Pluto tom 2

2009-03-17
Radosław Bolałek
manga

Okładka książki Dororo i Hyakkimaru tom 8 Satoshi Shiki, Osamu Tezuka
Dororo i Hyakk... Satoshi Shiki, Osam...
Okładka książki Dororo i Hyakkimaru #7 Satoshi Shiki, Osamu Tezuka
Dororo i Hyakk... Satoshi Shiki, Osam...
Okładka książki Atom. The Beginning 03 Osamu Tezuka, Masami Yuuki
Atom. The Begi... Osamu Tezuka, Masam...

Uderzył mnie mniej niż poprzedni, wciąż jest to jednak świetna i emocjonalna książka. Komiks. Książka.

Pluto porusza wiele niezwykle ciekawych tematów. Co znaczy być człowiekiem? Czym jest człowieczeństwo i czy da się go nauczyć? Dużo uwagi poświęcone jest temu jak maszyny naśladują ludzi praktycznie idealnie, przez co trudno odróżnić robota od człowieka. Najlepszym przykładem tego jest Atom-jeden z siedmiu najbardziej nowoczesnych robotów, który wygląda jak dziecko. Jego wygląd i zachowania są tak idealne, że nawet osoby wiedzące, że jest maszyną, czasami się zapominają i myślą o nim jako dziecku.

Powiązany jest z tym inny ciekawy wątek. Atom i Gesicht naśladują wszystkie zachowania typowe dla ludzi. Wykonują te same czynności co człowiek nawet jeśli nie ma to sensu z praktycznego punktu. Jedzenie nie jest potrzebne, lecz bohaterowie chodzą do restauracji na posiłki, wybierają się na wakacje z rodzinami, czy śpią w łóżkach. Podobnie jest z ich zrachowaniami. Tylko jak cienka jest linia pomiędzy udawaniem człowieka a byciem nim?

Opinia calej serii.
Wciagajaca i ciekawa historia. Bardzo spodobaly mi się uczucia targajace robotami, negatywne nastawienie innych ludzi do nich.
Ciekawy watek kryminalny, dobrze napisana fabula. Jak tylko dotarly do mnie pozostale tomy, to przeczytalam je na jednym posiedzeniu. Bardzo wciaga i ciezko się oderwac.
Mange czyta się bardzo szybko.
Kreska ladna, szczegolowa.
Mange polecam.

Opinia calej serii.
Mange czyta się bardzo szybko.
Kreska ladna,...

Opinia zbiorcza tomy 2-8

Pierwszy tom bardzo mi sie podobal, ale kolejne moj entuzjazm mocno ograniczyly.
Liczylem na wiecej pytan o transhumanizm, na obraz spoleczenstwa, w ktorym roboty sa integralna (ale czesto jeszcze dyskryminowana) czescia oraz na kryminalne sledztwo ukazujace jakas duza intryge.

A niestety calosc dryfowala mocno w jakies dziwne rejony postwojenne (z odniesieniem do Iraku),w malo rozsadne zachowania bohaterow, w "epickie" walki, ktorych praktycznie nie widac, a sledztwo to wlasciwie jezdzenie i gadanie z kolejnymi "waznymi" postaciami... Sa fajne okruchy, sa ciekawi bohaterowie i niebanalne pytania, ktore komiks stawia, sa wzruszajace sceny.

Ale nie tego sie spodziewalem i jednak dla mnie to rozczarowanie. Ciekawy komiks, ale do kolekcji jednak nie trafi.

Opinia zbiorcza tomy 2-8

A niestety calosc dryfowala mocno w jakies dziwne rejony postwojenne...

1931

Powiem szczerze, że tom pierwszy był mało przekonywujący. Dopiero drugi mnie zachęcił do dalszego czytania.

2028

Manga Pluto #2 to kontynuacja serii, która w rewelacyjny sposób stara się dotrzeć do szerokiego grona czytelników i w nietuzinkowy sposób zaprezentować im naprawdę głęboką historię. Naoki Urasawa jak to ładnie zostało ujęte w post scriptum, nie tylko stara się oddać hołd autorowi oryginalnej opowieści (Osamu Tezuka),ale również rzuca mu wyzwanie, tworząc tytuł z ogromną domieszką własnego artystycznego geniuszu.

Morderstw ciąg dalszy
Sprawa śmierci androidów oraz osób związanych z prawami robotów zaczyna nabierać coraz większego tempa. Sprawca poczyna sobie coraz śmielej, pozostawiając za sobą kolejne ciała. Detektyw Gesicht pracujący dla Europolu (sam będący robotem),stara się okryć najmniejszy ślad, który mógłby popchnąć sprawę do przodu. Dodatkowo zaczyna on cierpieć na pewne luki pamięciowe, które nie powinny się przytrafiać komuś takiego jak on. Problemy techniczne i prowadzona sprawa, zaczynają się powoli łączyć, wskazując niedawną wojenną przeszłość jako mocno prawdopodobne źródło morderstw. Nikt nie może czuć się bezpieczny, nawet jeśli jest najbardziej zaawansowanym technicznie robotem, który był wstanie pokonać całą armię. Śmierć może dopaść każdego, kto jest powiązany z wojną w środkowej Azji. Jedną z nadziei szybkiego rozwiązania sprawy jest Atom (główny bohater oryginalnej serii Astro Boy),którego geniusz może pozwolić uratować wiele istnień i zatrzymać mordercę.

Dla każdego coś dobrego
Geniusz serii Pluto objawia się między innymi w jej wielogatunkowości. Akcja osadzona w futurystycznym świecie sci-fi, sprawa zbrodni których nie powstydziłby się najlepszy kryminał, czy mniej oczywista bardziej dramatyczna treść, mająca wymusić na czytelniku chwile głębszej refleksji. Każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie i wydobyć z tej pozycji te elementy, które jego zdaniem są najlepsze.

