Róża na chodniku

Jacek Krawczyk Wydawnictwo: Sorus biografia, autobiografia, pamiętnik
Sorus
2014-01-01
2014-01-01
biografia Jacek Krawczyk miłość wojna.

Okładka książki Chomik na widelcu Jacek Krawczyk, Claudia Torres
Chomik na widelcu Jacek Krawczyk, Cla...

Szkoda, że autor sięgnął po ten zakątek świata, bo zniekształcił i skalał opisywany rejon... Nawet nie będę analizować. Można przeczytać opinię littlelesssweet.

Tematyka książki niesamowicie mnie zaciekawiła, bo kiedyś interesowałam się bardzo Serbią. Faktycznie, z "Róży na chodniku" można wiele dowiedzieć się o kulturze Jugosławian, o ich mentalności, o kraju. Nie zawiodłam się w tym aspekcie. Tak samo wątek romantyczny bardzo przypadł mi do gustu. Nie jest cukierkową opowieścią. Związek Jacka z Fatimą był bardzo rzeczywisty. Autor podkreśla istotną rolę cielesności, która grała w relacji bohaterów pierwsze skrzypce, co wydaje mi się w pewnym sensie oryginalne i bardzo szczere. Opisy miejsc i wydarzeń były bardzo plastyczne, tak, że w trakcie lektury miałam wrażenie, iż przebywałam w tych samych miejscach, w jakich rozgrywała się właśnie akcja. W historii pojawiają się także elementy humorystyczne i aż czuć młodzieńczą energię, jaka towarzyszyła postaciom w pierwszej połowie książki.
Więcej na: http://fabryka-dygresji.blogspot.com/2015/10/jacek-krawczyk-roza-na-chodniku.html

Bałkany XXw. Jacek wyjeżdża na wakacje do Jugosławii, gdzie bawi się korzystając ze studenckiego życia. Tak przypadkowo poznaje Fatimę - piękną pielęgniarkę, do której przybył po zastrzyk. Tym spotkaniem rozpoczyna się ich wielki romans trwający o wiele dłużej niż wakacje. Jednak żadne z kochanków nie może opuścić kraju i udać się do swej miłości, więc Jacek wyjeżdża trzymając Fatimę za słowo, że będzie go kochać i na niego czekać przez rok, kiedy ma do niej powrócić...

Książka jest krótka, lecz porusza człowieka dogłębnie. Oprócz wojny w Jugosławii i co się z tym wiąże wielu zniszczeń i strat, w tej książce nikt nie jest anonimowy i jeśli komuś przydarzy się coś złego to "znamy" tę osobę z wcześniejszych kart i zdążyliśmy się z nią zżyć. Wydaje mi się, że było to potrzebne, ponieważ krzywda osoby anonimowej, a osoby, którą zdążyliśmy poznać różnią się między sobą emocjami, jakie wywołują.

„Takie są prawa tej wojny. Dziwisz się pewnie, że zabijamy małych chłopców? A jak inaczej, przecież z małych chłopców wyrosną mężczyźni, którzy zawsze będą chcieli pomścić rodziców. Jeszcze raz ci powtórzę: takie są prawa wojny.”

"Róża na chodniku" jest smutną historią, w której główną rolę grają nie tylko konflikty republik, ale i miłość Polaka do Bośniaczki. Oba tematy są równie ważne i warte poznania.

Mimo, że uwielbiam historię to nie jestem zbyt wielką fanką książek historycznych, głównie tych opowiadających o wojnie. Mam świadomość, że dana wojna była, ale nie chcę czytać o cierpieniu i stratach. Jeśli kogoś jednak to interesuje to zachęcam do sięgnięcia po tę powieść. "Róża na chodniku" jest świetnych zobrazowaniem i oddaniem konfliktu republikami.

