Monster #2

2014-07-01
2014-07-01
2014-10-21
Radosław Bolałek
manga akcja przygoda tajemnica dramat tragedia psychologiczne

Okładka książki All You Need Is Kill 2 Takeshi Obata, Hiroshi Sakurazaka
All You Need I... Takeshi Obata, Hiro...
Okładka książki Pluto tom 1 Osamu Tezuka, Naoki Urasawa
Pluto tom 1 Osamu Tezuka, Naoki...
Okładka książki Pluto tom 2 Osamu Tezuka, Naoki Urasawa
Pluto tom 2 Osamu Tezuka, Naoki...

Rewelacyjna historia która z każdym rozdziałem coraz bardziej się zagęszcza a my poznajemy coraz nowszych bohaterów którzy nie do końca są idealni. Polecam

Trzyma w napieciu do samego konca, bardzo trudno odlozyc te mange.
Coraz wiecej sie dowiadujemy o Monsterze, jest on coraz bardziej intygujacy i ciekawy.
Swietna manga, bardzo polecam.

Trzyma w napieciu do samego konca, bardzo trudno odlozyc te mange.
Swietna manga, bardzo polecam.

1931

Miłe zaskoczenie i to już w 2 tomie.
Powiem szczerze, że tom 1 był nudny, nie zachwycał. Ale coś nie pozwalało mi odłożyć mangi, bo to od Hanami, to pewnie będzie i tak dobre, ale z czasem. I tak też się okazało. Niby nic, same smęty, jakaś akcja, ale jedzie na emocjach.

Miłe zaskoczenie i to już w 2 tomie.

Póki co dwa tomy za mną i na pewno będę chciał przeczytać resztę. Schludna, "przeźroczysta" kreska, ciekawa fabuła, oryginalne miejsce akcji (RFN na przełomie lat 80/90),intrygujący bohaterowie (w tym główny)... Po pierwszym tomie zaskakująco skręca w opowieść "drogi" i choć nie do końca mi się to podobało to po dłuższej chwili juz się przywyczaiłem. Warto sięgnąć - zwłaszcza jak ktoś lubi klimat spisku, tajemnicy i kryminalno-paranoicznej intrygi.

2028

Naoki Urasawa już w pierwszym tomie dobitnie pokazał, że jest mistrzem w kreśleniu intrygujących scenariuszy. Część druga serii tylko to potwierdza, porywając czytelnika w swój tajemniczy i mroczny świat, który powinien przypaść do gustu każdemu miłośnikowi naprawdę dobrych thrillerów. Nietuzinkowi bohaterowie, brutalne morderstwa, demony przeszłości, tajemnicze eksperymenty – czy można chcieć coś więcej?
Doktor Tenma musi sobie jakoś radzić w nowej niezbyt przyjemnej rzeczywistości. Ścigany przez policję jako potencjalny seryjny morderca, nie ma zbyt wielu możliwości działania. Jego umysł zaprząta jednak tylko jedna sprawa, odnalezienie i powstrzymanie tajemniczego Johana. Potężny przeciwnik rozpoczyna z nim niebezpieczną grę, w której stawką będzie życie wielu ludzi. Rozpoczyna się więc jego wielka niestrudzona podróż po najmroczniejszych zakamarkach zjednoczonych Niemiec, gdzie może znaleźć on jakiekolwiek poszlaki kierujące go w stronę ostatecznego celu. Na swojej drodze spotyka on całą masę ludzi, których w normalnych okolicznościach nie miałby szansy zobaczyć na oczy. Niektórzy z nich będą potrzebowali jego fachowej pomocy medycznej. Ratowanie innych, nawet jeśli mają mniejsze lub większe grzechy na sumieniu, jest zarazem jego obowiązkiem, jak i próbą zagłuszenia pewnego poczucia winy.

Tak jak to było już wielokrotnie wspominane, Monster to nic innego jak naprawdę świetnie napisany mroczny thriller. Autor sięga tutaj po pewne sprawdzone schematy, dzięki którym całość historii prezentuje poziom najlepszych hollywoodzkich produkcji tego typu, jednocześnie odwracając pewną przyjętą kolejność. Główny „czarny charakter” mangi poznajemy już na samym początku, wszystko to, co dzieje się w kolejny rozdziałach to budowanie napięcia wokół doktora Tenmy, który pełni tutaj rolę zarówno „myśliwego”, jak i „zwierzyny”. Urasawa prowadzi całą opowieść wielotorowo, skupiając się na różnych jej aspektach i postaciach. Tenma z dobrotliwego lekarza, mającego piękną narzeczoną i świetne perspektywy zawodowe, zaczyna przeistaczać się w człowieka zdesperowanego, ogarniętego obsesją i gotowego do przekroczenia pewnych granic, aby tylko osiągnąć swój cel. Tytułowy „Monster”, czyli Johan to z kolei „zło” w najczystszej możliwej postaci, które trudno nazwać człowiekiem. Każdy kolejny odkrywany fragment jego przeszłości, zaburza jednak obraz „potwora”. Zaczynają pojawiać się pytania, czy od zawsze on taki był, czy może na jego zachowanie mieli wpływ inni ludzie. Swoje pięć minut w scenariuszu mają również inne postacie, między innymi detektyw prowadzący sprawę morderstw, była narzeczona lekarza, siostra Johana czy cała gama innych osób, mających pewien wpływ na fabułę.

