Historie o świętych

Okładka książki Historie o świętych Odile Haumonté
Okładka książki Historie o świętych
Odile Haumonté Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC biografia, autobiografia, pamiętnik
Drôles de saints! 30 fioretti
Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
2012-01-01
2012-01-01
Agnieszka Kuryś

„Świętość jest powołaniem, jakie Bóg kieruje do wszystkich. Chrystus wybiera potem szczególne zadanie dla każdego i to On doprowadza do końca rozpoczęte dzieło” św. Jan Paweł II

Odile Haumonté urodziła się 1964 roku w Nancy. Z wykształcenia jest doktorem prawa europejskiego. Na co dzień zajmuje się pracą w prasie i wydawnictwach, jest szefową czasopisma „Ogień i światło”. Wiele jej artykułów i książek dotyczy życia świętych.

Zabierając się za lekturę „Historii o świętych” na początku warto zadać sobie pytanie: "kim w ogóle jest święty?". Większość pewnie odpowie, iż jest to osoba doskonała, pozbawiona wszelkich wad, której życie upływa ma modlitwie i umartwieniach, i która ma nam służyć jako wzór do naśladowania. O grzechu w jego wypadku absolutnie nie może być mowy. No bo jak to? Święty, a ma jakieś przewinienie na sumieniu? Nie może być! Dla kogoś innego znów święty będzie kojarzył się ze złożonymi do modlitwy rękami, aureolą nad głową oraz dobrodusznym spojrzeniem. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! W swojej książce autorka obala stereotypowy obraz świętego. Pokazuje nam, że święci to nie żadne lukrowe figurki, ale osoby z krwi i kości, których życie nie zawsze było usłane różami. Tak jak my borykali się z problemami życia codziennego, ulegali pokusom czy mieli swoje wady i słabości, a jednak zostali wyniesieni na ołtarze. Jestem przekonana, że w opisanych historiach niejeden czytelnik dojrzy podobieństwa ze swojego życia.

W „Historiach o świętych” autorka przybliża nam sylwetki trzydziestu, mniej lub bardziej znanych, świętych i błogosławionych Kościoła Katolickiego. Wśród nich znajdziemy m.in. założycieli zakonów (np. św. Ignacy Loyola),mistyków (np. św. Filip Nereusz),wybitnych doktorów Kościoła (np. św. Antoni z Padwy) czy męczenników (np. św. Maksymilian Maria Kolbe). Każdy rozdział oprócz krótkiej, kilkuzdaniowej, notatki biograficznej zawiera ciekawie i z pasją napisaną opowieść, skupiającą się na najważniejszych wydarzeniach z życia danego bohatera. Nie znajdziemy tu typowych życiorysów czy suchych faktów, ale proste historie zwykłych ludzi, które czasami wzruszają do łez, a znów innym razem wywołują szeroki uśmiech na twarzy. Odile Haumonté starała się napisać pozycję, która nie tylko zaciekawi czytelnika, ale również poruszy i skłoni do refleksji nad swoim życiem. Podczas lektury odkryjemy, iż święci, wbrew pozorom, mieli ludzkie oblicze i daleko im do statycznych póz, w których są przedstawiani na pomnikach czy obrazach. Tak jak my - śmiali się, płakali, kochali czy cierpieli. Natomiast to, co ich wyróżnia, to głęboka wiara, bezgraniczna miłość Boga oraz ogromna wrażliwość na potrzeby bliźnich. I choć większość z nich żyła w innych czasach, w innej kulturze, to ich postawy po dziś dzień mogą stanowić dla nas zwór do naśladowania. Na pewno warto chociaż pokrótce poznać ich historie, ponieważ pokazują one, że świętość nie jest dla żadnych herosów, ale dla zwykłych ludzi, takich jak Ty czy ja.

Mnie osobiście książka bardzo wciągnęła, przeczytałam ją praktycznie w jeden wieczór, wprost nie mogąc się od nie oderwać. Aż dziw bierze, że tak mała i niepozorna pozycja może być tak bogaty w treść i pouczająca. Osobiście jestem przekonana, że nie jednemu czytelnikowi przypadnie ona do gustu. „Historie o świętych” na pewno zajmą szczególne miejsce na mojej półce i niejednokrotnie jeszcze do nich wrócę. Gorąco polecam, brać w ciemno!

Jeżeli uważasz, że świętość nie jest dla ciebie, to koniecznie przeczytaj tę książkę!

[Opinia pochodzi z bloga: http://bierziczytaj.blogspot.com]

• 2011-2014
  • Pozytywne emocje
  • Żywoty świętych
  • 2015
  • W domowej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Historie o świętych