Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie

Okładka książki Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie Magdalena Czub
Okładka książki Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie
Magdalena Czub Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2014-09-24
2014-09-24
wykorzystywanie seksualne molestowanie seksualne

Okładka książki Psychologiczne portrety człowieka. Praktyczna psychologia rozwojowa Karolina Appelt, Mariola Bardziejewska, Anna Izabela Brzezińska, Magdalena Czub, Tomasz Czub, Szymon Hejmanowski, Joanna Janiszewska-Rain, Błażej Smykowski, Piotr Wiliński, Julita Wojciechowska, Beata Ziółkowska
Psychologiczne... Karolina Appelt, Ma...
Okładka książki Rozwój społeczno-emocjonalny w pierwszych sześciu latach życia. Perspektywa jednostki, rodziny i społeczeństwa Magdalena Czub, Joanna Matejczuk
Rozwój społecz... Magdalena Czub, Joa...

Kilka cytatów:
"Dzieci wykorzystywane seksualnie często zachowują się w sposób uwodzący wobec dorosłych. Jest to ich sposób na nawiązanie i utrzymywanie związku z drugą osobą. Są przekonane, że tego właśnie oczekuje od nich dorosły, i starają się spełnić te wyobrażone oczekiwania." -str.37
"Powrót do równowagi [...] powinien się rozpocząć od ujawnienia doznanej przemocy." -str.73
"Ofiara, chcąc przełamać swoją bezsilność [...] może stać się sprawcą przemocy wobec innych, słabszych od niej osób." -str.82
"Wspólne kąpiele, otwarta nagość, spanie w jednym łóżku z dzieckiem i odbywanie przy nim stosunków seksualnych czy przyzwalanie mu na dotykanie organów rozrodczych - to wszystko czynniki ryzyka wystąpienia wykorzystywania (a w zależności od formy i intensywności zachowania te same w sobie mogą być wykorzystywaniem seksualnym dziecka)." -str.112
"[...] Podstawowa kwestia, którą należy podjąć w rozmowie z ['niekrzywdzącym'] rodzicem, to zapewnienie, że ewentualne molestowanie w żadnym razie nie było winą dziecka. Odpowiedzialność za czyny seksualne wobec małoletniej osoby leży zawsze po stronie dorosłego oprawcy." -str.203
"Nawet jeśli dziecko niechętnie podejmuje temat [molestowania], pomijanie czy pozorne bagatelizowanie byłoby dla niego sygnałem, że to, co przeżyło, nie jest istotne. [...] Ono i tak nie zapomni. [...] Rozmowa z dzieckiem wymaga od rodzica nastawienia na słuchanie i podążanie za jego uczuciami." -str.203-204
"Nawet dwu-, trzylatek potrafi - po stosunkowo długim czasie - przypomnieć sobie informacje dotyczące zdarzenia, którego sam doświadczył." -str.201
"Często jednak, kiedy nawiążemy z nim [dzieckiem] dobry kontakt i spróbujemy wejść w świat jego pojęć i języka, okazuje się, że relacje dziecka są logiczne i prawdopodobne - tylko wyrażone inaczej niż to robią dorośli." -str.213-214

Kilka cytatów:

Ciekawe i szczegółowe kompendium wiedzy na temat problemu wykorzystywania seksualnego dzieci. Może się przydać zarówno naukowcom, jak i praktykom. Sporo jest na temat stylów przywiązania i związków między nimi a ryzykiem i konsekwencjami wykorzystania seksualnego. Bardzo ważny jest rozdział o pomocy dzieciom wykorzystywanym seksualnie. Do pełnego obrazu problemu wykorzystywania seksualnego dzieci zdecydowanie brakuje mi przykładów i studiów przypadków. Bez tego książka jest trochę zbyt sucha i abstrakcyjna.

• 52 książki 2023
  • Psycho
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Moja edukacja
  • Przeczytane w 2016
  • Chcę przeczytać - psychologiczne

Dodaj cytat z książki Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie