Rozmowy z dystansu

Wydawnictwo M
2014-09-03
2014-09-03
wywiad polityka kościół Ukraina

Muszę przyznać, że bardzo przyjemna forma wszystkich wywiadów. Dziennikarz pozostał dziennikarzem, nie wychodził z cienia, bezczelnie nie atakował, jak przystało na propagandystę, nie wymądrzał się, zwyczajnie zostawił pole gościowi. Dla takich ludzi jest miejsce w TV. Ponadto dobór odpowiadających bardzo różnorodny. Każdy znajdzie coś dla siebie. Z niektórymi tezami, które wygłosiły osobistości nie mogę się zgodzić, acz zostawię to teraz i nie będę zagłębiał się w meandry polityki, ekonomii i innych dziedzin. Polecam, bo czytało się szybko i przyjemnie.

Byłam ciekawa tych wywiadów i pytań, zwłaszcza niektórych ludzi, to nie jest moja dziedzina ponieważ dużo tu polityki, dlatego nie będę oceniać. przez niektóre tylko przeleciałam wzrokiem. Duże wrażenie zrobiła na mnie książka "niepokonani" również dlatego, że jej tematyka jest mi bliska niemniej sięgnęłam również po "rozmowy z dystansu" i mogę powiedzieć, że mój szacunek do Ziemca pozostaje.

Krzysztof Ziemiec przeprowadził liczne, niedługie, proste i poruszające wiele aktualnych spraw wywiady. Jego rozmówcami są zarówno politycy, jak i artyści oraz duchowni. Mnie najbardziej zainteresowały rozmowy dotyczące Ukrainy i jej dalszych losów. Nie zabraknie też propozycji rozwiązań dla naszej gospodarki. Obok poważnych tematów choroby, walki o życie, starań o lepszą przyszłość dla całego narodu pojawiają się przemyślenia dotyczące życia i jego sensowności.
„Rozmowy z dystansu” to bardzo krótki zbiór wywiadów (zaledwie sto stron) i spodoba się osobom, które lubią śledzić wydarzenia w kraju i na świecie. Są to rozmowy, jakie można przeprowadzić po każdych wiadomościach w mediach: język bardzo przystępny i możliwość zobaczenie problemu z różnych stron tak jak w przypadku Ukrainy. Wśród rozmówców nie zabraknie takich osobistości jak Norman Davies, Anna Dymna, Hanna Suchocka, Leszek Balcerowicz czy Roman Kluska. Lista jest oczywiście o wiele dłuższa, ale ja na te nazwiska zwróciłam uwagę i ich opinie bardzo chętnie przeczytałam.

Krzysztof Ziemiec urodził się w 1967 roku w Warszawie. Już od dziecka marzył o pracy w radiu. Spełnieniem jego marzeń był III Program Polskiego Radia, który wykształcił w nim instynkty dobrego dziennikarza, ale i dał podstawy do późniejszej pracy w telewizji. Praca przed kamerą okazała się ciekawsza dla Ziemca, dlatego znamy go bardziej jako prowadzącego Wiadomości TVP. Pracował też w TVN24, TVP1, TVP2, TV Puls, Canal +, TVP Info, gdzie prowadził programy informacyjne i publicystyczne. Krzysztof Ziemiec jest laureatem Wiktora za rok 2011 w kategorii prezenter TV, a także dwukrotnym laureatem Telekamery: w 2011 w kategorii informacja–osobowość i w 2012 w kategorii prezenter informacji. W 2012 roku odebrał Order Ecce Homo, który przyznawany jest osobom, które swą działalnością dowodzą prawdziwości słów: "człowiek to brzmi dumnie".

