Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga

Okładka książki Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga Dariusz Kortko, Judyta Watoła
Okładka książki Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga
Dariusz KortkoJudyta Watoła Wydawnictwo: Agora Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej biografia, autobiografia, pamiętnik
Biblioteka Gazety Wyborczej
Agora
2014-10-10
2014-10-10

Okładka książki Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku Dariusz Kortko, Jerzy Porębski
Berbeka. Życie... Dariusz Kortko, Jer...
Okładka książki Pomocnik historyczny - Himalaiści Bartek Dobroch, Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski, Mariusz Sepioło, Tomasz Targański, Piotr Trybalski
Pomocnik histo... Bartek Dobroch, Dar...
Okładka książki Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Krzysztof Wiel... Dariusz Kortko, Mar...
Okładka książki Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Cena nieważkoś... Dariusz Kortko, Mar...

(Nie)zwyczajny

Warto przeczytać tą książkę ze względu na bohaterską i heroiczną postawę Pana Religi.Dążenie do celu ,wytrwałość i heroiczna walka o uratowanie człowieka jest godna do naśladowań i podziwu.

Zbigniew Religa - postać wybitna, co nie ulega żadnym wątpliwościom. Z zaciekawieniem przeczytałam jego biografię. Nic dziwnego, że powstał film ukazujący życie profesora Religii, bo jego historia jak najbardziej nadawała się do tego aby uwiecznić ją na ekranach kinowych. Przechodząc do oceny książki to niestety, ale czuję pewien niedosyt. Największe zastrzeżenie mam wobec autorów w kwestii braku chronologii a co za tym idzie chaosu spowodowanego przeskakiwaniem z tematu na temat i właśnie za to odejmuje trzy gwiazdki. Brakowało mi też spisu lekarzy na pierwszych stronach książki z krótkim oznaczeniem kto jest kim i czym zasłynął, znacznie ułatwiłoby to czytanie. Przyznam, że wynudziły mnie rozdziały związane z polityką. Rozumiem, że musiały znaleźć się w biografii, ale jak dla mnie mogły być krótsze i konkretniejsze. Na duży plus okładka i zdjęcia. Aż mi przykro, że daję tej książce niższą ocenę, ale oddzielam samą historię, którą napisało życie od efektów pracy autorów i więcej dać nie mogę. O ile styl Dariusza Kortko nie przeszkadzał mi w książce np. o Kukuczce tak tutaj brak chronologii wpłynął na mój odbiór tej pozycji negatywnie. Szkoda. Ode mnie 7/10.

Religa tu przedstawiony jako lekarz charyzmatyczny, ambitny, niebywale zdolny, ale nie jest to laurka. Autor kreśli tu też obraz niewybielonego człowieka z własnymi słabościami, nawykami i wyborami które rzutowały na bliskich. Ciekawa postać, ciekawa biografia.

Trzeba odróżnić ocenę książki od oceny jej postaci. Nie pozostaje wątpliwym, że prof. Religa był osobą niezwykle wybitną, empatyczną i jedyną w swoim rodzaju. Tak samo jak nie pozostaje wątpliwym, że książka została napisana wyłącznie po to by szybko ją sprzedać, bo film Bogowie zaraz wchodzi do kin.
Książkę czyta się źle, nie tylko dlatego, że nie ma żadnej chronologii w opisie wydarzeń to jeszcze autorzy, edytorzy książek za bardzo korzystali ze słownika synonimów byleby w jednym akapicie nie użyć dwa razy "prof lub dr Religa". Niestety większość osób ocenia książkę przez pryzmat postaci, co jest jak dla mnie krzywdzące, bo sama w sobie jest fatalnie napisana. Nie polecam kupować, sama chętnie odstąpię;)

Książkę czyta się źle, nie tylko dlatego, że nie ma żadnej chronologii w...

Jest to nabytek biblioteczny. Któż z nas nie zna słynnego kardiochirurga Religi ? Tego , któremu przyszło walczyć o życie ludzkie. Postać kontrowersyjna, postać zagmatwana. Za dużo pił. Za dużo palił. Bezkompromisowy. To już druga książka autorstwa Dariusza Korotko i Judyty Watoły - wcześniej na blogu ukazała się biografia Ariadny Gierek - Łapińskiej. Ta książka jest książką , której lektura mimo objętości nie zajmuje wiele czasu. Zbigniew Religa potrafił stworzyć wokół siebie świetnie dobrany zespół. Lekarze z nim współpracujący, pielęgniarki, sekretarki - uwielbiali go. Publikacja zawiera wiele ciekawostek, wiele ilustracji. Jak już wspomniałem - liczy 320 stron, ale szybko się czyta. Religa to bardzo mocna postać polskiej medycyny. Ambitny. Szlachetny. Świetny nie tylko lekarz, ale i wędkarz. Często także nie przebierający w słowach, ale i dżentelmen. Wychował wiele pokoleń lekarzy, Uczniów - którzy mu wiele zawdzięczali. Ale też i postać niejednoznaczna. Bo nie nam chyba oceniać, czy coś jest czarne, czy białe. Chyba ważne jest, żeby widzieć też szare strony. Polecam tę książkę, przy której miejscami szybciej bije serce ;-) .

Czy tutaj trzeba coś pisać?

Czy tutaj trzeba coś pisać?

Człowiek legenda. Książka, która bardzo mnie poruszyła. Ile empatii, determinacji i poświęcenia może być w jednym człowieku.

Kilka lat temu film "Bogowie" o profesorze Zbigniewie Relidze zrobił na mnie duże wrażenie, ale ta książka jest jeszcze lepsza. Bardzo zgrabnie napisana przedstawia absolutnie nieprzeciętnego człowieka. I pozostawia drążące myśli pytanie, dlaczego wciąż jest tak mało lekarzy podobnych do niego.

Abstrahując od samej postaci profesora Religi - książka napisana trochę chaotycznie, niezbyt chronologicznie, ale ogólnie czytało się ją dobrze. Sam Religa i jego historia oczywiście wspaniała.

• Biografie
  • 2015

Dariusz Kortko Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga Zobacz więcej