Cypherpunks. Wolność i przyszłość internetu

Okładka książki Cypherpunks. Wolność i przyszłość internetu Jacob Appelbaum, Julian Assange, Andy Müller-Maguhn, Jérémie Zimmermann
Okładka książki Cypherpunks. Wolność i przyszłość internetu
2013-07-26
Marcin Machnik
internet

Okładka książki Underground Julian Assange, Suelette Dreyfus
Underground Julian Assange, Sue...

Assange zwiastuje koniec wolności w Internecie

Julian Assange to na pewno najlepiej znany cyberpunk ostatnich lat. Jest jeszcze parę inny znanych cyberpunków, wcześniej jednak o nich nie słyszałem. Dowiedziałem się o nich oraz o ich poglądach z tej ksiażki. Książka to w zasadzie wywiad rzeka z kilkoma czołowymi cyberpunkami, w tym właśnie z Julianem Assange. Dyskutują oni o wolności słowa, wolności w internecie. Poruszają wiele ciekawych, ale też kontrowersyjnych tematów. Uświadamiają również o tym jak internet jest kontrolowany jest przez wielkie koncerny. Dobrze jest mieć świadomość tego jakim zwierzem jest internet i jak go się powinno jeść. Ciekawa pozycja.

Książka jest moim zdaniem wprowadzeniem, dla osób uprzednio nie zainteresowanych tematem internetu. Ogólnie przepełniona jest powtórzeniami, te same zdania, stwierdzenia i problemy, tylko w innym rozdziale( w sensie, po co ten podział na rozdziały?). Czyta się w miarę łatwo, pomijając styl pseudointelektualny. Ogromna ilość odnośników do poszerzenia tematu o artykuły internetowe, co jest bardzo na plus.

„Cypherpunks” to zapis debaty zainicjowanej przez twórcę portalu WikiLeaks, Juliana Assange’a. Przez władze USA uznany za terrorystę, za upowszechnienie szokujących depesz dyplomatycznych. Przez środowiska walczące o wolność w Internecie uznawany za bohatera. Niszczyciel porządku? „Wojownik” o wolność słowa?

Uczestnicy dyskusji przestrzegają przed nadużyciami nowoczesnych technologii przez organy państwowe czy międzynarodowe korporacje. Wizja wszechwiedzącego i obecnego na każdym kroku Wielkiego Brata z powieści G. Orwell’a „Rok 1984” to nie utopijne mrzonki, jak dowodzą paneliści. Postęp technologiczny i idące za nim udogodnienia usprawniają życie przeciętnego obywatela, napędzają gospodarkę i umożliwiają większą wydajność w wielu sferach. Jednak ma to również drugą stronę medalu.

Więcej: http://zzyciaksiazek.blogspot.com/2013/09/wolnosc-w-internecie.html#more

Uczestnicy dyskusji przestrzegają przed nadużyciami nowoczesnych...

Czterech panów rozmawia o tym, że coraz bliżej nam do roku 1984. Przynajmniej w dziedzinie powszechnej inwigilacji. Radzą też jak się przed tą inwigilacją bronić. Radzą geekom, bo przeciętny użytkownik sieci (taki np. który będąc na zwolnieniu chorobowym wrzuca na FB zdjęcia z wakacji w miejscowości niekoniecznie uzdrowiskowej) raczej z tych informacji pożytku mieć nie będzie.

Książka mnie zawiodła. Spodziewałem się czegoś głębszego. To o czym rozmawiają w niej Panowie jest oczywiście interesujące, ale wydaje się tylko poruszać wierzchołek z góry problemów, i to opisany w sposób dość chaotyczny, momentami wręcz ciężkozrozumiały.

Dość chaotyczny zapis rozmów między Assange'm i jego kolegami po fachu. Choć starają się oni przekazać czytelnikowi część swoich idei dotyczących bezpieczeństwa, wolności i przyszłości w Sieci, ostateczny wniosek jest zupełnie niepocieszający. Z książki wynika, że tylko postacie takie jak autorzy - programiści, developerzy i spece od zabezpieczeń - mają szansę na prawdziwą wolność i unikanie permanentnej inwigilacji. Tymczasem szarzy użytkownicy mogą co prawda używać TOR-a albo innych zabezpieczeń, lecz to praktycznie wszystko. Zaskakująco mało inspirująca książka.