Książka, którą miałam okazję przeczytać jest zbiorem wywiadów przeprowadzonych przez dziennikarza z szesnastoma osobami. Są wśród nich między innymi: Marian Krzaklewski, Jarosław Kaczyński, Hanna Suchocka, Paweł Kukiz, Ewa Błasik, Norman Davies, Anna Dymna, Leszek Balcerowicz czy Kardynał Stanisław Dziwisz. Dzięki zróżnicowaniu rozmówców również tematy, które poruszał Ziemiec nie są tylko i wyłącznie polityczne. O czym mogłam więc przeczytać? Politycznie: sytuacja w Polsce i na Ukrainie, o Rosji, Putinie, Unii Europejskiej, konsekwencje Okrągłego Stołu, stan wojenny,
Tematy pozapolityczne, które zostały poruszone: pomoc innym, Boże Narodzenie, patriotyzm, ustalenia w sprawie katastrofy smoleńskiej, szanowanie ostatniej woli, papież Franciszek, kanonizacja Jana Pawła II i jego nauczanie, relacje Kościół-Państwo oraz tajemnica prowadzenia swojego biznesu.

W swoich wywiadach autor poruszał po kilka różnych zagadnień z każdym rozmówcą. Niektóre z nich dotyczyły aktualnej sytuacji w Polsce czy poza nią, przyszłości jak nas czeka i prognoz konkretnych osób, jednak zdarzają się również momenty, w których goście Ziemca powracają do przeszłości, bo przecież to ona ma wpływ na obecny kształt kraju i wydarzeń między innymi Okrągły Stół czy stan wojenny.

Książka jest świetnym kompendium tematycznym, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli szukacie rozmów typowo politycznych zachęcam do zapoznania się z wywiadami zwłaszcza z J. Kaczyńskim, A. D. Rotfeldem czy ks. T. Isakowiczem-Zaleskim. Natomiast jeżeli chcecie od polityki odpocząć przeczytajcie wzruszające słowa A. Dymnej, która opowiada o podopiecznych i fundacji "Mimo Wszystko". Ciekawą rozmową była dla mnie ta z E. Błasik, wdową po generale Andrzeju Błasiku, który zginął w Smoleńsku a ustalenia poczynione po katastrofie, plamiły jego honor. Zaś profesor Stanisław Grygiel, przyjaciel Jana Pawła II opowiada sporo o czasach Karola Wojtyły oraz o tym, co wniosło w nasze życie nauczanie papieża.

"Rozmowy z dystansu" są lekturą publicystyczną, nie obyczajową czy kryminalną. Dlatego trzeba odpowiednio podejść do tej lektury. Byłam ciekawa, jak Krzysztof Ziemiec, dziennikarz konkretny, rzetelny i poważny podejdzie do tematów, jak zada pytania i w jakim stopniu będą one trudne dla odpowiadających. Ziemiec nie zajmuje się przecież plotkami towarzyskimi... Nie przeprowadził rozmów jedynie z politykami czynnie biorącymi udział w tworzeniu Polski. Dobrał swoich rozmówców tak, byśmy my, czytający książkę mieli możliwość porównawczą. Jak dla mnie, miła odskocznia od czytanej codziennie literatury pięknej.

