Dobre chwile – złe chwile

Okładka książki Dobre chwile – złe chwile James Kirkwood Jr.
Okładka książki Dobre chwile – złe chwile
James Kirkwood, Jr. Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Współczesna literatura piękna
Proza Współczesna
Good Times - Bad Times
Państwowy Instytut Wydawniczy
1973-01-01
1973-01-01
Cecylia Wojewoda
literatura amerykańska thriller

Jest to zdecydowanie najlepsza zagraniczna powieść jaką do tej pory przeczytałem. Jeśli polską powieścią powieści jest "Lalka", to Kirkwood jest amerykańskim Bolesławem Prusem.
"Dobre chwile - złe chwile" to powieść o ludziach i ich emocjach. Autor pisze językiem prostym, konkretnym, nie rozmienia się na drobne i unika wątków pobocznych. Żadne słowo, żadne zdanie w tej powieści nie jest zbędne. I to budowanie napięcia, mistrzowska regulacja temperatury akcji! To gotowy scenariusz filmowy.
Głównym bohaterem jest Peter Kilburn. Osiemnastolatek trafia do więzienia za morderstwo dyrektora szkoły w Gilford, pana Hoyta (to nie spoiler, od tego zaczyna się powieść). Peter zmaga się z demonami przeszłości: przedwczesną śmiercią matki, alkoholizmem ojca, biedą w domu, znęcaniem się nad nim macochy. Książka została napisana w pierwszoosobowej formie listu pisanego przez Petera do adwokata. Czytelnik niejako wkrada się w opisywane przez bohatera sytuacje, podgląda je; Peter zupełnie szczerze, bez hamulców opisuje prawdę. A ta jest dość skomplikowana, tak jak skomplikowana jest psychika pana Hoyta i to, co dzieje się w gmachu szkoły w Gilford. Jedynie przyjaźń Petera i Jordana jest prawdziwa, szlachetna, czysta i piękna.
Ta powieść mną wstrząsnęła. Po przewróceniu ostatniej strony i zamknięciu przeczytanej książki długo nie mogłem dojść do siebie i się uspokoić. W głowie roiło się od pytań, scenariuszy "a co by było gdyby...", kłębiło się mnóstwo uczuć i emocji. Plastyczność języka Kirkwooda i bezpośredniość narracji stwarzały iluzję bycia uczestnikiem akcji. Czułem się jak jeden z chłopców internatu w Gilford, który obserwuje przedstawiony świat.
Lektura obowiązkowa.

Jako młody gówniarz przeczytałam tę książkę dzięki mojej siostrze, która z biblioteki książek przynosiła tony, więc i ja czasem po coś z jej stosiku do przeczytania sięgałam. I pamiętam wielki zachwyt nad tą pozycją, ogromne emocje i poruszenie.

Minęło od tego czasu co najmniej 12 lat, a ja nadal pamiętam tę historię, co już samo w sobie jest niesamowite. Nie potrafiłam sobie przypomnieć tytułu tej lektury, ale na szczęście uratowały mnie moje zapiski, ze starych zachowanych sprzed lat pamiętników (wychodzi na to, że sentymentalizm czasami bywa użyteczny) - gdyż niektóre cytaty z niej specjalnie przepisywałam i jakimś cudem do dziś się zachowały.

Jestem bardzo ciekawa jej odbioru teraz, po tylu latach - myślę, że w tym roku się o tym przekonam. Póki co zostawiam dziesiąteczkę, bo mogę.

Oceniając ta książkę brakło mi gwiazdek.

Książka idealna! Arcydzieło!
*Poruszająca równie mocno co " Zielona Mila " Kinga.
*Trzyma w napięciu do tego stopnia, że człowiek ma pretensje, że za wolno czyta.
*Piękne i pełne emocji pokazanie przyjaźni, między głównymi bohaterami.
*Cała książka to jeden wielki przekaz, na każdym kroku trzeba się zatrzymać i podumać.

Bezapelacyjnie najpiękniejsza książka jaką dotąd przeczytałem!

Porównania do " Buszującego w Zbożu" są po prostu absurdalne! Obie książki w każdym aspekcie dzieli przepaść. "Buszujący..." przy tej książce to gó*no...

Oceniając ta książkę brakło mi gwiazdek.

Książka idealna! Arcydzieło!
*Poruszająca równie mocno co " Zielona Mila " Kinga.
*Piękne i pełne emocji pokazanie przyjaźni, między głównymi bohaterami.

Zastanawiałeś się Czytelniku jak to jest być obrońcą albo sędzią?
Teraz masz szansę by wcielić się w jedną z tych ról, a to za sprawą powieści Jamesa Kirkwooda.

Musisz jednak wiedzieć, że proces karny z zasady nie opiera się wyłącznie na zeznaniach oskarżonego... choć z całą pewnością stanowią one oś w sposób stanowczy wyznaczającą przebieg postępowania.

Teraz w Twoje ręce trafiły zeznania człowieka oskarżonego o zbrodnię.

Pytanie czy mu uwierzysz?

Jeżeli Twoja odpowiedź jest twierdząca, to pozostaje jeszcze kwestia zebrania materiału dowodowego. Czytając tę książkę zastanów się kto mógłby być świadkiem, a które okoliczności powinny zostać pominięte by nie zaszkodzić Twojemu nowemu klientowi.

W końcu jesteś wyśmienitym obrońcą.

No to jak, podejmiesz się tej sprawy?

Zastanawiałeś się Czytelniku jak to jest być obrońcą albo sędzią?

Teraz w Twoje...

Moja "Biblia" gdy miałem 20 lat :)

Moja "Biblia" gdy miałem 20 lat :)

Bardzo fajna książka. Nie dopatrzyłem się większych podobieństw między tym tytułem a Buszującym w zbożu.

Bardzo dobra książka, ciekawa historia. Warto po nią sięgnąć. Dla mnie jedynie kłopotliwy (na początku) był font liter w tym wydaniu, lecz potem problem ten został zapomniany i przysłonięty akcją książki.

Pierwsza książka po jaką sięgnęłam. Dozgonna miłość i sentyment do tej niedocenionej powieści. Wzruszająca, piękna historia przyjaźni...

Cóż to jest za powieść! Wspaniała analiza relacji przyjacielskiej, nieoczywiste wątki homoseksualne, mnóstwo emocji... warta polecenia!

To jest książka, którą ja, podobnie jak wielu moich znajomych, czytałem do późnych godzin nocnych. Z latarką pod namiotem, bo nie sposób było się oderwać. Przeczytana kilkanaście lat temu, a do dzisiaj pamiętam emocje i wrażenia z nią związane.

• LGBT
  • Literatura amerykańska