Wojenne miłości to obrazki, które poruszają od lat, towarzysząc nam na ekranach telewizorów, kin i na kartach książek. Niektóre wracają co jakiś czas, odświeżone, czasem pojawiają się nowe, a część nadal czeka na zapisanie. Są lepsze, są gorsze… Po tego typu powieści sięgam zazwyczaj z przypadku, woląc „poważniejsze” podejście do historii i suche fakty od upiększonych ludzkimi wzlotami i upadkami wydarzeń w tle, jednak, jako że niewielką mam wiedzę akurat w temacie wojny domowej w Jugosławii, po „Różę na chodniku” sięgnęłam jako po podane w lekkostrawny sposób, małe uczydełko.
Głównym bohaterem jest Jacek, który wyjeżdża na wakacje do socjalistycznej jeszcze Jugosławii, zjednoczonej pod rządami marszałka Tito ideą braterstwa, bawiąc się w międzynarodowym towarzystwie studentów, zaangażowany w brygady wykonujące prace społeczne. Typowo beztroski student korzysta z życia, trafiając w końcu niejako przypadkiem do gabinetu pięknej pielęgniarki Fatimy, na zastrzyk, od którego to zaczyna się ich wielka i namiętna miłość. Uczucie nie kończy się na wakacyjnym romansie, ale i żadne z nich nie może opuścić kraju dla tego drugiego, więc w momencie wyjazdu Jacek ślubuje wrócić za rok do ukochanej, a ona wiernie czekać. I tak też robią. Kilkakrotnie.
Pomińmy na razie wątek miłosny. W momencie zawiązania akcji w państwa Kotła Bałkańskiego są oficjalnie Socjalistyczną Federacyjną Republiką Jugosławii, skupiającą narody Słowenii, Chorwacji, Bośni, Serbii, Czarnogóry i Macedonii, mówiące różnymi językami, różniące się religią, zwyczajami i poglądami na sytuację polityczną państwa. W towarzystwie Jacka poznamy przedstawicieli niemal każdego z nich, zobaczymy też wyraźnie różnice między nimi i to, jak sobie z nimi radzą… do czasu. Z każdym powrotem na te tereny napięcie rośnie, bo spokój, braterstwo i jedność coraz wyraźniej okazują się być pozorne i tymczasowe. Jak to się objawia? Przede wszystkim konfliktami, które przestają być żartobliwie zbywane, a prowadzą coraz częściej do rzucanych mimochodem, bardziej lub mniej skrycie, wyzwisk z odniesieniami do narodowości adresata. Oleju do ognia dolewają „wieszczące” koniec równowagi przypadkowe osoby, twierdzące, że razem z Tito umrze i zjednoczona Jugosławia. Bardzo słusznie twierdzące, bo do rzeczonej śmierci dochodzi, i Jacek, wracając do miejsca konfliktu już jako korespondent wojenny, trafia w coraz większy chaos, od bójek, powstań aż do otwartej wojny. I jest to rzecz, która w książce podobała mi się najbardziej, a może nawet, jako jedyna – ten obraz rosnących napięć, pokazany w sposób pozwalający to zrozumieć, a także odrobinę przerażający. Nasuwa się też lekkie skojarzenie z kwestią muzułmańską na zachodzie Europy, nie wiem, czy to celowe, czy przypadek, ale niepokoi tak czy inaczej.
No dobrze, miłość. Polski student i najładniejsza dziewczyna w obozie, połączeni wielkim, ale i nie do końca szczęśliwym uczuciem. Już sama scena ich poznania się i pierwszego seksu (w jednym!) woła o pomstę do nieba – brzmiąc jak opis fantazji erotycznych autora na punkcie egzotycznych pielęgniarek, które robią cierpiącym pacjentom zastrzyki (w pośladek, oczywiście, po zdjęciu spodni),a następnie uprawiają z nimi dziki seks na kozetce w gabinecie. Pacjent od razu zostaje wyleczony. Dalsza historia to kolejne aktywnie spędzone miłe chwile, po czym następuje czułe i płaczliwe pożegnanie – aż do przyszłego roku, kiedy to cały scenariusz powtarza się. No i czy może być bardziej irytująca para niż dwoje ludzi, dorosłych, z pracą i jasną sytuacją życiową, którzy nie mogą być razem „bo nie”? On jej do Polski nie weźmie, bo nie, do Jugosławii też się nie przeniesie, bo nie, i niech cierpią, niech czekają latami na krótkie spotkania, niech zakładają rodziny – ale każde swoją! – nadal się kochając i spotykając czasem. To dwoje ludzi, którzy chcą być ciągle młodzi i nie zrobią nic, by ich związek mógł być po prostu normalnym, choć mieszanym narodowościowo małżeństwem, woląc pisać tęskne listy i uprawiać seks w hotelach raz do roku. Dlaczego tak, skoro to miłość jedyna i wielka? Ja tego nie rozumiem.
Na okładce napisano, że jest to opowieść o miłości na tle wojny domowej w Jugosławii, a ja powiem inaczej: to pięknie opowiedziana historia konfliktów państw Kotła Bałkańskiego i czołowych przedstawicieli tamtejszej polityki, z jakimś tam wątkiem miłosnym wsadzonym przypadkiem w środek. Wojny i polityki jest tu o wiele więcej, nawet listy Jacka i Fatimy to często tylko opisy sytuacji panującej w kraju i okolicach. Sama ich miłość jest nijaka, opisana w sposób płytki i niezbyt interesujący, erotyka przeważająca nad uczuciami robi niemiłe wrażenie nawet w odniesieniu do stałości ich uczuć. Jeśli to własne przeżycia autora, to nie chciałabym być na miejscu „wybranki jego serca”. Osobiście natomiast cieszę się, że mogłam przeczytać tę książkę tylko z jednego względu: zdobyłam dzięki niej wiedzę, której mi brakowało, wskazała mi ona też kierunki, w których mogę szukać dalszej. Ale sama w sobie nie stanowi powieści, do której chciałabym wrócić.