• Wydawnictwo: M
• Rok wydania: 2014
• Oprawa: Miękka
• Ilość stron: 108
• Gatunek: Publicystyka, wywiady
„Największym odkryciem mojego życia jest to, że jesteśmy sobie nawzajem potrzebni”
Anna Dymna
Krzysztof Ziemiec - człowiek, którego większość ludzi zna ze szklanego ekranu. Jest prezenterem telewizyjnym, ale przede wszystkim dziennikarzem. W swoim życiu przechodził lepsze i gorsze momenty (w 2008 r uległ ciężkiemu poparzeniu w wyniku pożaru, który wybuchł w jego mieszkaniu). Pracował w radiu, prowadził różne programy publicystyczne, interwencyjne i serwisy informacyjne. Był także narratorem w filmie dokumentalnym Jan Paweł II Szukałem Was. Obecnie jest gospodarzem głównego wydania Wiadomości w TVP 1, programu Dziś wieczorem w TVP Info oraz cyklu wywiadów Gość Krzysztofa Ziemca
w Radiu RMF FM. Lubi i potrafi rozmawiać z ludźmi, te rozmowy później pojawiają się
w jego książkach. Wydał ich już pięć, a najnowsza nosi tytuł Warto być dobrym. Dzisiaj jednak kilka słów o jego poprzedniej publikacji, która ukazała się w marcu tego roku.
„Nie byłoby papieża Franciszka bez Jana Pawła II i bez Benedykta XVI”
Hanna Suchocka
Rozmowy z dystansu to niezbyt obszerny zbiór wywiadów z różnymi osobami. Wśród szesnastu szczęśliwców, których dziennikarz poprosił o chwilę rozmowy znalazły się osoby związane z polską sceną polityczną, przedstawiciele Kościoła, ale nie tylko. Na pytania odpowiadali między innymi była premier Hanna Suchocka, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, profesor Uniwersytetu Londyńskiego Norman Davies czy aktorka teatralna i filmowa oraz założycielka fundacji Mimo wszystko Anna Dymna.

„Dzięki szczerym rozmowom Czytelnik ma okazję poznać niezwykłe historie ludzi z pasją, którzy chętnie angażują się i poświęcają dla dobra innych”
Opis wydawcy
Najmocniejszą stroną tej książki jest to, w jaki sposób Krzysztof Ziemiec rozmawia z tymi, których zaprosił. Cechuje go niesamowite wyczucie sytuacji i ogromna kultura dziennikarska. To profesjonalista w każdym calu, klasa sama w sobie. Jest to człowiek, który nie tylko pyta, ale też słucha swoich rozmówców. Nikogo nie prowokuje ani nie stara się na siłę wyciągnąć jakiś informacji. Kiedy trzeba dopytuje o konkretne nazwiska, lepsze i gorsze scenariusze, niekiedy oczekuje jasnych deklaracji. W wywiadach widać jego olbrzymie doświadczenie i to, że w swoim dziennikarskim CV ma niejeden program, reportaż czy audycję radiową. Pod każdą z rozmów umieszczono datę jej przeprowadzenia, która ma niebagatelne znaczenie. Pomaga zrozumieć kontekst rozmowy i zorientować się w sytuacji. Gdy ktoś z czytających zapragnie wrócić do tego zbioru za kilka miesięcy lub lat, będzie mógł sprawdzić czy przepowiadane przez polityków scenariusze się sprawdziły, a składane obietnice zostały spełnione.
„Ludzie wstydzą się być dobrzy, mimo,że właśnie tego chcą”
Anna Dymna
Dziennikarz zadaje swoim gościom pytania trudne, czasem bardzo niewygodne, ale takie, które są potrzebne i na które nie tylko on sam, ale także wielu z nas – Polaków, chciałoby uzyskać odpowiedź. Pyta o kanonizację papieża Jana Pawła II, pozycję, kondycję i rolę Kościoła w naszym kraju, stanowisko Polski w sprawie Ukrainy, o jej sytuację polityczną
i gospodarczą. Na kartach tej niewielkiej objętościowo pozycji nie zabrakło również miejsca na małe podsumowanie dwudziestu pięciu lat wolności. Politycy tacy jak Kornel Morawiecki, Leszek Balcerowicz czy Jarosław Kaczyński opowiadają o ustaleniach Okrągłego Stołu
z 1989r, polskiej gospodarce i planach wyborczych. Ponadto prognozują jaka będzie przyszłość pogrążonej w kryzysie Ukrainy oraz jakie reformy można by tam przeprowadzić. Także i tutaj jak bumerang powraca temat śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, a konkretnie ustaleń w pewnej głośnej medialnie aferze z nią związanej i niesłusznych oskarżeń Generała Andrzeja Błasika (Rosjanie zarzucili mu, że gdy był na pokładzie samolotu to w jego krwi znajdował się alkohol). Po raz kolejny podejmuje się też kwestię wciąż budzącą kontrowersje, a mianowicie tę dotyczącą ideologii gender. Jedyne do czego można się "przyczepić" to kolejność wywiadów. Raz czytamy o polityce i gospodarce, aby za chwilę przeskoczyć na tematy związane z Kościołem czy aneksją Krymu, której dokonali Rosjanie. Gdzieś między tym wszystkim pojawia się rozmowa z Anną Dymną dotycząca jej fundacji. Miało być różnorodnie, ciekawie i tak jest, ale przydałoby się dokładniejsze ułożenie rozmów pod względem tematycznym. Przeskakiwanie z tematu na temat, o ile w samych wywiadach jest w porządku (Krzysztof Ziemiec robi to bardzo płynnie),to przy czytaniu może wydać się dziwne i odebrać ochotę na przewracanie kolejnych stron.