Naoki Urasawa stara się tutaj nie tylko dostosować oryginalną historię (Astro Boy) do bardziej współczesnych standardów, ale czerpie on także mniej lub bardziej widoczne inspiracje z innych znanych popkulturowych dzieł. W swojej melancholijnej i głębokiej narracji stara się on ukazać roboty jako jednostki funkcjonujące na pograniczu prawdziwego i sztucznego życia. W swoich rozważaniach posuwa się on o krok dalej niż sam Philip K. Dick, którego duch twórczy przewija się w serwowanej opowieści.

Trudne pytania
Cała sprawa kryminalna, która dzieje się tutaj na pierwszym planie, niezależnie od tego, jak bardzo jest rozbudowana i dobrze napisana, stanowi tutaj tak naprawdę tylko podstawę do głębszych treści. Jest nią próba odpowiedzenia na pytanie, czym tak naprawdę jest „człowieczeństwo” i co określa „żywego człowieka”. Autor nie stara się na siłę podsunąć czytelnikowi odpowiedzi na to pytanie. Pozwala on odbiorcy na swobodę interpretacyjną zamieszczonej mocno emocjonalnej treści.

Cała recenzja na:

Tak jak unikam klimatów s-f oraz robotów, tak ta manga jest po prostu genialna. Remake Atoma śledzi się z wypiekami na twarzy ^^

2029

Pluto to opowieść bazująca na jednym z najbardziej znanych dzieł Osamu Tezuki - Atom Żelaznoręki, współczesnej historii Pinokia, w której rolę drewnianego chłopca odgrywa robot.
A cała akcja bazuje na tym, że ktoś morduje roboty-najnowocześniejsze maszyny bojowe, jakie powstały. Dodatkowo ktoś przytwierdza im do głów jakby rogi, stylizując je na boga śmierci. Kto stoi za tymi morderstwami?

Do śledztwa zostaje zaangażowany inny robot, który praktycznie niczym nie różni się od człowieka. Gesicht zaczyna powoli odkrywać kto stoi za tymi zbrodniami, a odkrycie tego może zagrozić nie tylko robotom.

Świetna opowieść fantastyczna, która patrząc na niektóre obrazy, odgrywa się w nieodległej przyszłości. Plansze w czerni i w bieli oddają zagrożenie całej historii. Niby proste, a niesamowicie złożone. Całość jest na prawdę fascynująca. Zachęcam do lektury.

CZY ANDROIDY EWOLUUJĄ?

„Pluto” to jedna z najciekawszych mang Science Fiction jakie czytałem i nie ma w tym stwierdzeniu grama przesady. Tej opowieści bowiem, tak znakomicie pomyślanej przez ojca japońskiego komiksu, Osamu Tezukę, nie powstydziłby się nawet Philip K. Dick. A to chyba najlepsze świadectwo jakości, jakie mogę jej wystawić.

Ktoś morduje androidy i osoby związane z ich prawami. Sprawa jest o tyle trudna, że ofiarami padają jedne z najbardziej zaawansowanych bojowo maszyn na świecie. Kto może być sprawcą i jaki ma motyw? A także dlaczego czaszkom wszystkich „zabitych” przyprawia rogi, upozorowując na Pluto – boga zmarłych? Sprawę wyjaśnia robot Gesicht, którego nękają dziwne koszmary. Jego spotkanie z Atomem zaczyna prowadzić do kolejnych wątpliwości, pytań i odkryć. Gdy następne roboty są zagrożone, na horyzoncie zaczyna się kształtować wizja, która może wyjaśnić cel tego, co się dzieje, jednakże to wciąż dopiero początek, bo odkrycie, którego we własnym życiu dokonuje Gesicht prowadzi do bardzo niepokojących wniosków…

Kiedy sięgałem po pierwszy tom „Pluto” spodziewałem się niezłej opowieści SF, ale na pewno nie tak świetnej historii. Zaczynając od samej zagadki, przez postacie, na klimacie i ujęciu świata przyszłości kończąc wszystko zostało poprowadzone po prostu znakomicie. I jak przy tym ciekawi i wciąga! W świat, w tajemnice, w nawarstwiające się pytania i życie postaci. Postaci, które zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wymyślonym są jedynie tworami, a jednak i tu i tu wykraczają poza swoją „rolę”. Trudno je bowiem nazwać papierowymi, tak jak trudno nazwać jedynie maszynami. Granica się zaciera, bowiem wraz z „udawaniem” ludzi zaczynają przejmować ich nawyki, a co za tym idzie zaczynają także… czuć? Czy to właściwe słowo? Na odpowiedź na to pytanie (tak, jak i na inne – czy ewoluują) musimy jeszcze zaczekać, ale oczekiwanie to umila znakomita lektura.

Graficznie także jest znakomicie, choć dość prosto. Nie ma tu skomplikowanych teł, brak jest fajerwerków, wszystko pozostaje stonowane, a kolor – kiedy pojawia się na początku – jest bardzo oszczędny, nawet jak na mangę. A jednak ilustracje są bardzo trafne, przyjemne dla oka a co bardziej rozbudowane kadry czy operowanie czernią i cieniami naprawdę potrafi zachwycić.

Lektura oczywiście pozostawia uczucie niedosyty, ale ponieważ seria dopiero się rozkręca, jest na co czekać. Polecam zatem bardzo gorąco i mam nadzieję – nadzieję graniczącą z pewnością – że „Pluto” zachowa tak wysoki poziom do samego końca.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/11/09/pluto-tom-2-osamu-tezuka-naoki-urasawa/

CZY ANDROIDY EWOLUUJĄ?

Ktoś morduje androidy i osoby...

• Manga
  • Komiksy