Bałkany XX wieku. Socjalistyczna Federacja Republik Jugosławii i Tito. Później jego śmierć i rozpad kraju, który przez wielu, nigdy nie był za kraj uważany. Narastające konflikty, skrajny nacjonalizm i oni – niczemu winni cywile, którzy ginęli, bo takie były okrutne prawa tej wojny. Tak jeszcze do niedawna rysowała się rzeczywistość w krajach byłej Jugosławii.

Bohaterów powieści – młodego Polaka o imieniu Jacek, Fatimę – przepiękną Bośniaczkę oraz ich przyjaciół z różnych zakątków Jugosławii – poznajemy w czasach istnienia socjalistycznej Jugosławii, kiedy to drogi ich wszystkich splatają się w jugosłowiańskim hufcu pracy. „Bratstvo-Jedinstvo” („Braterstwo i Jedność”) to slogan, który ich zbliża pod skrzydłami socjalizmu. I choć już wtedy dochodzi do konfliktów na tle narodowościowym, są to raczej osobiste utarczki aniżeli punkt zapalny konfliktu zbrojnego.

Choć głównym tematem powieści jest miłość rodząca się między Polakiem i Bośniaczką, ich wieloletnie uczucie, trud rozstania i niemożność życia razem. Nierozerwalną częścią opowieści jest najnowsza historia Bałkanów. Polak, początkowo odwiedzając Jugosławię jako turysta i wakacyjny członek hufca pracy, z czasem wynajduje kolejne preteksty, aby widywać piękną Bośniaczkę. W rytm ich spotkań i rozstań, uniesień i tęsknot toczy się burzliwe życie Bałkanów – umiera marszałek Tito, a niedługo później rozpoczyna się proces rozpadu Jugosławii. Nagle ożywają idee nacjonalistyczne, żyjące dotychczas obok siebie narody zwracają się przeciwko sobie, w wyniku czego dochodzi do krwawych walk w imię nienawiści. Rozpętuje się piekło, które jest tak nieprawdopodobne, że aż ciężko uwierzyć, że jest prawdziwe. Serbowie chcą przejąć chorwacki Vukovar w imię idei „Serbia jest tam, gdzie żyją Serbowie”; bośniackie Sarajewo zostaje otoczone i ostrzeliwane przez armię jugosłowiańską – a gdy ta zostaje wycofana, pojawia się armia serbska. I choć akurat w tych dwóch ważnych wydarzeniach pojawia się Serbia, należy pamiętać, że agresja panowała w większości republik dawnej Jugosławii – każdy każdemu wypominał winy, każdy walczył w imię innych strat poniesionych z powodu sąsiada. W takich nastrojach i w atmosferze wiecznego niepokoju o życie swoje i najbliższych przyszło żyć dawnym obywatelom Jugosławii: Serbom, Bośniakom, Czarnogórcom, Macedończykom, Chorwatom i, w nieznacznym stopniu, Słoweńcom, których walki niepodległościowe zakończyły się po zaledwie kilku dniach wynikiem dla nich satysfakcjonującym. Czy zatem istniała szansa, żeby przetrwało tam jakakolwiek ciepłe uczucie względem drugiego człowieka? Miłość, w przypadku bohaterów powieści – bardzo wymagająca, wyznaczana kolejnymi spotkaniami pięknej Bośniaczki ze swoim Polakiem, teraz już – reporterem wojennym?

Pełna recenzja na:

Bohaterów...