W czasie, gdy nagłówki gazet zdominowane są przez informacje o Edwardzie Snowdenie, a amerykański sąd wydaje wyrok na informatora WikiLeaks, w Polsce ukazuje się książka Juliana Assange’a: Cypherpunks. Wolność i przyszłość Internetu.

Assange jest najbardziej znanym internetowym aktywistą na świecie. Kiedy portal WikiLeaks opublikował wykradzione depesze amerykańskich dyplomatów, rozpętała się polityczna burza o globalnym zasięgu. Założyciel witryny znalazł się na celowniku amerykańskich służb bezpieczeństwa i mediów całego świata. Jedni okrzyknęli go rewolucjonistą i wizjonerem, inni paranoikiem i terrorystą, ale jedno jest pewne- wszyscy powinnipoznać jego opinię o ochronie danych w Internecie. Dyskusja, do której zaprosił znanych hakerów i działaczy na rzecz prawa do anonimowości w sieci, i której zapisem jest książka, pełna jest interesujących spostrzeżeń na temat funkcjonowania w świecie naszpikowanym technologią i oplecionym przez internetowe łącza.

Tytułowy cypherpunk jest ruchem, który nawołuje do korzystania z kryptografii, czyli szyfrowania danych. Według jego przedstawicieli jest to jedyna gwarancja bezpieczeństwa w Internecie i sposób na opór wobec niewidzialnej przemocy, której jesteśmy poddawani. Zwykły użytkownik nie zdaje sobie sprawy z konieczności dbania o swoją prywatność w stopniu, o którym debatują uczestnicy spotkania. Różnica w poziomie wiedzy między specjalistami od technologii a typowymi zjadaczami chleba, jest ogromna. W dziwnych czasach przyszło nam żyć- wszyscy nosimy przy sobie telefony (nadajniki GPS z funkcją dzwonienia),jesteśmy okablowani i zależni od technicznych nowinek i wynalazków, ale nie umiemy ich naprawić, a nawet poznać tajników ich funkcjonowania. I w ogóle nam to nie przeszkadza.

Przyszła mi na myśl stara prawda, o jakiej pisali klasycy socjologii- Peter L. Berger i Thomas Luckmann. Człowiek ma tendencję do traktowania społeczeństwa i jego wytworów jakby były naturalne, co nie zmienia faktu, że w istocie są tylko dziełami ludzi. Bezgraniczne zaufanie, którym obdarzamy internetowych hegemonów jest często odarte z tej świadomości. Peany na cześć Internetu usypiają czujność i skazują użytkowników na ślepe podążanie za dyktandem korporacji. Co gorsza, korporacje te są uległe wobec rządów, a więc to w ich ręce oddajemy swoje dane. I robimy to bardzo ochoczo. Wydaje nam się, że mamy nad tym kontrolę, bo przecież sami decydujemy, które treści publikujemy i komu je pokazujemy. Nic bardziej mylnego.

Największym zagrożeniem dla przeciętnego obywatela nie jest zaglądanie do jego korespondencji, a wiedza o tym do kogo, kiedy, jak często i skąd pisze. Zbieranie takich metadanych daje pełny obraz każdego użytkownika sieci. Zastanawialiście się kiedyś, ile wie o Was Facebook albo Google? Andy Müller-Maguhn, uczestnik dyskusji, twierdzi, że znacznie więcej niż my. Nikt nie pamięta przecież, czego szukał w wyszukiwarce dwa lata temu, albo ile sekund przyglądał się jakiejś reklamie lub zdjęciu profilowemu koleżanki. Świadomość, ze ktoś obcy wyciąga z tego wnioski, powinna budzić niepokój.

Przeciętny człowiek nie wyobraża sobie funkcjonowania bez szybkiego dostępu do informacji i rezygnacji z bycia w ciągłej łączności z innymi. Sieć oplotła świat i, owszem, dała nowe możliwości, stworzyła sposobność do wymiany myśli i prezentowania swojej twórczości; oczywiście, że jej zasięg oraz powszechność są przełomowe, a znaczenie nieprzeciętnie duże; lecz nigdy nie powinna być postrzegana jako przestrzeń nieskrępowanej wolności.

Jeśli nie boicie się nieco kaznodziejskiego stylu Assange’a, to zachęcam do lektury.

Recenzja dla Opętanych Czytaniem: http://opetaniczytaniem.pl/recenzje/cypherpunks-julian-assange-onepress-2013.html

• Ebooki
  • Internet