Okładka książki Na całym świecie tylko Ona. Zakazana miłość księżniczki Elizy Radziwiłł i Wilhelma Pruskiego Dagmar Gersdorff von
Dagmar Gersdorff von Wydawnictwo: Ad Rem biografia, autobiografia, pamiętnik
Auf der ganzen Welt nur sie Die verbotene Liebe zwischen Prinzessin Elisa Radziwill und Wilhelm von Preussen
Ad Rem
2014-09-29
2014-09-29
Grażyna Prawda
biografia

To historia zainspirowała mnie podczas wakacji, gdy miałam okazję obejrzeć - tylko z zewnątrz co prawda - to, co pozostało z posiadłości Radziwiłłów w Ciszycy pod Kowarami. Koniecznie chciałam pogłębić swoją wiedzę o niezwykłej miłości, która połączyła Elizę Radziwiłł i późniejszego Wilhelma I - potężnego cesarza, który zjednoczył Niemcy. Zresztą już od jakiegoś czasu interesuje mnie sam ród Hohenzollernów.
Przy bliższym poznaniu ta historia okazała się mniej romantyczna niż sądziłam, ale wcale nie odbiera to jej uroku. Wprost przeciwnie - staje się bardziej prawdziwa, ludzka - pełna. Bardzo porusza mnie sylwetka Elizy Radziwiłł. Historia jej życia - z jednej strony jest pełnego wygody i luksusu, a z drugiej - niespełnienia, cierpienia, ale i ogromnej siły wewnętrznej.
Wiem już, że o tej osobie, która kiedyś żyła - kochała, martwiła się, miała nadzieję, zmagała się ze sobą - zupełnie jak my - nigdy nie zapomnę. Będzie już częścią mojej drogi. No i może - po tej drugiej stronie -kiedyś się spotkamy:)

Historia miłości Wihelma Pruskiego i Elizy Radziwiłówny. Wychowywali się razem, ich matki były bliskimi przyjaciółkami. Obie rodziny razem uciekały przed inwazją Napoleona. Wydawałoby sie że gdy dziecięca przyjaźń zmieniła się w uczucie, nic nie stoi na przeszkodzie w zawarciu wymarzonego małżeństwa.
Co poszło nie tak?
Książka, oparta jest na wielu materiałach żródłowych w tym na zapiskach w pamietniku Wilhelma, oraz na jego korespondencji. Autorka opierała sie również na korespondencji Elizy Radziwiłł z przyjaciółkami. Para ze soba korespondowała w sposób bezpośredni dość krótko, gdyż było to dozwolone jedynie miedzy oficjalnymi narzeczonymi a z tym był kłopot. Ojciec Wilhelma nie zgodził się na związek z księżniczką, która według pruskich zasad pochodziła z rodziny "niższej krwi" niż Hohenzollernowie. Nawisem mówiąc była to zniewaga dla magnackiej rodziny Radziwiłłów.
Czytając książkę odniosłam wrażenie, że nie do końca chodziło o równość krwi a raczej o narodowość potencjalnej narzeczonej. Wprawdzie ojciec Elizy Antoni Radziwiłł poślubił księżniczkę pruską i piastował godności nadane przez króla Prus ale nie zapomniano mu, ani tym bardziej nie wybaczono, że zdecydowana większość rodziny Radziwiłłów uznawała się za Polaków i uczestniczyła w kolejnych zrywach narodu polskiego.
Ogólnie dziwnym dla mnie było, że Fryderyk Wilhelm III (ojciec Wilhelma) zamiast podjąć samodzielnie ostateczna decyzję zwoływał komisje i biegłych badających czy Eliza Radziwiłł jest godna poślubienia następcy tronu Prus czy jednak nie. W odpowiedzi na negatywne opnie biegłych, brat Wilhelma znalazł swoich biegłych, którzy wydawali pozytywne opinie. Cała ta kołomyja trwała latami. Na rękę było to ojcu Wilhelma, który najwyraźniej tym sposobem postanowił "przeczekać" niewygodne uczucie syna. Sam Wilhelm, jest tu postacią najmniej sympatyczną. Rozbudził uczucia w nastoletniej Elizie a później zwodził ją latami. Czekał od opinii do opinii, wpadając na przemian w głębię rozpaczy bądź w euforię szczęścia. Po wielu latach "niby narzeczeństwa", które "wpędziły ją w lata", zostawił Elizę z nadszarpniętą reputacją a sam ożenił się z kobieta, do której nic nie czuł i której zatruł życie przez nieustanne porównywanie do niedoścignionego ideału.
Cała historia działa się w epoce Romantyzmu i doskonale wpisała się w jej nurt. Mamy tu wszystko: wielką miłość, która nie może być spełniona z przyczyn zewnętrznych, eteryczną Elizę, która umarła jako piękna trzydziestolatka i taką ją Wilhelm zapamiętał oraz piękne krajobrazy Karkonoszy w tle.
Książka ta powinna być lekturą obowiązkową zamiast Cierpień Młodego Wertera.