„Mój mąż nie był żołnierzem Prawa i Sprawiedliwości, był oficerem Naszej Ojczyzny”
Ewa Błasik
Kolejna publikacja w dorobku Krzysztofa Ziemca to lektura na jedną, dwie godziny, podsumowanie najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich miesiącach
w kraju i na świecie, pytania o to co było i to co może się wydarzyć w niedalekiej przyszłości. Te krótkie rozmowy cechuje profesjonalizm, wspomniane już wcześniej wyczucie i zawarty w tytule dystans. Po dopiero co zakończonej, pełnej afer, kłótni i agresji słownej kampanii wyborczej, warto na chwilę się zatrzymać i przeczytać coś innego niż beletrystyka. Coś co jest przemyślane i starannie przygotowane.
Źródło cytatów:
[1] Krzysztof Ziemiec Rozmowy z dystansu, Wydawnictwo M, Kraków 2014, s. 57.
[2] Krzysztof Ziemiec Rozmowy z dystansu, Wydawnictwo M, Kraków 2014, s. 89.
[3] Opis wydawcy.
[4]Krzysztof Ziemiec Rozmowy z dystansu, Wydawnictwo M, Kraków 2014, s. 57.
[5] Krzysztof Ziemiec Rozmowy z dystansu, Wydawnictwo M, Kraków 2014, s. 93.

• Wydawnictwo: M
• Rok wydania: 2014
• Oprawa: Miękka
• Ilość stron: 108
• Gatunek: Publicystyka, wywiady
Anna Dymna

Książka oparta na ciekawych wywiadach przeprowadzonych przez Krzysztofa Ziemca z wieloma rozmówcami, bohaterami sceny głównie politycznej, ale nie tylko, jak np. Jarosław Kaczyński, Marian Krzaklewski, Paweł Kukiz, Norman Davies, Anna Dymna, Ewa Błasik, Hanna Suchocka, Roman Kluska, kardynał Stanisław Dziwisz, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Rozmowy zostały przeprowadzone na różne tematy, m. inn. o polskiej gospodarce, obecnej sytuacji politycznej, o roli, kondycji i nauczaniu kościoła w Polsce, o patriotyzmie, pomaganiu innym, nacjonalizmie na Majdanie, demokracji, polskiej armii, Janie Pawle II i papieżu Franciszku.

Polityka nie należy do dziedzin, które do mnie przemawiają, albo być może po prostu to nie był odpowiedni czas na przeczytanie tej książki, gdyż fragmentami mnie nudziła. Szeroki zakres tematyczny stanowi duży atut wydania. Polecam czytelnikom, którym polityka nie jest obca, z pewnością znajdą coś dla siebie.

Rozmowy zostały przeprowadzone...

Krzysztofa Ziemiec znają zapewne wszyscy. To polski dziennikarz, prowadzący Wiadomości w TVP. Jest laureatem Wiktora za rok 2011 w kategorii prezenter TV, a także dwukrotnym laureatem Telekamery: w 2011 w kategorii informacja–osobowość i w 2012 w kategorii prezenter informacji. W dodatku w 2012 roku odebrał Order Ecce Homo, który przyznawany jest tylko tym, którzy swą działalnością dowodzą prawdziwości słów: "człowiek to brzmi dumnie".

