Okładka książki Ludzie, którzy jedzą ciemność. Prawdziwa historia o dziewczynie, która zaginęła w Tokio i o złu, które ją pochłonęło
Richard Lloyd Parry Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż

Oficjalne recenzje i

Zaginiona biała gejsza

Link do recenzji

1097 48 165

Reportaż o ofierze seryjnego zabójcy i gwałciciela Joji Obary Lucie Blackman. W tle historia japońskiego wymiaru sprawiedliwości i zwyczajach. Ciemna strona życia w Tokio. W głowie pytania o gajdziny, refleksje o zadośćuczynieniu i pokucie.

Dla mnie to wartościowa pozycja z uwagi na realia społeczne, kulturowe, relacje japońsko-koreańskie, różnice w odbiorze Europy, Europejek a dodatkowo intrygujący jest tu aspekt psychologii postaci.

To była dosyć przerażająca lektura i to oparta na faktach autentycznych. Co prawda nigdy wcześniej się nie „potknęłam” o tę historię więc czytało się to naprawdę z zapartym tchem i jak już się zaczęło to trudno było skończyć. Japonia i ta kultura to jednak jak dla mnie jedno dosyć spore dziwactwo ( o nas pewnie można powiedzieć to samo zwłaszcza człowiek który mieszka na...

Kolejna nudna książka... kolejna przez którą byłoby ciężko przebrnąć czytając (ciężko było nawet słuchając). To jest przykład literatury, gdzie opis brzmi mega interesująco... (i tytuł też, szkoda że nie ma nic wspólnego z treścią), a potem człowiek czyta i się męczy. W ogóle spodziewałem się bardziej czegoś jak powieść, chyba gdzieś nie doczytałem albo zignorowałem, że to...

W książce o intrygującym tytule „Ludzie, którzy jedzą ciemność” opisana jest autentyczna historia zaginięcia Lucie Blackman - młodej Brytyjki, która w 2000 roku wyjechała do Japonii, gdzie podjęła pracę w charakterze hostessy w japońskim klubie dla mężczyzn. Do jej obowiązków należało zabawianie rozmową gości, głównie biznesmenów i zestresowanych pracowników korporacji,...

Za dużo informacji o życiu ofiary w Anglii, jej koleżankach, rodzinie itd Poddałem się bardzo szybko. Jeżeli interesuje kogoś Japonia to są dużo lepsze pozycje.

Porzuciłam w cholerę po jakichś 160 stronach, bo doprawdy przestało mnie interesować rozbieranie na czynniki pierwsze każdego dnia, działania, planów itp. bohaterki. Nie widziałam sensu w rozwłóczeniu akcji na tyle stron. Nawet mnie już nie interesowało kto, po co, za co i gdzie ją uśmiercił. Jak flaki z olejem. Nie dla mnie.

Trudna to książka.
Ciężko się czytało.
Wynika to zarówno z trudnego tematu, jak i odmiennej mentalności społeczeństwa oraz specyfiki kraju , w którym to wszystko się dzieje oraz z natłoku zdarzeń oraz próby logicznego wyjaśnienia "co i dlaczego".
Japonia , tak inna , jej społeczeństwo uwięzione przez konwenanse, powściągliwość, które dość poważnie komplikują rozumie...

,,Ludzie którzy jedzą ciemność" to intrygujący, przerażający reportaż od którego nie sposób się oderwać. Dokładny, drobiazgowy, opisuje każdy aspekt sprawy.Tokio w reportażu to tajemnicze miasto, które pochłania , jest trudne dla zrozumienia dla Europejczyków.
Richard Parry- autor książki jest wieloletnim korespondentem londyńskiego ,,Timesa" w Japonii.
Opowiada on ...

Fascynujący reportaż dla fanów kryminałów na faktach, ale nie tylko.
Książka jest opisem z pozoru, zwykłego zaginięcia, jednak z każdą kolejną przeczytaną stroną, zagłębiamy się w coraz mroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy. Najciekawsze w reportażu, jest to, że autor nie skupia się jedynie na samej zbrodni ale osadza ją w barwnej kulturowej rzeczywistości Japonii....

• Chcę w prezencie
  • Reportaż