Czarny Jastrząb. Autobiografia

Okładka książki Czarny Jastrząb. Autobiografia Czarny Jastrząb
Okładka książki Czarny Jastrząb. Autobiografia
Czarny Jastrząb Wydawnictwo: TIPI Cykl: Biblioteka "Tawacinu" (tom 44) Seria: mali wielcy - indiańskie biografie historia
historia
Biblioteka "Tawacinu" (tom 44)
mali wielcy - indiańskie biografie
Black Hawk
TIPI
2014-01-01
2014-01-01
Grzegorz Markowski
Indianie Ameryki Północnej autobiografia

wartościowa pozycja, zwłaszcza jako świadectwo danej epoki i sposobu myślenia. Duża wartość historyczna, mniejsza dla kogoś chcącego przyjemnej lektury

Bardzo ciekawe świadectwo podyktowane przez wodza Sauków Czarnego Jastrzębia. Saukowie wypychani przez białych na zachodnią stronę Missisipi, w 1832 roku przeciwstawili się temu traktowaniu, wrócili na wschodni brzeg rzeki i wdali się w wojnę z Amerykanami. Dowództwo nad siłami amerykańskimi, które miały spacyfikować Sauków objął gen. Atkinson. Indianie dosyć szybko zostali pokonani, Czarny Jastrząb dostał się do niewoli, a wojna zakończyła się masakrą nad Bad Axe, kiedy Saukowie chcieli się przeprawić na drugą stronię Missisipi. Czarny Jastrząb został obwieziony po miastach amerykańskich by móc poznać siłę i potęgę białego człowieka. Świetna książka, w wielu momentach ukazuje co myśleli Indianie o białych, ich niesłowności, chorobach i alkoholu które przywieźli, sposobach walki, gdzie dwie armie stawały naprzeciwko siebie i prowadziły w otwartym polu morderczy ogień (tego zupełnie nie potrafił zrozumieć Czarny Jastrząb). Gorąco polecam, bardzo ciekawy kawałek historii.

• Indianie
  • ♥ Indiańskie ♥