Zagadka teorii kwantów. Zmagania fizyki ze świadomością

Fred KuttnerBruce Rosenblum Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki popularnonaukowa
Quantum Enigma. Physics Encounters Consciousn
popularnonaukowa
Tomasz Krzysztoń
Na ścieżkach nauki
fizyka mechanika kwantowa

Bardzo wartościowa pozycja. Łatwym i może trochę dziwnym językiem autorzy pogłębili moją wiedzę w tym zakresie. Polecam.

Wynudziłam się przy książce, byłam nastawiona na dużą porcję skomplikowanej wiedzy, a otrzymałam opowieść o dziejach fizyki, zahaczającą o chronologiczny rozwój mechaniki kwantowej, wzbogaconą w dygresje całkowicie zbędne o świadomości, Cricku, komputerach kwantowych, kosmosie, czarnej materii, czarnej energii, zamartwianiu się niepojętością fizyki i brakiem wolnej woli....

Pozycja niebywale przystępna, bez jakiegokolwiek aparatu matematycznego ukazuje magię teorii kwantów wraz ze wszystkimi jej dziwacznymi konsekwencjami. Sporo świetnych metafor ułatwiających wyobrażenie sobie zjawisk fizycznych w skali najmniejszej z możliwych. W mojej opinii doskonały materiał dla osób bez żadnej wiedzy z zakresu fizyki, chcących pojąć najważniejsze kwestie...

Większość rozdziałów poświęcona jest wprowadzeniu w fizykę kwantową (historia jej stworzenia, paradoksy, opis uzradzeń, których działanie opiera się o mechanikę kwantową, różne interpretacje MK).Temat świadomości i jej związków z mechaniką kwantową to zaledwie niewielka część książki, a szkoda.

Fantastyczna książka dla osób ktore chcą rozpocząć swoją przygodę z fizyką kwantową.

Ciekawa - dotyczy wzajemnego wpływu świadomości i fizyki, pokazując jak bardzo musimy zmienić myślenia (metanoia?), żeby je dopasować do reguł rządzących światem.
Aczkolwiek napisana w taki sposób, że momentami czytanie staje się nudnawe - dlatego tylko 6 gwiazdek

Bruce Rosenblum to obecnie emerytowany profesor oraz były kierownik Katedry fizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz. Fred Kuttner to wciąż aktywny wykładowca fizyki na tym samym uniwersytecie, co jego kolega po fachu. Razem popełnili książkę w której przedstawiają czytelnikom owe zmagania fizyki ze świadomością.

Teoria kwantów odnosi olśniewające sukcesy. Żadne...

Nieźle napisane, czasami trudne do pojęcia, ale tak to już jest z tą fizyką kwantową. Polecam.

Teoria kwantów dla humanistów, lektura obowiązkowa.

• Popularnonaukowe
  • Fizyka