Maria Skłodowska - Curie

Okładka książki Maria Skłodowska - Curie Francoise Giroud
Okładka książki Maria Skłodowska - Curie
Francoise Giroud Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Une femme honorable
Państwowy Instytut Wydawniczy
1987-01-01
1987-01-01
830601328X
Joanna Pałęcka
historia kobiet Nobliści historia nauki naukowcy kobiety nauki

Pokora, ubóstwo i posłuszeństwo, a może oddanie nauce. O tym jest ta książka. Losy wspaniałej kobiety, która motywuje do jeszcze większej pracy intelektualnej. Zatrzymaj się tu i teraz. Zastanów sie nad tym w jakim kierunku zmierza Twoje życie. Co dobrego zrobiles, co po sobie zostawisz?

Biografia ta była dla mnie odkryciem po latach. Chodziłem w swoim czasie do Liceum imienia Marii Curie - Skłodowskiej. Czytało się bardzo szybko, a to jest ważne. Książka jest okraszona licznymi biało - czarnymi fotografiami. Biografia - warto nadmienić - zaskakuje. Autorka prowadzi swoją narrację na temat dwukrotnej polskiej Noblistki począwszy od najmłodszych lat Skłodowskiej po jej śmierć. Utkany obraz, jaki się wyłania z kart tego dzieła - jest fascynujący. Mamy bohaterkę liczącą każdy grosz, bohaterkę, która - musi stawiać wielu, naprawdę wielu wyzwaniom. Ale która - to ważne - umiała dopiąć swego. Maria Skłodowska była postacią wszechstronną. Dzisiejsze szkoły i uniwersytety - i wychowanie, niestety takiej wszechstronności nie zapewniają. Ciekawy jest też wątek miłosny, który rozwinął się w życiu Noblistki po śmierci Piotra Curie .

Maria Skłodowska-Curie w pewien sposób kd dawna mnie fascynuje. Kobieta, która jako pierwsza (albo jedna z pierwszych) dokonała wielu osiągnięć - naukowych, ale też społecznych na przełomie XIX i XX wieku. Dla mnie jest swego rodzaju ikoną feminizmu - w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu. Ale jeśli o książkę, to większym sentymentem darzę biografię Marii napisaną przez jej córkę, Ewę.

Czytając tę książkę nie wychodziłam z podziwu dla geniuszu i uporu głównej bohaterki. Poświęciła swoje życie i zdrowie dla nauki.Nauki, która posłużyła ludzkości.

Interesująca i ciekawie opisująca życie uczonej

Interesująca i ciekawie opisująca życie uczonej

Po przeczytaniu nabrałam ogromnego szacunku i podziwu dla naszej dwukrotnej noblistki. Maria Skłodowska- Curie jest nie tylko jedyną kobietą, która otrzymała tę nagrodę dwukrotnie, ale również wspaniałym wzorem do naśladowania. Jej ogromna determinacja, upór, siła i wiara w to, co się robi są fantastycznym przykładem dla kobiet, które pragną coś w życiu osiągnąć a brakuje im pewności siebie lub wsparcia otoczenia.

Sięgnęłam po tą biografię głównie dlatego, że moje LO miało za patronkę właśnie Marię Skłodowską -Curie. Teraz jest moją idolką.

• Biografie
  • W laboratorium z Marią