rozwińzwiń

Asymetria

Okładka książki Asymetria Adam Zagajewski
Okładka książki Asymetria
Adam Zagajewski Wydawnictwo: Wydawnictwo A5 poezja
86 str. 1 godz. 26 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Wydawnictwo A5
Data wydania:
2014-10-16
Data 1. wyd. pol.:
2014-10-16
Liczba stron:
86
Czas czytania
1 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361298762
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Il caffe letteriario. Wspomnienia o Stanisławie Kasprzysiaku. Roberto Calasso, Francesco M. Cataluccio, Ewa Górniak Morgan, Ireneusz Kania, Rafał Kołątaj, Silvia Lusuardi Siena, Janusz Majewski, Emilia Olechnowicz, Katarzyna Otwinowska, Ugo Rufino, Stefan Szlachtycz, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk
Ocena 8,0
Il caffe lette... Roberto Calasso, Fr...
Okładka książki Twórczość nr 7-8 / 2020 Waldemar Bawołek, Paweł Bem, Leszek Bugajski, Krzysztof Ćwikliński, Janusz Drzewucki, Janusz Głowacki, Marian Grześczak, Józef Hen, Jerzy Kronhold, Bogusława Latawiec, Maciej Libich, Andrzej Mencwel, Krystyna Miłobędzka, Czesław Miłosz, Krzysztof Mrowcewicz, Kazimierz Orłoś, Wacław Oszajca SJ, Redakcja miesięcznika Twórczość, Eustachy Rylski, Dominika Słowik, Paweł Sołtys, Ewa Sonnenberg, Piotr Szarota, Leszek Szaruga, Aneta Wiatr, Marta Wyka, Adam Zagajewski, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Andrzej Zieniewicz
Ocena 6,8
Twórczość nr 7... Waldemar Bawołek, P...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
39 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
436
26

Na półkach: ,


avatar
1545
691

Na półkach: , , ,

Tak właśnie powinno się pisać poezję! Zdania są czytelne, wyraziste i bogate w treść. Nie ma tutaj wydumanych form ani słowotwórczych eksperymentów zaciemniających odbiór utworów. Wiersze Zagajewskiego natomiast zdradzają to, że pisał je człowiek z klasą, oczytany, wrażliwy na piękno, potrafiący dostrzec to co dobre w innych ludziach, a jeśli coś go od nich różni, to opisać to z wielkim taktem i wyczuciem jak w "Żalu po utracie przyjaciela". Erudycja poety nie wpędza czytelnika w kompleksy ale zachęca do samodzielnych poszukiwań, do zgłębiania wątków nakreślonych w jego wierszach - aż chce się być w miejscach pojawiających się w nich, słuchać tej samej muzyki czy spotykać tych samych ludzi.

Tak właśnie powinno się pisać poezję! Zdania są czytelne, wyraziste i bogate w treść. Nie ma tutaj wydumanych form ani słowotwórczych eksperymentów zaciemniających odbiór utworów. Wiersze Zagajewskiego natomiast zdradzają to, że pisał je człowiek z klasą, oczytany, wrażliwy na piękno, potrafiący dostrzec to co dobre w innych ludziach, a jeśli coś go od nich różni, to opisać...

więcej Pokaż mimo to

avatar
266
237

Na półkach:

Poezja asymetrii życia i śmierci, wiersze o pamięci i pamiętaniu, które są jednocześnie obrazami i myślami. Chyba wszystkie teksty są naprawdę dobre lub świetne, ale dla mnie szczególnie wyróżniły się "Pan Władziu", "O mojej matce", "Wiemy czym jest sztuka", "Półka", "Lipiec", "Dżungla", "Ruth", "Podróż ze Lwowa na Śląsk w roku 1945", "Obudź się", "Nokturn", "Kuzyn Hannes" i "Nasze północne miasta". Zagajewskiego cechuje (bliski mi) pogląd na poezję jako sztukę przetwarzania i układania wyrażeń myślowych w sensy, a nie traktowania jej jako laboratorium języka jak chcieliby ją widzieć postmoderniści. Z tego punktu widzenia jego twórczość jest więc elegancko klasycystyczna i metafizycznie/egzystencjalnie humanistyczna. Sądzę, że do odbiorców którzy czują się szczególnie przywiązani do tych właśnie wartości, twórczość Zagajewskiego będzie trafiała najmocniej i najcelniej, bo jest w piękny i mądry sposób tradycyjna i konserwatywna zarówno w swojej poetyce jak i semantyce. Wniosek jest więc taki, że warto sięgnąć po twórczość Adama Zagajewskiego, "Asymetria" zaś jest naprawdę bardzo wartościowym tej twórczości przejawem.

Poezja asymetrii życia i śmierci, wiersze o pamięci i pamiętaniu, które są jednocześnie obrazami i myślami. Chyba wszystkie teksty są naprawdę dobre lub świetne, ale dla mnie szczególnie wyróżniły się "Pan Władziu", "O mojej matce", "Wiemy czym jest sztuka", "Półka", "Lipiec", "Dżungla", "Ruth", "Podróż ze Lwowa na Śląsk w roku 1945", "Obudź się", "Nokturn",...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4891
120

Na półkach:

Moja recenzja na: http://abdita.booklikes.com/post/1250059/adam-zagajewski-asymetria

Moja recenzja na: http://abdita.booklikes.com/post/1250059/adam-zagajewski-asymetria

Pokaż mimo to

avatar
656
152

Na półkach: ,

"Asymetria" to tomik wierszy o naszym stosunku do tego co przeminęło: do nieżyjących, do ulotności chwili, do całej przeszłości. "Asymetria" koloruje tę banalną z pozoru prawdę, że ludzi zaczynamy rozumieć tak naprawdę po ich śmierci, kiedy odetniemy w sobie balast ich doczesnej uciążliwości, kiedy przestają nas drażnić, kiedy przestajemy być z nimi w jakimkolwiek konflikcie.

"Asymetria" podkreśla również rozdźwięk (może nawet przepaść) między kulturą wysoką a niską, opowiadając się za tą pierwszą, Chopinem, Bachem, Rachmaninowem, kiedy wokół słucha się szmiry i pasjonuje się zmaganiami celebrytów i telewizyjnymi operami mydlanymi.

W "Asymetrii" pojawia się cała przeszłość Zagajewskiego, obrazowana jego miastami (Krakowem, Lwowem, Paryżem),kompozytorami, malarzami i poetami, będącymi jednocześnie autorytetami i przewodnikami po świecie sztuki. Zjawia się również wielka historia w wymiarze jednoznacznie złowrogim i śmiercionośnym, zestawiona z metafizyką ludzkiego istnienia.

Tomik Zagajewskiego tylko pozornie oszałamia wielowątkowością tematów i odniesień. W istocie rzeczy jest niezwykle spójną refleksją o pamięci, a wręcz nawet o pamiętaniu, które jest jedynym sposobem na wyrwanie życia ze śmierci. A wszystko to napisane zostało bez zbędnego sentymentalizmu, w sposób klasycznej elegancji, która wypowiada niewypowiedziane, nigdy nie tracąc miary, proporcji i symetrii.

"Asymetria" to tomik wierszy o naszym stosunku do tego co przeminęło: do nieżyjących, do ulotności chwili, do całej przeszłości. "Asymetria" koloruje tę banalną z pozoru prawdę, że ludzi zaczynamy rozumieć tak naprawdę po ich śmierci, kiedy odetniemy w sobie balast ich doczesnej uciążliwości, kiedy przestają nas drażnić, kiedy przestajemy być z nimi w jakimkolwiek...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    56
  • Chcę przeczytać
    45
  • Posiadam
    12
  • 2019
    3
  • 2023
    3
  • E-book
    2
  • 2015
    2
  • 2018
    2
  • 2014
    2
  • Poezja
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Asymetria


Podobne książki

Przeczytaj także