu ukazała się biografia Ariadny Gierek - Łapińskiej. Ta książka jest książką , której lektura mimo objętości nie zajmuje wiele czasu. Zbigniew Religa potrafił stworzyć wokół siebie świetnie dobrany zespół. Lekarze z nim współpracujący, pielęgniarki, sekretarki - uwielbiali go. Publikacja zawiera wiele ciekawostek, wiele ilustracji. Jak już wspomniałem - liczy 320 stron, ale szybko się czyta. Religa to bardzo mocna postać polskiej medycyny. Ambitny. Szlachetny. Świetny nie tylko lekarz, ale i wędkarz. Często także nie przebierający w słowach, ale i dżentelmen. Wychował wiele pokoleń lekarzy, Uczniów - którzy mu wiele zawdzięczali. Ale też i postać niejednoznaczna. Bo nie nam chyba oceniać, czy coś jest czarne, czy białe. Chyba ważne jest, żeby widzieć też szare strony. Polecam tę książkę, przy której miejscami szybciej bije serce ;-) .

Czy tutaj trzeba coś pisać?

Czy tutaj trzeba coś pisać?

Człowiek legenda. Książka, która bardzo mnie poruszyła. Ile empatii, determinacji i poświęcenia może być w jednym człowieku.

Co robiła świnia na oddziale kardiochirurgii, dlaczego w pewnym momencie prof. Religa zaczął swoją osobą przybliżać się do władzy ludowej, czemu został zamknięty w gabinecie przed delegacją z ambasady Szwecji i dlaczego jako minister zdrowia mówił że ponad 50 lat palenia papierosów mu nie zaszkodziły? O tym wszystkim jest mowa w tej opowieści o unikatowym Polaku, szybkim kierowcy i wspaniałym chirurgu.

Serce się uśmiecha.

Serce się uśmiecha.

Kilka lat temu film "Bogowie" o profesorze Zbigniewie Relidze zrobił na mnie duże wrażenie, ale ta książka jest jeszcze lepsza. Bardzo zgrabnie napisana przedstawia absolutnie nieprzeciętnego człowieka. I pozostawia drążące myśli pytanie, dlaczego wciąż jest tak mało lekarzy podobnych do niego.

Dzisiaj przeczytane, opinia na gorąco. Mamy tu Zbigniewa Religę w kilku odsłonach - syn, uczeń, student, lekarz, kardiochirurg, transplantolog, rektor, minister, pacjent, CZŁOWIEK. Każda z tych odsłon wzrusza, motywuje, ciekawi i porusza.
Podejście do człowieka wzrusza i powinno być lekcją dla innych lekarzy. Piękne było to że jako polityk nie zgubił tego, co jest teraz powszechnie gubione przez polityków - empatii do drugiego człowieka. Smutne było to że jako wybitny lekarz zderzył się z politycznym murem.
Cudowny człowiek, uroczy palacz, wybitny kardiochirurg. Nerwus. Przyjaciel. Człowiek z zasadami. Po tym jak Ewa Kopacz nazwała go leniem, zapowiedział, że nigdy nie poda jej ręki; zawsze zwracał się do niej "ona" , nawet w jej obecności.

Miało być o książce, a piszę o Relidze... Książka wspaniała, świetnie napisana. Zawiera mnóstwo nazwisk, tych ważnych. Opisuje całą drogę, którą musiał przejść Religa by znaleźć się w Zabrzu... Jego relacja z ludźmi, zawarta w książce, zasługuje na najwyższe uznanie.

Prosta w odbiorze, cudowna biografia człowieka, który zasługuje na hołd i pamięć, człowieka, którego nazwisko zapisało się wielkimi LITERAMI w historii Polski po 1945 roku.

Postać profesora przedstawiona dokładnie, żywo, po przyjacielsku. Bez zbędnych suchych faktów. Niesamowita historia. Również kariera polityczna została przedstawiona w sposób obiektywny, bez oceniania.

Dariusz Kortko Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga Zobacz więcej