Co poszło nie tak?
Książka, oparta jest na wielu materiałach żródłowych w...

Przeczytałam tę książkę z ogromną przyjemnością. Autorka w dużym stopniu opiera swoją historię na prywatnych zapiskach Wilhelma, a także innych źródłach z epoki, dzięki czemu zyskujemy prawdziwe poczucie obcowania z historią - w tym przypadku jednocześnie romantyczną i smutną. We mnie wzbudziła emocje, irytację na niemoc Wilhelma i współczucie wobec Elizy. Do tego zyskujemy ciekawy opis położenia Radziwiłłów wobec Prus na początku XIX w. Polecam wszystkim lubiącym historie miłosne sprzed wieków.

Trochę za sucho podana historia, czułam się jakbym czytała kronikę. Równie dobrze autorka mogłaby te zdarzenia w poszczególnych rozdziałach wypunktować. Ten system wprowadzał nudę. Szkoda, bo temat z potencjałem.

Szekspirowska tragedia u stóp Karkonoszy

Romans pomiędzy księciem Wilhelmem i księżniczką Elizą Radziwiłłówną jest w Karkonoszach dobrze znany. Swego czasu plotkowała o nim cała arystokracja w Europie, obecnie zaś pobudza wyobraźnię mieszkańców i turystów tego regionu. Przecież o mały włos Polka zostałaby cesarzową Prus! Jedną ze scen wydarzeń był pałac Radziwiłłów w Ciszycy, w pobliżu Kowar, a pruska arystokracja często bywała w Dolinie Pałaców i Ogrodów, w jaką przemieniła podnóże Karkonoszy.
Nikt jednak, do tej pory, nie dotarł do tak wielu szczegółów korespondencji pomiędzy Elizą i Wilhelmem Pruskim, jak Dagmar von Gersdorff. Autorka niniejszej biografii dostała zgodę na przeczytanie listów pisanych przez księcia do siostry Charlotty (później żony cara Mikołaja),a przez księżniczkę do przyjaciółek, gdzie opisywała spotkania z ukochanym: „Zachowało się osiemnaście listów Elizy do Wilhelma. Dziewiętnastolatka, pilnowana przez matkę, brata, damę dworu i guwernantkę, nie mogła nic napisać, co by wykraczało poza obowiązujące konwenanse, nic, co było dla niej ważne. Słała więc życzenia urodzinowe 22 marca „przez kwiat”: Wilhelm kończył dwadzieścia pięć lat. W tym dniu chciał się z nią ożenić.”

[Po resztę recenzji zapraszam na bloga http://zapiskinaserwetkach.blogspot.com/2014/09/szekspirowska-tragedia-u-stop-karkonoszy.html]

Szekspirowska tragedia u stóp Karkonoszy

• Biografie
  • historia
  • XIX wiek
  • 52 książki (2016)
  • Wyzwanie LC 2020

Dagmar Gersdorff von Na całym świecie tylko Ona. Zakazana miłość księżniczki Elizy Radziwiłł i Wilhelma Pruskiego Zobacz więcej