ODoniemienie mnie wreszcie dostąpiło, więc pozwolę sobie na parę słów wątpliwości, przede wszystkim co do zawartości, ponieważ klęska formy na tle holokaustu treści już nawet nie zwraca uwagi.

i tak – niech mnie ktoś łaskawie pojaśni – ktoś, kto kiedykolwiek zetknął się na jakiejkolwiek płaszczyźnie z Panem Autorem, albo najlepiej mieszka w tej samej klatce schodowej, czy on sobie tę opowiastkę od początku do końca stworzył we własnej głowie i na koniec sam w nią uwierzył, a na co dzień jest miłym, nieśmiałym i cokolwiek nudnawym Panem Kaziem, niemniej z bujną wyobraźnią, zwłaszcza erotyczną??

czy to jest w ogóle możliwe, żeby oprócz wakacyjnych wyjazdów do Jugosławii, Pan Autor kiedykolwiek zmaterializował w pobliżu tego, co tam się w latach 90tych działo, a pisał przez 183 strony O DUPIE??

jak to jest w ogóle możliwe, żeby zdrowy na umyśle człowiek, który spotyka najpierw w Požarevacu Slobodana Miloševicia – JEŚLI W OGÓLE, potem na zgliszczach Vukovaru i w Sarajewie Željka „Arkana” Ražnatovicia – JEŚLI W OGÓLE, a na deser jeszcze w sarajewskim tunelu Aliję Izetbegovicia – JEŚLI W OGÓLE, pisał przez 183 strony O DUPIE??

na Boga, przecież już wokół jednej krótkiej rozmowy z którąkolwiek z tych postaci byłoby dość materiału na książkę! a tymczasem Pan Autor jest – JEŚLI W OGÓLE – świadkiem kiełkowania kariery politycznej młodego Miloševicia, z młodym Ražnatoviciem najpierw w czynie społecznym odbudowuje Jugosławię, a potem we wspomnianych wyżej okolicznościach – JEŚLI W OGÓLE – kilkakrotnie próbuje prowadzić męskie rozmowy „przy wódce“ po tym wszystkim, co już do tamtej pory stało się udziałem tego ostatniego na niwie bezprzykładnego okrucieństwa i zbrodni wojennych. i co robi Pan Autor? uparcie przez 183 strony pisze O DUPIE!

już nie mówię, że rasowy reporter, ale najbardziej skundlony dziennikarzyna wycisnąłby podobne okoliczności jak cytrynę, do ostatniej kropli i zrobił z tego opowieść życia, dlatego otwarcie wątpię w cokolwiek, co Pan Autor serwuje – no, może oprócz rzeczonej DUPY, w nią już nawet uwierzyłam, wykonując w tym miejscu głęboki ukłon w stronę Pani Małżonki Pana Autora.

reasumując, fabuła – do złudzenia przypominająca casus Forresta Gumpa między wielkimi tego świata – to od początku do końca marudzenie starego dziada – oczywiście O DUPIE – który po kilkudziesięciu latach poczuł potrzebę, żeby powspominać swoją wakacyjną miłostkę i kolejny raz poczuć ten dreszczyk emocji, który – JEŚLI W OGÓLE – stał się jego udziałem dawno temu, a najlepiej w towarzystwie nieświadomego niczego, Bogu ducha winnego czytelnika (taki widocznie fetysz).

jak to było? możemy różnić się pięknie? nie w tym przypadku niestety, nie mogę bowiem liczyć na wzajemność

Jest to powieść wzruszająca, która doskonale obrazuje ogrom cierpienia naród byłej Jugosławii w latach 90., kiedy dochodzi do walk związanych z dążeniami niepodległościowymi republik byłej federacji. Na poruszającą wymowę powieści dodatkowo wpływa fakt, że nie jest to obraz cierpienia anonimowych setek tysięcy ludzi - tutaj problem dotyka osób nazwanych, z którymi mamy okazję zżyć się jeszcze w pierwszej części powieści odnoszącej się do czasów istnienia socjalistycznej Jugosławii.

Niestety w absolutnym przeciwieństwie do emocji, jakie wywołuje "Róża na chodniku", stoi jej przygotowanie. Pomijam błędy w polskiej interpunkcji i literówki, które mogły być wynikiem pośpiechu wydawców. Niepokoi mnie jednak niekonsekwencja zapisu nazw serbskochorwackich, a wręcz pojawiające się od czasu do czasu błędy w nazewnictwie. W zestawieniu z tak ciężką wymową książki i tragedią, o której opowiada, wydaje się to być błahym zarzutem, jednak taka sytuacja jest niedopuszczalna w żadnej publikacji - zwłaszcza takiej, która miała być swego rodzaju kwintesencją Bałkanów...

Jedna ze słabszych książek dotyczących wojny na Bałkanach. Nie polecam.

Jedna ze słabszych książek dotyczących wojny na Bałkanach. Nie polecam.

• Bałkany
  • Dno i 7 metrów mułu
  • 2015
  • Nie chcę przeczytać
  • Literatura piękna, obyczajowa, historyczna, romansowa
  • Bałkany i okolice

Dodaj cytat z książki Róża na chodniku