Świetnie nakreśleni bohaterowie to jedno, jednak nie można tutaj zapomnieć o całej masie najpróżniejszych wątków i mrocznych tajemnicach, które przewijają się w kolejnych rozdziałach komiksu. Niemieckie projekty stworzenia żołnierza idealnego (rodem z czasów III Rzeszy),wyselekcjonowane sierocińce gdzie władza przeprowadzała swoje chore eksperymenty, naziści wypatrujący przybycia nowego fuhrera, drastyczny obraz kapitalizmu i upadku części społeczeństwa po zjednoczeniu kraju. Jest różnorodnie i naprawdę na tyle bogato, że nikt nie powinien tutaj narzekać na nudę.

Cała recenzja na:

Kurczę, przeczytałam to już jakieś 10 tyg. temu i niewiele pamiętam. Poza uczuciem lekkiego rozczarowania (w kontrze do pierwszego tomu) i trudności z koncentracją na akcji. Nadal wierzę, że się ponownie zainteresuję i nie będzie tylko dobrze, a znów rewelacyjnie!

POTWORNE ZMAGANIA

Na samym początku „Monster” przypominał mi nieco „Black Jacka” Osamu Tezuki, jednak im dalej zagłębiałem się w fabułę, tym bardziej zaczął kojarzyć mi się z „Frankensteinem”. Ambitny lekarz za wszelką cenę ratuje życie pacjenta, by ostatecznie stworzyć potwora. I w tym momencie historia zaczyna się komplikować, dochodzą nowe wątki, a zasięg wydarzeń rozszerza się coraz bardziej. Jaki będzie ich finał, nie wiadomo, ale zanim nastąpi, czytelników czeka dużo mocnej, niebanalnej zabawy, która autentycznie wciąga.

Wrobiony, zdradzony, uznany za mordercę, który zabił radnego i ścigany przez policję. Tenma, wpadłszy w pułapkę zastawioną przez „Johana”, znajduje się w sytuacji zdawałoby się bez wyjścia, ale nie zamierza się poddać. Cudem unikając schwytania, stara się odnaleźć prawdziwego winnego i oczyścić swoje imię. Spotkany złodziejaszek pan Heckel może mu w tym pomóc, wie wiele o zabójcy, wie nawet gdzie się ukrywa, ale chce coś w zamian. O Tenmie jest głośno, każdy słyszał, że jest on lekarzem, a w półświatku potrzeba dobrych chirurgów. Czy mężczyzna przystanie na propozycję dołączenia do przestępców byle tylko udowodnić, że sam nie jest jednym z nich? Czym tak naprawdę jest „Johan” i co jeszcze czeka Tenemę?

Długo mógłbym wymieniać, co podoba mi się w „Monsterze”. Zaczynając od świetnego scenariusza, na znakomitych ilustracjach kończąc, Urasawa stworzył mangę, która ewoluuje w ciekawy sposób. Zaczęło się od prostej zdawałoby się opowieści o zdolnym chirurgu wykorzystywanym przez swego szefa i niedocenianym przez kobietę. Dramat rozwijał się, bohater zaczął się buntować, chciał pozostać wierny zasadom. Ale historia znów skręciła w inną stronę, tym razem rasowego dreszczowca, doszły do tego elementy horroru i nutka fantastyki, i w tym kierunku konsekwentnie podąża. Treść staje się coraz bardziej mroczna, niebezpieczeństw przybywa, a historia i bohaterowie rozwijają się.

Siłą całej opowieści pozostają jednak dwa zasadnicze elementy: jej klimat i zagadki. Urasawa doskonale zdaje sobie z tego sprawę i to właśnie je rozwija najbardziej. Nie myślcie jednak, że cierpią na tym pozostałe kwestie. Bohaterowie są dobrze nakreśleni, podobnie zresztą jak tło – akcja dzieje się w Niemczech i autor postarał się o oddanie charakteru miejsca. Do tego dochodzi szybka akcja, ciągłe zagrożenie, niepewność i emocje.

A wszystko to tradycyjnie dla Urasawy, znakomicie narysowane. Design postaci jest nieco prostszy, niż w „Pluto”, tła w kadrach często są ograniczone do niezbędnego minimum, ale autor potrafi zachwycić rozbudowanymi plenerami i pełnymi detali prezentacjami budynków czy miejskich, industrialnych scenerii. To wszystko składa się na znakomitą, wciągającą mangę, którą z czystym sercem polecić mogę miłośnikom mocnych wrażeń. Jeśli do nich należycie, będziecie bardzo zadowoleni.

Recenzja opublikowana na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/06/30/monster-2-naoki-urasawa/

POTWORNE ZMAGANIA

Wprowadzone nowe postaci i wątki dodają pikanterii temu arcyciekawe mu dziełu. Rysunki spójne z fabułą i bardzo ciekawe.

Nadal bardzo dobrze się czyta. Historia trochę wciąga.

Nadal bardzo dobrze się czyta. Historia trochę wciąga.

• Manga
  • Mangi