Jako znany, szanowany dziennikarz przeprowadził liczne wywiady z największymi osobowościami liczącymi się w Polsce i na świecie. Zadawał pytania odważnie, choć z należytą kulturą, dzięki czemu w przeprowadzonych i niezwykle błyskotliwych rozmów pojawiają się tematy uniwersalne i ponadczasowe.

Jego najnowsza książka "Rozmowy z dystansu" to zbiór rozmów z takimi postaciami jak: Jarosław Kaczyński, Marian Krzaklewski, Kornel Morawiecki, Paweł Kukiz, Norman Davies, Anna Dymna, Adam Daniel Rofeld, Ewa Błasik, Hanna Suchocka, Roman Kluska, arcybiskup Józef Michalik, kardynał Stanisław Dziwisz, Leszek Balcerowicz, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski i inni.

"Rozmowy z dystansu" to krótka książka, licząca sobie nieco ponad sto stron. Jednakże podczas tej lektury, można się dowiedzieć naprawdę wiele. Zbiór pytań i odpowiedzi nie dotyczy Polski z przeszłości, lecz Polski obecnej oraz świata współczesnego każdemu z nas. Poruszane są najróżniejsze pytania - zaczynając od tych przyjemnych, jak np. o święta Bożego Narodzenia, a kończąc na tych trudniejszych, dotyczących konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Osobiście staram się, najdłużej jak się da, unikać polityki, więc bardziej spodobały mi się rozmowy z takimi osobowościami jak nasza wielka polska aktorka - Anna Dymna czy z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. To właśnie dzięki "Rozmowom z dystansu" mogłam przeczytać ich wypowiedzi na temat fundacji Anny Dymny czy posłuchać o Janie Pawle II.

Tę książkę mogę polecić każdemu zainteresowanemu.

Rozmowy z dystansu, to zbiór wywiadów. Krzysztof Ziemiec przeprowadza rozmowę z Jarosławem Kaczyńskim, Marianem Krzaklewskim, kardynałem Dziwiszem, Pawłem Kukizem, Adamem, Danielem Rotfeldem, Normanem Davisem, Anną Dymną, Arcybiskupem Michalikiem, ks. Izakewiczem-Zalewskim, Kornelem Mazowieckim, Leszkiem Balcerowiczem, generałem Skrzypczakiem, Hanną Suchocką, Ewą Błasik, Stanisławem Grygielem oraz Romanem Kluską.

Z książki dowiemy się o planach rozmówców, o Kościele, rządzie, polityce zagranicznej i biznesie. Tematy uniwersalne, ale ludzie udzielający wywiadu to osoby niezwykłe. Gwiazdy, politycy, kler i historycy. Każdy wywiad, choć nie co krótki, przybliża nam ich plany. Dowiemy się co dla tych person jest najważniejsze, czym się zajmują w ostatnim czasie itd.

Ziemiec zebrał kilka najciekawszych wywiadów. Najbardziej interesującym jest sytuacja na naszej wschodniej granicy. Stan Polskiej Armii i sprawy związane z zagrożeniem wojną.

Książka, to coś w rodzaju skrótu z najważniejszych wydarzeń jakie mają miejsce w ostatnim czasie w Polsce. Dobrze być na bieżąco z tymi informacjami. Polecam publikację każdemu głodnemu świeżych informacji czytelnikowi.

źródło: Sekrety Literatury

Dość grzeczne rozmowy, przynajmniej ze strony Pana Krzysztofa.

Dość grzeczne rozmowy, przynajmniej ze strony Pana Krzysztofa.

• 52/2014
  • Do recenzji
  • Wyzwanie Polacy nie gęsi Edycja III.
  • +2014

Dodaj cytat z książki Rozmowy z dystansu