W poszukiwaniu istoty czasu

Ruth Ozeki Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
A Tale for The Time Being
literatura piękna
Agnieszka Walulik
Don Kichot i Sancho Pansa
Inne

Niezwykle przyjemna w lekturze, ale i dojmująca przygnębiająca w przekazie.

Ciepło opowiedziana, nieco bajkowa historia dwóch światów, z których jeden próbuje uratować drugi.
Przejmujące świadectwo wyobcowania, porażki i poświęcenia.
Budujące rozważania nie tyle nad "sensem" życia i czasu, co "byciem" częścią czasu. Zdefiniowania własnej istoty, własnego ja.

"Kiedy...

Po przeczytaniu tej książki na prawdę jestem w poszukiwaniu straconego czasu. Bardzo słaba treść, która przewyższa formę.

Fascynująca książka prowadząca od rzeczywistości, przez sen, filozofię do idei oświecenia. Nie mogłam się oderwać. Polecam.

Tej książki nie da się czytać szybko. Poszukiwanie istoty czasu ma prawo trochę trwać.

Na początku irytowało mnie to, że Ruth tak wolno czyta pamiętnik Nao. Potem pstryknęłam palcami, poczułam te 65 momentów i tempo czytania ustąpiło miejsca kontemplacji czytania.

Jest to powieść wielowymiarowa w takim sensie, że zawiera w sobie wiele: na początek oklepany motyw pisarki...

2081

Dobrze jest mieć czytającego męża i dbającego jednocześnie o to, żebym miała co czytać. Objawiło się to tym, że w momencie skończenia jednej książki, on stał już przede mną z dwiema kolejnymi propozycjami do poczytania, oczywiście spoza mojego stosiku "na już", liczącego kilkadziesiąt książek ;). I jedna z nich przyciągnęła mnie od razu, co było doskonałym wyborem....

Polecam!

Kilka wątków z różnych czasów i miejsc. Ciekawe, nietuzinkowe postacie i świat zamknięty na małej wyspie. Cisza, spokój. Moim zdaniem ta książka jest o tym, że nie uciekniemy przed brutalną rzeczywistością, ona znajdzie do nas drogę, a nasze strachy i obawy zawsze zostaną z nami. Odetchnęłam z ulgą, kiedy skończyłam ją czytać, a czyta się świetnie. Bochaterzy zostaną ze...

W tej książce Wschód spotyka się z Zachodem, metafizyka z fizyką kwantową, starzejąca się, cierpiąca na uwiąd twórczy pisarka z młodą, prześladowaną przez rówieśników i los dziewczyną... Jest tu buddyzm zen, jest moja ukochana Japonia, jest odrobina magii. Codzienność leniwej egzystencji, ludzkie okrucieństwo, tajemnica i tajemnica życia na dodatek.

Wiem, że powyższy opis...

Ruth jest zakręcona jak muszelka ślimaka. Tak przynajmniej wnoszę po tej książce i naprawdę nie znajduję podobieństw z Harukim Murakamim. Ale rozumiem, że na poczet promocji książki, takie porównanie padło.
Ah, co za wędrująca opowieść. Historia jak kula śniegowa, przerzucana z kąta w kąt. Tylko w jednym momencie zawiodłam się na autorce, ale nie zdradzę kiedy to nastąpiło....

Wciągająca i fajna :)

Dyskusje